Almanya'nın öğrenmesi gereken dört ülke

Nicea

New member
Alman ekonomisi dört yıldır sürekli bir kriz içinde. Ve Corona'dan sonraki beşinci yılda bile işler daha iyiye gitmiyor. Önde gelen ekonomi enstitüleri 2024 tahminlerini düzeltmek zorunda kaldı: büyüme yüzde 1,3'ten yüzde 0,1'e düştü. Daha doğrusu, çok az büyümeden hiç büyüme olmamasına kadar. Tembel hayvan gibi yukarıya doğru gitmek yerine yengeç gibi yalnızca yana doğru gider.

Şansölye Olaf Scholz (SPD) bunun için başkalarını suçlamayı seviyor. Tercihen buradaki fiyat şokuna neden olan Kremlin patronu Vladimir Putin'e. Ya da Çin'de çünkü ülke Alman ihracatçılardan daha az satın alıyor. İkisi de aslında doğru ama artık mazeret olarak yeterli değiller. Diğer ülkeler de bundan etkileniyor ve büyümeye devam ediyor. OECD, Uluslararası Para Fonu (IMF) veya AB Komisyonu tarafından yapılan tüm ülke karşılaştırmalarında Almanya'nın sanayileşmiş ülkeler arasında son sırada yer aldığı görülüyor.

Enstitüye göre Alman ekonomisine sadece yüzde 0,05 büyüme getirecek umutsuz büyüme fırsatı yasası dışında trafik ışıklarının kendine ait bir planı yoksa o zaman neden diğer ülkelerden ders almasın? İşte dört öneri.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Alman ekonomisinin İspanya'daki gibi bir tüketim patlamasına ihtiyacı var

İspanya, Avro Bölgesi'nin büyüme yıldızıdır. Ülke ekonomisi, büyük ölçüde İspanyolların mağazalara para getirmesinin etkisiyle geçen yıl yüzde 2,5 oranında büyüdü. Bu arada Almanya'da: durgun tüketim, küçülen ekonomi. Trafik ışığı hükümetinin alması gereken iki önlem: İspanya, temel gıdalarda KDV'yi tamamen kaldırdı ve toplu taşıma için sıfır euroluk bilet uygulamasına geçti. Her ikisi de doğrudan halkın cüzdanındaki yükü hafifletiyor ve tüketimi artırıyor.

Federal Cumhuriyet'te Alman Çiftçiler Birliği'nin yanı sıra birçok kuruluş da tüm gıda maddelerinin KDV'den muaf tutulmasını talep etti. Ancak trafik ışığı yeni yardımları reddetti. Sıfır euroluk bilet yerine 49 euroluk bilet tanıtıldı ancak 2024 yılından sonra uzatılıp uzatılmayacağı belli değil.

ABD'deki gibi sanayi politikası

ABD Almanya'dan daha pragmatik. Yeşil yatırım yapan şirketler, Enflasyon Azaltma Yasası'ndan bürokratik olmayan ve cömert vergi kredileri alıyor. Burada yatırımlar dururken, ABD'de işler gelişiyor. Rhodium Group pazar araştırmacılarının MIT Üniversitesi ile birlikte belirlediği gibi, 2023 yılında buradaki yeşil yatırımlar yüzde 40 arttı.

Buradaki ekonomi de 2023'te yüzde 2,5 büyüdü ve Almanya'nın aksine, Corona çöküşünü çoktan yakalamış durumda. Bir diğer neden: Hükümet, ekonomiyi canlandırmak için çok daha fazla borç alabileceğinden emin. Son iki yılda, Almanya'da yeni borç ekonomik üretimin yüzde altısına tekabül ederken, Almanya'da bu oran yalnızca yüzde üçtü. Trafik ışıklarında şu sıralar 25 milyar avroya varan kesintiler tartışılıyor. Ancak krizde işin ucunu kaçırmak zehirdir. ABD bunu anlıyor.

İsviçre'deki gibi demiryolu yatırımları

Sinir bozucu GDL saldırısı sona erdi ama tren hala güvenilmez. Sebebi: GDL'nin patronu Claus Weselsky, demiryolunun en büyük sorunu değildi; aksine büyük bir yatırım birikimiydi. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Almanya demiryolu konusunda yatırım cücesi konumunda. Örneğin İsviçre, Lüksemburg, Avusturya ve Norveç demiryoluna kişi başına Almanya'dan üç ila beş kat daha fazla para yatırıyor.

Spesifik olarak: 2022'de İsviçre'de kişi başına 575 avro civarındaydı, Almanya'da ise sadece 114 avroydu. Harap olmuş bir demiryolu sadece işe gidip gelenler için değil, aynı zamanda yük taşımacılığı için de bir sorundur ve sadece sinir bozucu bir sorun değil, aynı zamanda büyümenin önünde gerçek bir frendir. Karşılaştırma için: Ekonomistlere göre Weselsky ile DB yönetim kurulu üyesi Seiler arasındaki anlaşmazlık, hiçbir şeyin hareket etmemesi nedeniyle Alman ekonomisine her gün yaklaşık 100 milyon euro zarar verdi. Ancak trenlerin sürekli geç kalması nedeniyle hasar oluşmaya devam ediyor.

Bir ICE treni Berlin Merkez İstasyonuna varıyor. Ocak ayında, Deutsche Bahn'ın uzun mesafe trenlerindeki üç yolcudan biri varış noktasına 15 dakikadan fazla geç ulaştı. Christoph Soeder/dpa

Kuzeydeki gibi eğitim

Sadece ekonomi yavaşlamıyor, aynı zamanda üretkenlik de yavaşlıyor. Yaşlanan bir toplumda refahın anahtarı tam olarak budur. En önemli faktör: eğitim. Alman ekonomisi belirli hammaddelerle değil, akıllı beyinlerle gelişiyor. Ancak Alman eğitim sistemi yozlaşmış durumda. Kreşler yok, okul binaları harap, sınıflar aşırı kalabalık, öğretmen odalarında personel yetersiz ve Pisa gibi araştırma sonuçları giderek daha şok edici hale geliyor.

Burada da eğitime yapılan yatırımlar konusunda uluslararası karşılaştırma acıdır. Ekonomik çıktının yüzde 4,6'sıyla Almanya, OECD ortalamasının (yüzde 5,1) altında ve Norveç (yüzde 6,8), İzlanda (yüzde 6,3) ve İsveç, Danimarka ve Finlandiya gibi İskandinav liderlerinin çok gerisinde yer alıyor.

Sonuçta: Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger'in (FDP) başlangıç fırsatları programı yakın zamanda başladı. Öncelikli okullara bir milyar avro yatırım yapılacak. Ama bu sadece okyanusta bir damla. Bundeswehr için olana benzer 100 milyar dolarlık özel bir fon daha iyi olurdu.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazmaktan çekinmeyin! brifing@Haberler