3 Analist: Haftaya Altın’ı Bu Düzeylerde nazaranbilirsiniz!

Tr52Tr

New member
Analistlere nazaran, bu hafta 40 dolar düştükten daha sonra altın piyasasında tüm gözler önümüzdeki haftaki Federal Rezerv toplantısında… Kriptokoin.com olarak, haftaya neler olabileceğini ve analist beklentilerini sizler için derledik…

Frank Cholly: Önümüzdeki hafta altın için 1.720 doları nazaranbiliriz

Altın Perşembe günü dört haftanın en düşük düzeylerine geriledi ve epeyce daha kuvvetli ABD perakende satış rakamlarının ardından ons başına 1.790 dolardan ons başına 1.750 dolara düştü. Bu, FED‘in Çarşamba günkü faiz oranı duyurusu öncesinde büyük bir haber. Zira bu, sonrasındasında değil, daha erken bir vakitte azalma yapılacağı manasına gelebilir. RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Frank Cholly, yeni verdiği bir demeçte şu değerli açıklamalarda bulundu:

Artık denetim ayılarda… Şu anda altın yeni bir süreç aralığında. Kısa vadeli trend düşüşte. ABD ekonomik bilgileri üst tarafta şaşırtmaya devam ederse, altın öteki bir satış için hazır olabilir. Getirilerin artmaya başladığını ve ABD dolarının kuvvetli olduğunu görüyoruz. Bu, altın üzerinde baskı oluşturuyor. Önümüzdeki hafta 1.720 doları bakılırsabiliriz. Piyasadan 30 dolar daha çekmenin sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Bart Melek: Şu anda altın için bir öbür sorun da yeni alıcıların ilgisizliği

TD Securities global strateji lideri Bart Melek, şu anda sarı metal için bir öbür sorunun da yeni alıcıların ilgisizliği olduğunu söylemiş oldu. Bart Melek mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Yatırımcılar, ekonomik aktivitenin beklenenden daha düzgün olduğuna dair her türlü öneriyi satmaya hazırlar. Zira bu onları Fed’in daralmaya başlamakta tereddüt etmeyeceğine inandırıyor.

Everett Millman: 1.740 dolar düzeyi takviye ve direnç 1.770-1.800 dolar içinde

Gainesville Coins kıymetli metaller uzmanı Everett Millman, altının olağan şoförlerini görmezden geldiğini ve bunun yerine makro datalara odaklandığını belirtti. Everett Millman bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın ons başına 1.700-1.800 dolar içinde rahat. Şaşırtan bilgiler elde etmedikçe, kıymetli metalin şu ya da bu türlü çok bir salınım yapmasını beklemiyorum. 1.740 dolar düzeyi dayanak ve direnç 1.770-1.800 dolar içinde.

Everett Millman: Altın piyasası oranların düşük kalmasını istiyor

Everett Millman, piyasaların tahvil alımlarının vakit içindemasına ait her türlü detaya yakından dikkat etmesiyle odak noktasının Çarşamba günkü Fed açıklamasında olduğunu söylemiş oldu. Everett Millman, “Fed yeri hazırladı ve herkes durumun farkında. Merkez bankasının en azından Aralık ayına kadar buna devam etmesi gerekmiyor.” dedi.

İleriye dönük olarak, ABD merkez bankası, piyasayı gelecekteki daralma planlarında güncellerken ABD enflasyon ve istihdam bilgilerine fazlaca dikkat edecek. Millman, “Fed Çarşamba günü hiç bir şey yapmaz, lakin Aralık ayında bir planı olduğunu ve bir şeyler yapacağını bildirirse, bu altın için biraz uygun olur. Altın piyasası oranların düşük kalmasını istiyor.” diye ekledi.

Bart Melek: 1.730 dolar düzeyine geçebiliriz! Fakat direkt bir düşüş görmüyorum

Bart Melek, Fed bir şey açıklasa bile, sarı metalin epeyce daha aşağı düşmesinin beklenen olmadığını belirtti. Bart Melek hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Burada büyük bir satış riski altında olduğumuzu düşünmüyorum. Hala oranların sahiden yükselmediğine dair bir inanç var. ABD’de tam istihdama odaklanan ve bize enflasyonun düşmediğini söyleyen bir merkez bankamız var. Büyük bir telaş. Bana göre, daralmanın olacağını gösteriyor, lakin çok agresif olmayacak. Gelecek haftaki FOMC toplantısına baktığımızda pek kuvvetli ipuçları bakılırsabiliriz. Aşağı istikamette, 1.740 dolar hala pek uygun bir takviye. 1.730 dolar düzeyine geçebiliriz. Lakin direkt bir düşüş görmüyorum.

İşte sarı metal için haftaya izlenecek datalar

Fed haftaya güncellenmiş ekonomik varsayımlarını ve nokta grafiğini yayınlayacak. Önümüzdeki hafta izlenecek öbür bilgiler içinde Salı günkü inşaat müsaadeleri ve konut başlangıçları, Çarşamba günkü mevcut konut satışları, Perşembe günkü İngiltere Merkez Bankası faiz oranı duyurusu ve ABD işsizlik müracaatları ile Cuma günkü yeni mesken satışları yer alıyor.

Bunun da ötesinde Fed Lideri Jerome Powell, Cuma günkü ‘Pandemi Güzelleşmesine Ait Perspektifler’ başlıklı sanal Fed Dinlemeleri etkinliğinde açılış konuşmaları yapacak. Ayrıyeten Kanada, Başbakan Justin Trudeau’nun çoğunluk hükümeti elde etmek için erken seçim daveti yapmasının akabinde Pazartesi günü sandık başına gidiyor.