WTA Finalleri’nde sürpriz galibiyet kadın tenisinde yıla yansıdı

Brown

Global Mod
Global Mod
FORT WORTH — Bazen şok edici olan kadın tenis sezonu, Pazartesi gecesi burada Caroline Garcia’nın WTA Finallerinde beklenmedik galibiyetiyle sona erdi — böyle dolu bir yılda başka bir sürpriz.

Mayıs ayında, Garcia dünyada 79. sıradaydı ve onu ayakkabı değiştirmeye zorlayan kronik ayak problemlerinden hâlâ kurtuluyordu. Ancak Fransız emektar, Pazartesi günü Aryna Sabalenka’yı 7-6(4), 6-4’lük ikna edici bir galibiyetle kariyerinin en büyük tekler şampiyonluğunu perçinledikten sonra sezonu dördüncü sırada bitirecek ve sezonun ikinci yarısını yeniden canlandırdı.

Garcia, ödüllerinden biri olan yeni bir kovboy şapkası ile yaptığı bir gece yarısı röportajında, “Bu yıl uzun bir yoldan geldim,” dedi. “Bugün burada olacağımı hiç düşünmezdim, ama bu gerçekten günlük bir projeydi ve giderek oyunuma daha çok güvenmeye başladım ve fiziksel olarak gitgide daha iyi hissetmeye başladım.”

En iyi sekiz bireysel oyuncuya ayrılan bu seçkin turnuvada galip gelmek için tüm hızına ve çevikliğine ihtiyacı vardı. Grup oyununda turnuvanın favorisi, bu yılın 1 numarası Iga Swiatek’e kaybettikten sonra Garcia, mükemmel bir şekilde can savunan ve forehand ve loop oynamaktan hoşlanan becerikli bir Rus olan Daria Kasatkina’ya karşı son round robin maçını kazanmadan önce iki eleme noktasına geldi. dönüşler ve hız.

Beyaz Rusya’dan 1.80 boyunda, sol ön kolunda büyük bir kaplan dövmesi olan Sabalenka, büyük servisler, kesin kazananlar ve Sabalenka’nın gürleyen homurdanmalarıyla dolu Pazartesi günkü yüksek hızlı finalde tamamen farklı bir mücadele sergiledi. Her iki kadın da şutları ağ üzerinden aşağıdan yırttığı için hata payı minimumdu. Uzun ralliler, aslardan ve yerden hızlı vuran galiplerden daha nadirdi ve yine de Garcia’nın yen’i göz önüne alındığında, kendini taban çizgisinin içinde konumlandırmak ve fileye hücum etmek, stillerde çarpıcı bir tezat oluşturuyordu.

Tek çocuk ve kendini içe dönük ilan eden Garcia, dışa dönük tenis oynuyor: cesur ve genellikle muhteşem, voleybolu vurmak için kısa toplar ve hamleler atıyor veya daha keskin açılar oluşturmak için yumuşak ellerini kullanıyor.

“Sporda gerçekten kendine güvenmenin önemli olduğu doğru” dedi. “Ancak yıllar geçtikçe olgunlaştığımı ve daha çekingen ve çekingen olan saha dışı zihniyetimden oldukça farklı olan saha içi zihniyetimle daha rahat hale geldiğimi düşünüyorum. Zaman zaman kişiliğimin bu iki parçasını dengelemek için mücadele ettiğim doğru ama teniste kendin hakkında çok şey öğreniyorsun ve ben bu sene bunda daha iyi oldum.”

