Ankara’da kooperatiften birebir daireleri satın alan 150 kişi, hata duyurusunda bulundu

Sinsinati

New member
Ankara’da kooperatiften birebir daireleri satın alan 150 kişi, hata duyurusunda bulundu Ankara’nın Sincan ilçesindeki bir kooperatiften mesken alan ve birebir konutların birfazlaca şahsa daha satıldığını öğrenen 150 kişi, savcılığa cürüm duyurusunda bulundu.

Sincan ilçesine bağlı Alcı Mahallesi’ndeki bir kooperatiften, son 4 yıl ortasında farklı tarihlerde konut alan yaklaşık 150 kişi, konutlarının bu süreçte diğerlerine da satıldığını öğrendi. Dolandırıldıklarını söyleyen vatandaşlar, kooperatif yetkililerinin mağduriyetlerini gidermediği için savcılığa giderek cürüm duyurusunda bulundu. Vatandaşlar, inşaat önünde basın açıklaması yapıp yetkililerden tahlil istedi.

“Aynı konutu birden hayli şahsa satıyorlar”

Kooperatiften 2 mesken satın alan İstek İhtimam, “Evi aldım ve benden 1 hafta evvel tıpkı konutu öteki birine sattığını öğrendim. Ben satın aldıktan 1 hafta daha sonra ise diğer birine satılmış. Birebir daireler, kooperatif liderin imzasıyla farklı şahıslara satılmış. Bir dairenin birden çok sahibi var. Mağduriyetimizin giderilmesi ismine kooperatif lideri ile görüşüyoruz. Mesken satışlarında yanlışların olduğunu kabul ediyor. ‘Paraları ödeyeceğim’ diyor; lakin şu ana kadar bir ödeme yapmadı. Burada bir mağduriyet ve dolandırıcılık kelam konusu. Zira tüm bu konutların satışı kooperatif liderinin imzası ile gerçekleşiyor. Buradaki konutları noter aracılığıyla satıyorlar. Notere gidip bu mevzuyu sorduğumuzda da burada bir satışın olmadığını yalnızca tasdik süreci yapıldığını söylüyorlar. Adamlar da buradaki açığı gorerek tıpkı konutu birden epey şahsa satıyorlar” dedi.

“7 şahsa daha satıldığını öğrendim”

20 Nisan 2022’de aracını satarak takas sistemiyle kooperatiften konut alan Arda Yakışıksız, “Evimi satın aldıktan yaklaşık 2 hafta daha sonra, satın aldığım konutumun bir internet sitesinde satışa çıkarıldığını gördüm. Benim satın aldığım şahıstan farklı bir kişi satıyordu meskeni. Aradım kendisini fakat ulaşamadım. Satın almış olduğum daireyi 5 ay daha sonra öbür birine satmışlar. Bunu öğrendikten daha sonra kooperatif liderine ulaşmaya çalıştım. hiç bir biçimde telefonlarıma yanıt vermedi. En son 2 ay evvel görüştüğümde bana sıkıntıların giderileceğini, yinelenmiş bir satışın olmadığını, öteki üyelerin istifa ettiğini söylemiş oldu. Yaklaşık 1 ay evvel mağdurlar olarak bir WhatsApp kümesi kurduk. Almış olduğum meskenin 7 bireye daha satıldığını öğrendim. Mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyoruz” dedi.

“Satışlar devam ediyor”

Dairelerin satışını bir şebekenin gerçekleştirdiğini söyleyen Özgür Kaya da “Biz buradaki daireleri satmaya çalışan emlak danışmanlarını da burada tekrarlanmış satışlar yapıldığı konusunda bilgilendirdik. Buna karşın satışlar devam ediyor. Bize meskenleri satanlar, telefonlarımızı açmıyor. Ulaşabilen arkadaşlarımızı da ‘haftaya salı vereceğim, bir öteki çarşamba size şu kadar para vereceğim’ diyerek kandırıyorlar” sözlerini kullandı. (DHA)