ABD Açık 1 No’lu Iga Swiatek dördüncü turda kaybetti

Brown

Global Mod
Global Mod
Dünyanın 1 numaralı kadın oyuncusu Iga Swiatek, Pazar gecesi Jelena Ostapenko’ya karşı ilk seti kazandığında her şey her zamanki gibi gidiyor gibiydi.

22 yaşında dört kez Grand Slam kazanan Swiatek, sonuçta son ABD Açık şampiyonuydu ve Ostapenko’ya karşı oynadığı maçtan önce o turnuvada set kaybetmemişti.

Ancak Swiatek çoğu zaman oyunların üstesinden gelse de Ostapenko onun için bir baş belası. Ostapenko, Swiatek’e karşı yenilmedi ve Pazar gecesi 3-6, 6-3, 6-1’lik galibiyetle bu sayıyı dörde çıkardı.

İkinci sette oyun değişti. Ostapenko kontrolü ele almaya başladı. Ostapenko seti eşitlediğinde Swiatek konfor bölgesinin dışında görünüyordu.

O mücadele ederken Swiatek kutusuna baktı ve sanki Ostapenko’nun iyileşmesiyle nasıl başa çıkılacağı konusunda ondan tavsiye istiyor gibiydi. Antrenörü Tomasz Wiktorowski’nin ona verecek bir cevabı yokmuş gibi görünüyordu ve Swiatek sanki hiçbir şey için teşekkür etmiyormuş gibi alaycı bir şekilde kutusuna doğru alkışladı.

Ostapenko üçüncü sette acımasızdı. Maçtan sonra sahadaki bir röportajda Ostapenko, “Agresif olmak zorundaydım çünkü o bundan pek hoşlanmıyor” dedi. “Son noktaya kadar savaştım”

Ostapenko şimdi Salı günü çeyrek finalde altıncı sırada yer alan Amerikalı Coco Gauff ile karşılaşacak. Gauff ayrıca geçtiğimiz ay Ohio’da düzenlenen Batı ve Güney Açık yarı finallerinde Swiatek’i yendikten sonra, Swiatek’i nasıl yeneceğini de buldu.

Ostapenko ve Gauff iki kez karşı karşıya geldi; en son Avustralya Açık’ta Ostapenko, Gauff’u son 16 turunda düz setlerde mağlup etti. Gauff 2019’un son maçını kazandı.

Ostapenko, bu yılın başlarında Gauff’a karşı oynadığı Avustralya Açık maçı hakkında “Zor bir maçtı” dedi. “Elbette yine zorlu bir maç olacak. Burada bir Grand Slam’de kolay maçlar beklemiyorum, bu yüzden başka bir mücadeleye hazırım.”

Ancak artık Swiatek olmadan ABD Açık tek kadınlar kurası çok daha geniş bir alana açılıyor. Ostapenko, Gauff, Jessica Pegula, Ons Jabeur ve Aryna Sabalenka için finale giden yol birdenbire kolaylaştı.

Gauff, Pazar günü Ostapenko’nun galibiyeti öncesinde zorlu bir smaçör olarak tanımladığı Ostapenko için hazır.

“Jelena bir forvet, top forvetidir. Bu yıl Avustralya Açık’ta onlara yenildim. Dürüst olmak gerekirse ya sıcaktır ya da soğuktur” dedi Gauff.

Ostapenko ve Gauff’un galibi, yarı finalde Sorana Cirstea ve Karolina Muchova arasındaki çeyrek final maçının galibiyle karşılaşacak. Romanyalı Cirstea, Pazar günü 15. seribaşı Belinda Bencic’i mağlup ederek çeyrek finale yükseldi. Bu yılki Fransa Açık’ta finalist olan Muchova, dört maçta sadece bir set kaybettikten sonra çeyrek finale yükseldi.

Ostapenko şimdilik zorlu bir mücadele sunacağını düşündüğü Gauff’a odaklanmış durumda.

Ostapenko, “Kendime odaklanmaya çalışacağım ve bundan keyif alacağım” dedi. “Çeyrek finalde olmak harika, özellikle burada, New York’ta.”