Alexander Zverev’in sahada ve saha dışında yaşadığı dram

Brown

Global Mod
Global Mod
Alexander Zverev geçen yıl Fransa Açık’tan ayrıldığında tekerlekli sandalyedeydi. Gözlerinde yaşlar vardı.

Bir topun peşinden koşarken sağ ayak bileğindeki bağları yırtan Zverev, yarı finalde nihai şampiyon Rafael Nadal’a karşı pes etmek zorunda kaldı. Zverev, ATP Finallerini iki kez kazandıktan ve Tokyo Olimpiyatlarında bir altın madalya kazandıktan sonra ilk büyük unvanını kazanmayı umuyordu. Ayrıca 2020 Amerika Birleşik Devletleri Açık’ta ikinci oldu.

Zverev, çoğu kendi kendine meydana gelen birçok olumsuzlukla karşı karşıya kaldı. Eski bir ajanla para yüzünden çıkan aleni bir kan davası mahkeme dışında çözüldü. Eski bir kız arkadaşı tarafından aile içi şiddet iddiaları, onu yaklaşık iki yıl boyunca takip etti ve sonunda ATP tarafından iddiaları destekleyecek hiçbir somut kanıt bulamayan bir soruşturmaya yol açtı. Zverev geçen yıl çifte mağlubiyetin ardından sahada sinir krizi geçirdikten sonra 40.000 dolar para cezasına çarptırıldı ve “sportmenlik dışı davranış” nedeniyle 12 ay ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı.

Yine de Zverev, turdaki en çalışkan işçilerden biri olmaya devam ediyor.

Aşağıdaki röportaj düzenlenmiş ve kısaltılmıştır.

Sahadaki fiziksel gücünüzle tanınıyorsunuz. Ama oyun aynı zamanda zihinseldir. Neyi daha zor buluyorsun?

İşi yaptığımda, her zaman zihinsel olarak da hazır olduğumu hissediyorum. Kazanmaya hazır olmak için elimden gelen her şeyi yaptığımda, gergin olmaya gerek yok. İyi oynamazsan, iyi oynayamazsın. Herhangi bir sporda bazen kontrolünüz dışında olan şeyler olur, özellikle teniste çünkü bu eşsiz bir spordur.

Çocukluğunuzdan beri son derece rekabetçisiniz. Bunun ATP Turunda size ne kadarı yardımcı oldu?

Kaybetmekten nefret ettim. Bu bana yardımcı oldu, çünkü biri gençleştiğinde veya daha iyiye gittiğinde, onu alt etmeye çalıştım. Herkesten daha çok çalışırsam, herkesten daha iyi olurum. Bu her zaman doğru değildir. Bunu yaşım ilerledikçe öğrendim.

Herkes oyununuz üzerinde babanızın etkisinden bahsediyor ama size tekniği öğreten anneniz değil miydi?

Benim üzerimde babamdan daha büyük bir etkiye sahipti çünkü bana oyunu küçük yaşlardan itibaren öğreten oydu. Daha fazla insan babam hakkında konuşuyor çünkü o artık Sergi Bruguera ile birlikte benim gerçek koçum. Ama annemin etkisi babamdan çok daha fazlaydı.

Yendiğiniz onca adam arasında – Nadal, Roger Federer, Novak Djokovic, Daniil Medvedev – en zoru kim?

Hepsinin kendine göre zorlukları var. Rafa toprakta iyi oynadığında yenilmezdir. Novak’ı pek çok yüzeyde oynadım ama o bölgedeyken aynı zamanda çok zor. Roger ile her şey çok hızlı oluyor. Maça yeni başlamış gibi hissediyorsunuz ve zaten bir set ve bir mola kaybetmişsiniz ve bunun nasıl olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok. Medvedev kaçırmaz. Onu sahada hangi konuma koyarsanız koyun, topu her zaman geri sektirecek, bu yüzden oyunları kendiniz kazanmalısınız. Ve Carlos Alcaraz, onunla birlikte açıkça güç. Dürüst olmak gerekirse, en zor olanı adlandıramazsınız.

Son birkaç yılda, kişisel mücadelelerinizden yaralanmanıza kadar yaşadığınız her şeyden sonra, kendiniz hakkında öğrendiğiniz en önemli şey nedir?

Gençken safsın. Herkesin en iyi arkadaşın olduğunu, seni gerçekten sevdikleri için orada olduklarını düşünüyorsun. Ancak tenis maalesef her zaman dünyadaki en iyi şey olmayan bir iştir. Çok dar bir çevrem var. İnsanların artık eskisi kadar sık içeri girmesine izin vermiyorum. Sadece yüzde 100 güvendiğim insanlar var. Ayak uydurmak için gürültüyü kafamdan çıkarmak için iç gözlem yapmayı öğrenmem gerekiyordu.

Bu oyun hakkında en çok neyi seviyorsunuz?

Sanki gerçekten kendinmişsin gibi. Tek başına kazanırsın, tek başına kaybedersin. Takım arkadaşlarının arkasına saklanamazsın. Birçok oyuncu para için oynadıklarını ve tenisi gerçekten sevmediklerini söylüyor. Yaptığım işi kesinlikle seven biriyim. Başka bir şey yapmayı hayal edemiyorum. Benim için daha iyi bir hayat yok.