Wimbledon: Marketa Vondrousova için şampiyonluğu kazanmak bir aile meselesiydi

Brown

Global Mod
Global Mod
Marketa Vondrousova ve koçu Jan Hernych, All England Lawn Tennis Club'tan neredeyse bir mil uzakta, Southfields metro istasyonu yakınındaki kiraladıkları evlerine döndüklerinde hava çoktan karanlıktı. Saatler önce Vondrousova, Ons Jabeur'u 6-4 ve 6-4'lük setlerle yenerek Açık Çağ'da Wimbledon tek bayanlar şampiyonluğunu kazanan ilk seribaşı olmayan oyuncu oldu.

Evin içinde aile bireyleri, antrenörler ve yakın arkadaşlar Vondrousova'yı bekliyordu. Hernych de dahil olmak üzere birçoğu şampanya ve bira karışımından keyif alıyordu.

Vondrousova, Mayıs ayı sonlarında yaptığı bir telefon görüşmesinde, “Basına yeni gittim ve iki saat sonra geri döndüğümde hepsi sarhoştu” dedi. Bu onun Wimbledon zaferine dair en güzel anısı ve bu Salı Merkez Kort'ta şampiyonluk savunmasına başlarken en sık düşündüğü şey bu.

Bu olayı, halihazırda dövme sanat eserleriyle kaplı vücuduna final tarihi olan 150723 rakamının yer aldığı bir dövmeyle damgalayan Vondrousova, “Her zaman ailemi ve kutumla kutlamayı düşünüyorum” dedi. Finalde oynadığımdan beri yapmak istediğim en önemli şey buydu.”

Vondrousova'nın kariyeri bir dizi iniş ve çıkışlardan oluşuyordu. Geçen hafta 25 yaşına giren Çek, dünyanın en genç gençleri arasında yer aldı ve ilk kariyer unvanını 17 yaşında İsviçre'nin Biel kentinde kazandı. 2019 Fransa Açık'ta da finale yükseldi ancak Ashleigh Barty'ye 6-1, 6-3'lük setlerle yenildi ve 2021 Tokyo Olimpiyatları'nda gümüş madalya kazandı.

Vondrousova da yaralandı. 2019 Fransa Açık'taki performansından kısa bir süre sonra, altı aydan fazla bir süre boyunca sahalardan uzak kalmasına neden olan iki bilek ameliyatı geçirdi.

Geçen yıl Wimbledon'da 42. sırada yer alan Vondrousova, şampiyonluk koşusunu “çılgın” olarak nitelendirdi, bunun nedeni kısmen daha önceki dört denemesinde sadece bir maç kazanmaya başlamasıydı. Karar veren maç, Vondrousova'nın art arda beş maç kazanmasından önce çeyrek finalin üçüncü setinde 4-1 önde olan Jessica Pegula'ya karşı kazanılan geri dönüş zaferiydi.

Henrych, “Her yüzeyde oynayabilir” dedi. “Çok agresif ama çok yönlü ve diğer oyuncuların yapamadığı şutları atabiliyor. Topa karşı inanılmaz bir hissiyatı var ve çok iyi bir reaksiyon süresine sahip.”

Vondrousova'nın Wimbledon'u kazanmasından haftalar önce, yakın arkadaşı Karolina Muchova Fransa Açık'ta finale yükseldi ve ardından üç sette Iga Swiatek'e yenildi. Yenilgi Vondrousova'yı ağlattı. Duygusal olduğunu itiraf eden Vondrousova, Jabeur'u Wimbledon'da yendikten sonra da üzülmüştü.

Şu anda dünyada 6. sırada yer alan Vondrousova, “Ons'un ağladığını görmek gerçekten çok zordu çünkü onun bunu ne kadar istediğini biliyordum” dedi. “Aynı şeyi Paris'te ve ardından Tokyo'da da hissettim, bu yüzden bu duyguyu biliyorum. Ama bu tenis.”

Son 12 ayda Vondrousova için çok şey oldu. Bu sezonun başlarında vücudunun “parçalanıyor”muş gibi hissetmesine neden olan gizemli bir virüsten muzdarip olduğunu söyledi. Mart ayında büyükbabası öldü ve onu Miami Open'dan çekilmeye ve Prag'a dönmeye zorladı. Geçtiğimiz günlerde 2022 yılında evlendiği Stepan Simek ile evliliği bozuldu. Vondrousova, talihsizliğin bir bakıma ona güç verdiğini söyledi.

20 Haziran'da Berlin'de düzenlenen bir turnuvada sağ kalçasından sakatlanarak maçın ortasında çekilen Vondrousova, “Kendinizi iyi hissetseniz bile bazen bunu sahada hissedersiniz” dedi. “Fakat tenis aynı zamanda daha iyi ve güçlü olmanıza da yardımcı olabilir.”

Fransa Açık'ta Barty'ye yenilmesi, Vondrousova'ya sonuç hakkında endişelenmek yerine anın tadını çıkarmayı öğretti. Geçen yıl Wimbledon'da bunu yapmayı gerçekten istiyordu. Peki bu yıl kendi tavsiyesine uyabilecek mi?

Henrych, “Bu yıl son şampiyon olarak elbette daha fazla baskı hissedecek” dedi. “Geçen yıl rahattı çünkü fazla bir şey beklemiyordu.”

Vondrousova, Merkez Kort'a dönmenin stresli olacağını söyledi.

“Kendime söyleyebildiğim tek şey, sakin kalmam gerektiği, kazandığım ve kanıtlayacak hiçbir şeyimin olmadığıdır” dedi. “Sadece tadını çıkarmak ve sonra ne olacağını görmek istiyorum.”