7 Usta Analist Uyardı: Altın fiyatları Yılın Başında…

Tr52Tr

New member
Altın fiyatları, bundan evvelki seansta altı ayın doruğuna ulaştıktan daha sonra, güçlenen dolar ve yüksek Hazine getirilerinin tartı kazanmasıyla Çarşamba günü geriledi. birebir vakitte, Perşembe günü, yavaşça toparlanma emareleri gösterdi ve 1.800 doların üzerinde tutunmayı başardı. Analistler piyasayı yorumluyor ve altının teknik görünümünü pahalandırıyor.

“Düzeltici geri çekilme ve kar alma”

Spot altın, yazı sırasında %0,25 artışla 1.808,3 dolardan süreç görüyordu. ABD altın vadeli süreçleri ise %0,1 düşüşle 1.815,8 dolara geriledi. Kitco Metals’in kıdemli analisti Jim Wyckoff, düzeltici geri çekilme ve kar almanın akabinde, dış piyasaların günlük olarak metaller için daha fazla düşüşe geçtiğini söylüyor. Ayrıyeten, bunda tesiri olan yüksek dolar ve getirilere atıf yapıyor. Analist, devam ederek şu açıklamayı yapıyor:

Fed’in agresif şahin para siyasetinin sıklıkla fiyatlara yansıdığını görüyorum. Enflasyonun biraz gerilemeye başladığını görmeye başlıyorsunuz. Ayrıyeten, Çin şu anda gerçek bir joker.

“bu biçimde, altın meblağları için daha elverişli bir ortam mümkün olacak”

Bu ortada, dolar endeksi (DXY) istikrara kavuştu. Ayrıyeten, 10 yıllık gösterge tahvil getirileri bir aydan fazla bir müddetnin en yüksek düzeylerine yakın kaldı. UBS analisti Giovanni Staunovo, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yakın vadede Fed faiz artırımlarını altın için bir karşı rüzgar olarak görüyorum. Lakin ABD iktisadı yavaşladığında ve Fed faiz artırımlarının bittiğini belirttiğinde, sarı metal için daha elverişli bir ortam mümkün.

“Bunlar, altın meblağlarını etkileyen esas faktörler olacak”

Kinesis Money dış analisti Carlo Alberto De Casa ise gelişmeleri şöyle yorumluyor:

Eğer Çin’de Covid durumu bir daha kötüleşirse, bu durum altın için potansiyel olarak olumsuz olur. Lakin, beraberinde merkez bankalarını daha güvercin olmaya itmesi mümkün. Bu da altın meblağları için olumlu olur.

Geojit Financial Services emtia araştırma lideri Hareesh V., doların performansı, enflasyon bilgileri, Fed’in faiz artırım yolu, Çin’deki gelişmeler ve jeopolitik tansiyonun 2023’te altın meblağlarını etkileyen esas faktörler olacağını söylüyor.

Ayıların ve boğaların gözü bu seviyede!

Analistler altın fiyatlarının hala 1.800 dolar düzeyinin üzerinde kalmasına dikkat çekiyor. Bu düzeyin altında, boğaların altındaki son yükselişin devam edebileceğine dair itimadını kaybetmeye başlayabileceğini söylüyorlar. Altın meblağları, hem boğaların birebir vakitte ayıların yakından takip ettiği 1.800 kritik dayanağının üzerinde süreç görmeye devam ediyor. AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam, şu yorumu yapıyor:

Bunun sebebi, traderların fiyatın bu fiyat noktasının üzerinde süreç görmeye devam ettiği sürece, fiyat hareketinin hakikat istikamette hareket etme mümkünlüğünün daha yüksek olduğuna inanmalarıdır.

aynı vakitte, OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, yatırımcıların Federal Reserve yorumunda yahut kimi olumlu ekonomik bilgilerde güvercin bir değişiklik olmaması durumunda, muhtemelen yeni yılın başlarında bir düzeltme goreceğini söylüyor.

Altın meblağları teknik tahlili: Boğa trend devam ediyor

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik görünümünü şöyle tahlil ediyor. Altın piyasaları Çarşamba günkü süreç seansında bu kanalın çıkışını görmeye devam ederken biraz geri çekildi. Bu noktada 1.800 dolar kıymetli olmaya devam edecek üzere. Lakin, bu noktada altının epeyce fazla ilgi görmeye devam etmesi pek dürüst. Bu noktada, en yüksek düzeylerin üzerine çıkabilirse, sonunda biroldukça kere değerli olan bir alan olan 1.875 dolar düzeyine gerçek yol alacak. Bu düzeyin üzerine çıkmak, tahminen de 2.000 dolara kadar epeyce daha büyük bir hamleyi açar.

Duruma bağlı olarak faiz oranlarının yükselebileceğini ve altının tıpkı anda tıpkı şeyi yapabileceğini unutmayın. Altın yükselirken ABD dolarının da yükselmesi mümkün. Bu yüzden bunu da aklınızda bulundurun. Bunun yapılamayacağını söyleyen bir epeyce uzman olduğunu biliyorum. Lakin, bunun nasıl yanlışsız olmadığını görmek için tek yapılması gereken 1980’lerin bir tablosunu çıkarmak.

50 Günlük EMA geçmeye hazırlanıyor. Bu niçinle bu piyasanın uzun vadede daha yüksek düzeyde devam edeceğini görmemizin olası olduğunu düşünüyorum. Bu kimi birtakım geri çekilmeler yaşamayacağımız manasına gelmiyor. Lakin altın güzel bir yıl geçirmeye hazır üzere görünüyor. Bu yüzden, bu geri çekilmelere potansiyel satın alma fırsatları olarak bakıyorum. Artık ve yıl sonu içinde, muhtemelen çok likit olmayan bir piyasa olacak. Bu yüzden büyük hareketler aramazdım. Lakin yükseliş durumunun devam ettiğini katiyetle görüyorum.