Sporda kadınlar ve kızlar hakkında daha fazla bilgi

• Cinsiyet Eşitliği Dalgaları: 2002’de “Blue Crush”, Hawaii’s Pipeline’da büyük bir yarışmada yarışan kadınları içeriyordu. Bu, tabandan gelen çabalar ve ölümsüz sörfçüler sayesinde ancak şimdi gerçek oldu.
  • “Hep eğleniyoruz”: Kadınlar için üniversite koşu programları zehirli olabilir. Kuzey Karolina eyaletinde, teknik direktör Laurie Henes farklı bir yaklaşımla kazanıyor.
  • Vücut yağını azaltmak için basınç: Ülke çapındaki kolej atletizm bölümleri, öğrenci sporcuların vücut kompozisyonlarını ölçmelerini gerektirir. Birçok kadın sporcu, yeme bozukluğu olan veya yeme bozukluğuna yatkın olanlar için testi invaziv ve tetikleyici bulmuştur.
  • Yeni onaylar eski tartışmaları gündeme getiriyor: Kolejli kadın sporcular, sosyal medyadaki büyük takipleri sayesinde milyonlar kazanıyor. Ancak adalet için savaşan bazıları, markalarının düşüşte olduğundan korkuyor.
Oyunları yüksek riskli olmasına rağmen farklı yüzeylere de taşınıyor. O yıl toprak, çim ve sert kortlarda şampiyonluk kazanan tek WTA oyuncusuydu ve ayrıca Dickies Arena’da kapalı kortta WTA Finallerini kazandı. 1972’deki başlangıcından bu yana sezon sonu bireysel şampiyonasını kazanan ikinci Fransız kadın oldu ve aynı zamanda atak yapmaktan hoşlanan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde şampiyonluk kazanan 2005 şampiyonu Amélie Mauresmo’ya katıldı.

Mauresmos Los Angeles’a, Garcias’a Fort Worth’a geldi – WTA, Çin’in Shenzhen kentinden taşındıktan sonra turnuvaya iki aydan kısa bir süre önce WTA’nın ev sahipliği yapacağını duyurmasından önce adını zar zor duyduğu bir şehir.

Garcia, “Tek bildiğim Dallas-Fort Worth Havaalanıydı,” dedi.

Ancak Teksas’a yaptığı ilk seyahatin keyifli bir yolculuk olduğu ortaya çıktı ve Pazartesi o kadar üstündü ki zafer için tipik uçak kutlaması olan “Fly with Caro”yu yapmayı ihmal etti.

“Bu doğru! Haklısın!” daha sonra sorulduğunda söyledi. “O kadar duygu yüklüydü ki uçağı tamamen unuttum. Otelde ya da yarın yapmam gerekiyor.”

Garcia’nın Fort Worth’taki koşusu, Garcia’nın yeniden canlanmasında önemli bir figür olan koçu Bertrand Perret’in ayrılmasına rağmen geldi. Perret, WTA Finallerinden kısa bir süre önce istifa etti.

Fransız spor dergisi L’Équipe’ye verdiği demeçte, “Son haftalarda atmosferi bozan sorunlar yaşandı.” “Bu işi zevk için yapıyorum ve daha azdı.”

Perret, Garcia’nın kendisiyle hiçbir sorunu olmadığını söylemekten daha fazla ayrıntı vermedi.

Garcia, çekilmek yerine, koçluk danışmanı Juan Pablo Guzman ve ebeveynleri Louis-Paul ve Mylène ile hızla yeniden inşa edildi ve WTA Finallerine ulaştı; Uzun süredir kızının kariyerinin mimarı olan Louis-Paul, bu hafta bir kez daha baş antrenör olarak görev yaptı.

Perret’in emekliliğinden Caroline Garcia, “Açıkçası beklenmedik ve başa çıkması karmaşık bir durumdu,” dedi. “Bu yıl yaptığımız tüm güzel anıları ve üzerinde çalıştığımız her şeyi kurtarmaya ve saklamaya çalışıyorum.”

Bu yıl kadın futbolunda çok şey değişti. Sezon, Ashleigh Barty’nin Ocak ayında kendi evinde Grand Slam turnuvası olan Avustralya Açık’ı kazandıktan sonra 1 numaraya yerleşmesi ile başladı.

