Venus Williams, Wimbledon’ın ilk gününde düştükten sonra emekli oldu

Brown

Global Mod
Global Mod
Gri ve soğuk bir öğleden sonra geç saatlerde, son 25 yılda tenis hayranlarının çok aşina hale geldiği sallanan yürüyüşle sahaya çıktı. Omzuna tenis çantasını asmış, üst vücudunu son dakikada germek için bir lastik bandın uçlarını çekiştiriyordu.

Beş kez Wimbledon tekler şampiyonu ve dokuz kez finalist olan Venus Williams, sporun en eski Grand Slam etkinliğinde bir ana beraberlik tekler maçını kazanan en yaşlı kadınlardan biri olmak için Pazartesi günü 43 yaşında Merkez Kort’a geri döndü. abilir .

Gün böyle geçmedi. Sonunda, tenisin bu çağıyla ilgili inkar edilemez birkaç gerçeğin yaralı bir sembolü olarak topalladı.

İlk olarak, daha iyi eğitim, beslenme ve tazminat sayesinde, daha fazla oyuncu kariyerlerini her zamankinden daha fazla uzatarak 30’lu yaşların sonlarına ve Williams kardeşler söz konusu olduğunda 40’lı yaşların başlarına kadar uzatıyor. Eski bir dünya 1 numarası olan 32 yaşındaki Caroline Wozniacki, 2020’de emekli olduktan ve iki çocuk sahibi olduktan sonra tenise geri döndüğünü açıkladı.

İkincisi, adınız Novak Djokovic değilse, 30’ların sonunda ve 40’ların başında sağlıklı kalmak ve bu acımasız sporda kazanmak zordur.

Wimbledon’ın ilk günü olan Pazartesi günü, eski grubun üyeleri sadece televizyon kabinlerinde değil, All England Club’ın her yerine dağılmıştı. Williams, 36 yaşındaki Djokovic’in Arjantinli Pedro Cachín’i düz setlerde yenerek her zamanki gibi başka bir şampiyonluk savunması başlatmasının ardından Merkez Korta girdi. 38 yaşındaki Amerikalı oyuncu John Isner, 16. sahada İspanyol Jaume Munar’a dört sette yenildi, ancak iki kort geride, 18. sahada, 38 yaşındaki Stan Wawrinka, Emil Ruusuvuori’yi bir klinikte kaçırdı ve onu eledi. -düz setlerde eski Finn.

Williams, maçın başlarında sağ dizinden ciddi bir sakatlık geçiren Ukraynalı Elina Svitolina’ya 6-4, 6-3’lük talihsiz bir mağlubiyeti telafi etme girişiminde başarısız oldu. Williams, maçın ilk dakikalarında erken bir liderliği ele geçirip eski bir guard zaferinin kartlarda olabileceğine dair tüm işaretleri gösterdiğinde gösterdiği forma bir daha asla kavuşamadı. Geçen ay, dünyada 558. sırada yer alan Williams, dört yıl sonra ilk kez ilk 50’de yer alan bir oyuncuyu, İngiltere’nin Birmingham kentinde üçüncü sette eşitliği bozan İtalyan Camila Giorgi’yi yenerek yendi.

Galibiyet, Williams’ın 2000’den 2008’e kadar dokuz maçın beşinde kazandığı Wimbledon turnuvasına joker kart girişi kazanmasına yardımcı oldu. 2017’ye kadar tek bayanlar finaline ulaşamadı ve herhangi bir sona işaret ettiğine dair herhangi bir işaret vermedi.

Kasvetli ve sarsılmış Williams maç sonrası basın toplantısında “Ben bir rakibim” dedi. “Hayatımı böyle kazanıyorum.”

14 yaşından beri yapıyor.

Öğleden sonra yağan yağmur ve gün boyu havada asılı kalan nem nedeniyle kaygan çimde oynayan Williams, servisler ve sert, düz şutlarla sahanın arkasına geldi. İkinci oyunda Svitolina’nın servisini kırdı. Ancak üçüncü maçta, Williams kırılma noktasına yakındı, ağa hücum etti ve ardından bir korseye sarılı sağ dizini tutarken çığlık atarak sahaya düştü.

Williams birkaç dakika yerde kaldı ve Svitolina destek için başının altına bir havlu koydu. Williams’ın öğleden sonrası burada bitecek gibi görünüyordu. Ama ayağa kalktı ve bir eğitmenin onu muayene ettiği sandalyesine topalladı. Bundan sonra hareket özgürlükleri ilk iki maça göre çok daha kısıtlıydı.

Noktaları topalladı ve uzun süredir oyununun ayırt edici özelliği olan ancak vücudunun alt yarısıyla itme ve döndürme becerisi gerektiren yer vuruşlarından ve servis atışından güç kazanmak için mücadele etti. İlk servisinin hızı oyunun başlarında 115mph’den 90’ların ortalarına kadar düştü.

Williams, “Kelimenin tam anlamıyla onu öldürdüm – sonra ot tarafından öldürüldüm” dedi. “Şu anda eğlenceli değil.”

Olayların akışında esrarengiz bir aşinalık vardı. İki yıl önce, kız kardeşi Serena ilk tur maçı için aynı sahaya çıktı ve 39 yaşında sekizinci Wimbledon şampiyonluğunu hedefliyordu. Girişim sadece altı maç sürdü: Serena Williams ayak bileği sakatlığı nedeniyle ilk turda emekli olmak zorunda kaldı.

Serena Williams geçen yıl, profesyonel tenisin son yazı gibi görünen dönemin başlangıcında Wimbledon’a geri döndü, ancak bu günleri asla bilemezsiniz. Bir veda gecesi gibi görünen ilk turda üç sette kaybetti.

Ablasının Pazartesi günkü maçında çarpıcı olan şey, bunun bir veda maçı gibi hissetmemesi ve yeteneği ne olursa olsun, yaşlanmanın her sporcuya yüklediği bedelle karşı karşıya kalan Venus Williams’ın ne kadar cüretkar görünmesiydi.

Yaşlı sporcuların yaralanmaya çok daha yatkın olmasına rağmen, yaralanma nedeniyle şokta olduğunu söyledi.

“Bunun olduğuna inanamıyorum,” dedi. “Bu biraz tuhaf.”

Maçın sonuna çok kızdı. Maç noktasında, Svitolina çalınan bir topa vurdu, ancak şahin göz sistemi onun oyunda olduğunu gösterdiğinde, sandalye hakemi ona oyun verdi. Williams’ın geri atışı genişledi ve hakem puanın tekrar alınmayacağına karar verdi. Williams, maçtan sonra hakemle tokalaşmaktan kaçındı.

Yaranın çok acı verici olduğunu ve konsantre olamadığını söyledi. Asla bırakmayı düşünmediğini ve Salı günü dizini kontrol ettireceğini söyledi. Birkaç dakika sonra, yılın başlarında bir hamstring yaralanmasından kurtulduktan sonra başka bir yaralanmayı tedavi etmenin zorluğundan bahsetti.

Bir süredir turneye çıkmıyordu. 40’lı yaşlarının başında istediği bu değil.

“Umarım bana ne olduğunu anlayabilir ve yoluma devam edebilirim” dedi.

Neredeyse 30 yıldır bunun tek bir anlamı vardı: tenis kortlarına geri dönmek.