Adana’da Suriyeli genci öldüren polise 25 yıl mahpus cezası

Sinsinati

New member
Adana’da Suriyeli genci öldüren polise 25 yıl mahpus cezası Adana’da Suriyeli gencin vurulmasıyla ilgili “kasten öldürme” cürmünden müebbet mahpus cezası istenilen tutuklu polis memuru, takdir indirimi uygulanarak 25 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık polis memuru F.K, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada, tarafların avukatları da hazır bulundu.

Temel hakkındaki mütalaasını tekrar eden cumhuriyet savcısı, dava evrakına giren kamera manzaralarının incelenmesi, eksper raporu, şahit anlatımları ve öbür kanıtlar dikkate alınarak sanık F.K’nin, Suriyeli maktul Ali El Hemdan‘a yönelik hareketinden ötürü “kasten öldürme” hatasından müebbet mahpusla cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi tarafında görüş sundu.

olayda ömrünü kaybeden Suriyeli Ali El Hemdan‘ın avukatı, son savunmasında sanığın yargılama kademesindeki beyanları ile evraktaki kamera kayıtlarının uyuşmadığını söylemiş oldu.

Olay günü maktulün kaçmadığını belirten maktul avukatı, “Kamera kayıtlarına bakılırsa maktul ile sanık içinde 10-12 adım aralık mevcuttur. Şayet maktul Ali El Hemdan kaçmış olsa uzaklık daha uzun olurdu. Bu sebeple sanığın ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmasını talep ediyoruz.” tabirini kullandı.

Savunması alınan F.K, olay niçiniyle vicdan azabı çektiğini belirterek, “Ne kadar pişman olduğumu bildirmek isterim. Evvelki savunmalarımı tekrar ediyorum. Kimseyi öldürme kastım yoktu. bu biçimde bir şeyin olmasını asla istemezdim. Takdir mahkemenindir.” dedi.

Mahkeme heyeti, “kasten öldürme” hatasından evvel müebbet mahpus cezasına çarptırdığı sanığın geçmişteki hali, olaydan daha sonraki davranışları ve hükmedilen cezanın geleceği üstündeki muhtemel tesirleri niçiniyle lehine takdir indirimi uygulayarak, 25 yıl mahpusa mahkum ettiği F.K’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Merkez Seyhan ilçesinde, 27 Nisan’da Suriye asıllı Ali El Hemdan‘ın (18) silah faydalanmasına bağlı olarak vefatıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında açığa alınan ve tutuklanan kuşkulu polis F.K. hakkında müebbet mahpus cezası istemiyle dava açılmıştı.