Başka bir maç oynamadan Barty, Mart ayında 25 yaşında rekabeti bıraktığını açıklayarak tenis dünyasını şok etti. On yıllar boyunca kaç tane tenis emekliliğinin tersine çevrildiği göz önüne alındığında, bir geri dönüşü göz ardı etmek akıllıca görünmese de, Barty bu hafta ciddi olduğu konusunda ısrar etti. Avustralya’nın Associated Press ile Melbourne röportajında bir geri dönüş hakkında “Asla asla diyemezsiniz, ama hayır” dedi. “Hayır hayır hayır. Bitirdim.”

Bu aynı zamanda, şu anda 41 yaşında olan Serena Williams’ın, bir zamanlar ABD Açık’a veda ederek ve üçüncü tura ulaştığında uzun süredir kaybettiği formunun parıltısını göstererek bir zamanlar hakim olduğu oyuna muhtemelen veda ettiği yıldı.

Garcia, o etkinlikte bir Major’da bugüne kadarki en derin koşusunu yaptı ve düz setlerde Ons Jabeur’a yenilmeden önce ABD Açık’ta yarı finallere yükseldi. Garcia son haftalarda bu formu yeniden kazanmakta zorlansa da, ABD Açık’taki hayal kırıklığını Fort Worth’ta yakıt olarak kullandığını söyledi.

Garcia, “Bugün bu deneyimin bana iyi geldiğini düşünüyorum,” dedi.

Finalde harika hizmet etti, asla bir kırılma noktasıyla karşılaşmadı ve çok agresif bir geri dönüş olan Sabalenka’nın ivme kazanmasını engellemek için kritik noktalarda defalarca aslar ve servis kazananlar buldu.

Garcia’nın en zorlu servisi son olarak geldi, ancak Sabalenka bir backhand galibi ile bir maç puanı kurtarmasına ve Garcia’nın müdahale için zorlamasına rağmen, Sabalenka bir kırılma noktası kazanamadı. Sabalenka’nın son forehand’i genişlediğinde, Garcia neşe içinde sahaya yuvarlanırken, Sabalenka kapalı sahada öfkeyle raketini iki kez alkışladı. Ağın yanında Garcia’ya sarıldı ve oturdu, başını beyaz bir havluyla örttü ve uzun süre hıçkırdı.

Yıla dünya no.

WTA Turu, bu oyuncuların tarafsız olarak rekabet etmelerine izin veren daha kapsayıcı bir yaklaşım benimsedi ve Rusya’dan Veronika Kudermetova’nın Belçika’dan Elise Mertens ile çift kadınlar şampiyonluğunu kazandığı Fort Worth’ta güçlü bir finiş elde ettiler.

Savaş devam ediyor, ancak WTA’nın başkanı ve CEO’su Steve Simon, turun Rus ve Belaruslu oyuncuların 2023’te bireysel olarak rekabet etmeleri için kapıyı açık tutmayı amaçladığını ve Wimbledon’u aynı etkinliğe ev sahipliği yapması için zorlayacağını söyledi.

Simon, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kınanması gereken eylemlerini yeterince güçlü bir şekilde kınayamayız” dedi. “Ancak sporcularımızın, geçmişleri ne olursa olsun, yarışmaya hak kazanırlarsa rekabet edebilmeleri gerektiği ilkesini desteklemeye devam edeceğiz.”

Ancak Rusya ve Beyaz Rusya takım müsabakalarından men edildi, bu da Sabalenka ve Kudermetova’nın sezonlarının bittiği anlamına geliyor. Garcia, Cuma ve Cumartesi günleri Le Portel’de oynayacağı Billie Jean King Cup elemelerinde Hollanda ile oynamak için Fransa’ya dönecek.

O zamana kadar kovboy şapkasını çıkarmayabilir.

Pazartesi gecesi “Güzel bir hatıra,” dedi. “Ve buraya geldikten hemen sonra bir tane aldım, yani şimdi iki tane var.”