Wimbledon’da herkes Swiatek, Sabalenka ve Rybakina’nın peşinde

Brown

Global Mod
Global Mod
LONDRA – Elena Rybakina gergindi. Wimbledon Merkez Kortu’ndaki ilk maçına son şampiyon olarak katıldı. Shelby Rogers ile güçlü bir rakiple karşılaştı. Çatı kapalıydı ve bir virüsten iyileşiyordu.

Daha da ürkütücü olan şey, sahaya çıkmış gelmiş geçmiş en büyük oyunculardan biri olan Roger Federer’in şimdi sadece birkaç yarda arkasında kraliyet locasında oturmuş dövüşünü izliyor olmasıydı.

Salı günü iyileşip Rogers’ı 4-6, 6-1, 6-2’lik setlerle mağlup eden Rybakina, “Evet, belki de bu yüzden gergindim,” dedi.

Artık emekli olan Federer, bir ziyaret için Wimbledon’a geri döndü. Bir oyuncu olarak, Rafael Nadal ve Novak Djokovic ile birlikte erkek tenisinin Üç Büyüklerinden biriydi. Seyirci olarak, Chris Evert de dahil olmak üzere bazı uzmanların kadın tenisinde yükselen Üç Büyüklerden biri olduğuna inandığı bir oyuncuyu izledi.

Dünyanın üçüncü sıradaki oyuncusu Rybakina, 1 Numaralı Iga Swiatek ve 2 Numaralı Aryna Sabalenka ile birlikte kadınlar tenis piramidinin tepesini oluşturuyor. Birlikte son beş büyük turnuvayı kazandılar ve bu yıl Wimbledon’un nihai kazananlarının da elit gruplarından gelmesi muhtemel – ancak garanti değil.

24 yaşındaki Rybakina, kadın tenisinde bir üçlüyü taçlandırmanın erken olduğunu düşünenler için aynı fikirde.

Rybakina, “Bence sadece üç oyuncu hakkında bir şey söylemek için çok erken çünkü Roger ya da Djokovic değildi. “Hala çok uzak.”

Üç oyuncu da 26 yaşın altında ve hepsi birden fazla turnuva kazanmak ve liderlik tablosunun zirvesinde kalmak için gerekenlere sahip. 4. sırada yer alan Jessica Pegula gibi oyuncular gruptan çıkarıldı. Ancak Pegula, bir gün sayıyı dörde çıkarmak istese de, ilk üçün kadın futbolu sınıfı olduğunu ve takdiri hak ettiğini kabul ettiğini söyledi.

Pegula Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Bence konuşabileceğimiz bir konu olması ve taraftarların dahil olması ve umarım onların mücadelesini izlemekten heyecan duymaları heyecan verici.” Pazartesi günü ilk turda Lauren Davis’i yendi. “Ama bir noktada bu konuşmanın bir parçası olmayı umuyorum. Sanırım tüm söylemem gereken bu.”

Geçen yılki Wimbledon finalinde Rybakina’ya ve ABD Açık finalinde Swiatek’e yenilen Ons Jabeur, bu yıl tekrar Wimbledon şampiyonluğunu talep edebilecek sağlam bir çim saha oyuncusu. Jabeur, Swiatek, Sabalenka ve Rybakina’nın öne çıktığına inanan bir diğer isim.

Jabeur, “İyi olduklarını görmek benim için ilham verici” dedi. “Onlardan çok şey öğrenebilirsiniz.”

Henüz 19 yaşında olan ve 7. sırada yer alan Coco Gauff da bir gün devreye girebilir. Ancak Pazartesi günü ilk turda eski 4 numaralı oyuncu ve 24 yaşındaki Sofia Kenin’e yenildikten sonra henüz değil.

Rybakina’nın Salı günü dediği gibi, “Herkes hala herkesi yenebilir.”

Wimbledon yağmurlu bir havada açıldığında, sahadaki en iyi üç oyuncunun her biri kupayı kaldırmadan önce en az bir soruyu yanıtlamak zorunda kaldı. Polonya’dan 22 yaşındaki Swiatek, çimlerde mücadele etti ve buradaki üç denemesinde asla dördüncü turu geçemedi.

Wimbledon öncesi bir çim kort olan Bad Homburg’da iyi bir form gösterdi, ancak hastalandı ve çeyrek final galibiyetinin ardından emekli olmak zorunda kaldı. Pazartesi günü Lin Zhu’ya karşı ilk tur galibiyetinde tamamen iyileşmiş görünüyordu ve burada bir unvan ona son dört Majors’tan üçünü verecekti.

Rybakina geçen yıl Wimbledon’ı inanılmaz bir güvenle ve etkileyici bir formla kazandı ve Jabeur’u üç sette yenerek ilk Grand Slam unvanını aldı. Ancak koşullanmaları şüphelidir. Bir virüs onu geçen ay Fransa Açık’tan çekilmeye zorladı ve sonrasında durumunun kötüleştiğini söyledi. Şu anda iyi olduğunu, ancak antrenmanlarını Wimbledon öncesinde azaltmak zorunda kalacağını söyledi.

Sabalenka geçen yıl Wimbledon oynamadı bile. Minsk, Beyaz Rusya’dan geliyor ve turnuva Rusya ve Beyaz Rusya’dan tüm oyuncuların katılımını yasakladı çünkü Rusya Ukrayna’yı işgal etti ve Beyaz Rusya bu askeri işgalde işbirliği yaptı.

Cana yakın Sabalenka, Cumartesi günkü turnuva öncesi basın toplantısını, daha önce birçok kez yaptığı gibi siyasetle ilgili soruları yanıtlamayacağını söyleyerek açtı. (Rybakina Moskova’da doğdu ama Kazakistan’da oynuyor).

Sabalenka, geçen yıl hazırlıksız kaldığı süre boyunca turnuvayı zar zor görebildiğini söyledi.

“Wimbledon’u bu kadar çok görmedim” dedi. “Kendimi çok kötü hissediyordum ve izleyemedim. Wimbledon ne zaman televizyona çıksa ağlardım.”

Sonuç olarak, son iki yılda, bu yıl Wimbledon’dan önceki ikisi de dahil olmak üzere, çimlerde yalnızca sekiz maç oynadı ve 5-3 kazandı. Belki de göründüğünden daha endişe verici olan, geçen ay Fransa Açık’taki yıkıcı kaybıydı. Yarı finalde 5-2 oynayarak Karolina Muchova’nın geri gelip kazanmasını sağladı.

Bu yılki Avustralya Açık’ta ilk büyük turnuvasını kazanan 25 yaşındaki Sabalenka’ya bu hafta çimlere olan güveni sorulduğunda, “Güven hakkında konuşmayı sevmiyorum” dedi.

Devam etti, “Benim için biraz garip. Çimenlerde başarılı olabileceğime kesinlikle inandığımı söylemek istiyorum. Çoktan yaptım. Çimlerde kendimi iyi hissediyorum.”

Salı günkü ilk turdaki galibiyetiyle kesinlikle iyi oynadı. Federer, Andy Murray kazandıktan sonra ayrıldı ve Sabalenka’nın taban çizgisinden ustaca bir bacak arası şutunu sırtı fileye vurduğunu görünce kaçırdı. Rakibi Macar Panna Udvardy filede topla sayıya gitmek için hazırdı. Sabalenka gülümsedi ve 6-3, 6-2’lik setlerle galibiyete giden sanatsal ralliyi selamlamak için yumruğunu kaldırdı.

Daha sonra sahada “Burayı çok özledim,” dedi, “bu yüzden bugün en iyi tenisimi oynadım.”