Altın Fiyatı 2023’te Nereye Gidiyor? Beklenen Düzeyler Ne?

Tr52Tr

New member
Altın fiyatı, hafta başında yeniden yükseldi ve 1.820 dolar düzeyinin üzerine çıktı. Bir emtia piyasası uzmanı Baskar, sarı metalin 2023’te bir daha parlayacağını kestirim ediyor. Teknik analist Christopher Lewis ise altının teknik fotoğrafını çiziyor.

Altının 2022 panoraması

Kriptokoin.com
’dan takip ettiğiniz üzere altın, 2022’de havayı etkileyen tıpkı zamandastekleyici tıpkı vakitte olumsuz birfazlaca faktörle inişli çıkışlı bir seyir yaşadı. Devasa likidite akışı ve düşük faiz oranlarıyla sonuçlanan ultra uyumlu para siyaseti, yılın birinci aylarında enflasyona niye oldu. Bu da sarı metal fiyatını artırdı. Altın, enflasyona karşı bir muhafaza olarak kabul görür. ABD, 40 yılın en yüksek düzeyi olan % 8’i aşan enflasyonla karşı karşıya kaldı. Öbür ülkeler de epey geride değildi.

Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tüm emtia piyasalarını ürküttü. Altını, Mart ayında daha da yükseltti ve bu biçimdece sarı metal ruhsal 2.000 doları aştı. Lakin, takip eden aylarda, altın kazanımlarını koruyamadı. Fed’in kilit faiz oranlarını istikrarlı artırmasının bir kararı olarak dolar, kuvvetli paha kazandı. Altın fiyatı, ABD tahvil getirilerindeki artışın akabinde Eylül ayına kadar 1.615 dolara kadar düşmeye başladı.

Yıl boyunca dolar, Euro ile eşit olacak biçimde 20 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. kuvvetli dolar inançlı bir liman haline gelirken, altın tutmak daha az cazip oldu. Zira, altın faiz getirmeyen bir yatırım. Kurumsal yatırımcıların öteki yolları olduğu için borsa yatırım fonlarından (ETF’ler) çıkışın Mayıs’tan Kasım’a kadar devam etmesine şaşmamak gerekiyor.

Altın 2023’te parlaklığını bir daha kazanacak

aynı vakitte, Kasım ayında enflasyonun yumuşama işaretleri göstermesi ve Fed’in gelecekteki faiz artırımlarına ait daha yavaş bir temponun sinyalini vermesiyle, parlak metal bir daha yaklaşık 200 dolarlık bir artış yakaladı. ötürüsıyla altın piyasası, 2021’deki %6’lık negatif getiriye nazaran bir gelişme olarak, yılı neredeyse yatay bir biçimde kapattı.

Altın piyasası buradan nereye sarfiyat? 2023 yılında, nakdî sıkılaştırmanın akabinde enflasyon oranlarının mevcut yüksek düzeylerden düşmesi mümkün. Lakin bir evrede, tahminen de ikinci yahut üçüncü çeyrekte, Fed’in yaklaşan sakinlik riskine karşı faiz artırımını duraklatmak zorunda kalması mümkün. Hatta, ekonomik durum müsaade verirse, Fed’in faiz indirimi mümkünlüğünü da açması ihtimal dahilinde.

bu biçimde bir durumda, dolar mevcut düzeylerden zayıflayacak ve tahvil getirileri düşecektir. Bu da altın fiyatlarının yükselmesi için uygun bir taban oluşturacaktır. Yani altın için 2023 iki yarıdan oluşan bir yıl olacak. Birinci yarıda, sarı metal, kuvvetli para ünitesi, tahvil getirileri, enflasyon ve muhtemelen iki faiz artırımı daha karşısında, bir ölçü baskı altında kalmaya devam edecek. Sonuç olarak, birinci yarıda sarı metalin 1.750-1.850 dolar aralığında süreç görmesi olası. Fakat ikinci yarıda zıt rüzgarlar azalıp takviye faktörleri devreye girdikçe, bedelli metalin 1.800-1.900 dolar düzeylerine kadar yükselmesi mümkün.

Haftalık altın fiyatı teknik analizi

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik görünümünü şöyle tahlil ediyor. Daha evvel biraz direnç gösteren bir alan olan 1.815 dolar düzeyinin üzerine çıktığımız için altın piyasaları hafta boyunca bir daha yükseldi. Ne olursa olsun, bunun muhtemelen üstte biraz direnç görmeye devam edecek bir piyasa olduğunu düşünüyorum. Lakin, rastgele bir geri çekilme, muhtemelen potansiyel bir satın alma fırsatı olarak pahalandırılacak. ABD doları ve altının birden fazla vakit negatif bir korelasyonu vardır. tıpkı vakitte, her vakit durumun bu biçimde olması gerekmiyor. Bu niçinle her ikisinin de birebir anda yükselmesinin mümkün olduğunu unutmayın.

Ne olursa olsun, altın hala tercih ediliyor üzere görünüyor. Bence geri çekilmeler, insanların ilerlemeye daha istekli olduğu bir kıymet olarak düşünülecek. Aslında, bir epeyce uzman artık 2023’ün altın yılı olacağını söylüyor. Bunun yanlışsız olup olmadığı bu noktada büsbütün açık bir soru. Fakat şu anda en azından 1.750 dolar düzeyinin altına düşene kadar short’lamakla ilgilenmiyorum. Aşağıdaki rastgele bir şey, short durum açıdan değişik olurdu. Lakin bunun yakın vakitte olacağını düşünmüyorum.

Çoğu traderın tatillere ve idari bakılırsavlere dikkat etmesi niçiniyle bu haftanın epey zayıf geçeceğini unutmayın. Fakat, Cuma günü iş raporunu aldığımızda daha büyük bir hareket görme fırsatımız olabilir. birebir vakitte, durum boyutunuz konusunda dikkatli olun. Lakin bir daha de her şeye karşın olumlu tarafı destekliyorum. Çok fazla oynaklık bekliyorum. Lakin, sonunda bu piyasanın önümüzdeki birkaç ay ortasında 2.000 dolar düzeyine ulaşmaya çalıştığını görmeyi umuyorum.