Ve aniden bir Doğu Alman çelik şirketi üretimi durdurdu

Nicea

New member
Zor bir karardı. Ancak elektrik borsasındaki aşırı fiyat artışlarından kaçınmak için, doğu Almanya'daki bir elektrikli çelik fabrikası Çarşamba günü fabrikayı kapatmaya karar verdi. Tam olarak neler oluyordu?

Çarşamba sabahının erken saatlerinde borsadaki aşırı elektrik fiyatları ortalığı karıştırdı: fiyatlar bir anda eskisine göre kat kat arttı. Nedeni: Avrupa'nın en büyük elektrik borsası Epex Spot'ta meydana gelen ve Almanya elektrik fiyatının Ağustos 2022'den bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına neden olan teknik bir hata; Saksonya'nın Riesa kentindeki üretici Feralpi Stahl için ölümcül oldu.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Üretimdeki durmalar “altı haneli rakamlarda” maliyetlere neden oluyor

İtalyan Feralpi Grubuna ait Dresden yakınlarındaki çelik fabrikasında zor bir karar verilmesi gerekiyordu: pahalı elektrik fiyatları mı yoksa pahalı üretim kesintisi mi? Feralpi Stahl'daki Genel Müdür Uwe Reinecke'nin karşı karşıya kaldığı görev buydu. Sonunda üretim durduruldu.

Berliner Zeitung'un sorduğu soruya Reinecke, “Üretimin durdurulması nedeniyle tesisin katlandığı sabit maliyetler altı haneli rakamlar aralığında” diyor. Ancak şirket üretim yapıyor olsaydı zarar önemli ölçüde daha büyük olurdu. “Bu yedi haneli rakamlar aralığında olurdu” diye devam ediyor.

Normalde borsadaki elektrik fiyatları genellikle bir gün boyunca 100 ila 200 avro arasındadır. Ancak Avrupa borsasındaki BT hatası nedeniyle Salı günü Almanya'da gün öncesi ticaretin (ertesi gün için elektrik ticareti) ortalama günlük fiyatı megawatt saat (MWh) başına 450 euro oldu. Hatta sabah altı ile yedi arasında MWh başına 2.000 Euro idi.

Enerji dönüşümünden endişeli: “Almanya'da elektrik çok pahalı”

Elektrik tedarikçileriyle uzun vadeli sözleşmeleri olan şirketler için – yani sabit bir fiyat ödüyorlar ve tedarikçi elektrik satın alırken fiyat dalgalanmalarını telafi etmek zorunda kalıyor – bunun anında bir etkisi olmuyor. Ancak Feralpi tesisi, üretim için ihtiyaç duyduğu elektriğin büyük bir kısmını kısa vadeli elektrik ticaretinden elde ediyor. “Bir yapısal çelik üreticisi olarak, çok kısa bir sipariş süremiz var; bu nedenle uzun vadeli elektrik satın alımları pek mantıklı değil,” diyor Reinecke.

Fiyatlar yalnızca sabah ve akşam saatlerinde son derece yüksekti; elektrik fiyatlarının çok düşük olduğu bu saatler arasında yedi saat vardı. Yönetici, “Ancak bir çelik fabrikasını kapatıp aradaki yedi saat boyunca çalıştırmak mantıklı değil” diye devam etti. Bu nedenle üretime tam 24 saat ara verildi.

Teknik hata Avrupa elektrik borsasından kaynaklansa bile Reinecke şundan emin: “Almanya'da, diğer Avrupa ülkelerindeki şirketlerle karşılaştırıldığında genellikle büyük bir rekabet dezavantajına sahibiz.” Feralpi'nin Riesa'daki silisli çelik tesisi artık normal şekilde üretim yapıyor. Ancak enerji dönüşümüne ilişkin endişeler devam ediyor: “Almanya'da elektrik çok pahalı.”

Geri bildiriminiz mi var? Bize yazmaktan çekinmeyin! briefe@Haberler