“Avustralya’ya gitmeyen dünyayı gezdim demesin”

Oylum

Global Mod
Global Mod
lk müziği ‘Kasaba’ ile tanıdık onu; 2010’da birinci stüdyo albümü ‘Merhaba’yı yayımladı. Akabinde 2012’den başlayarak iki yıl aralıklarla ‘Bir Hoşluk Yap’, ‘Daha Derine’ ve ‘Epik’ albümlerini çıkardı. Bu çalışmalara eklenen müziklerle Türkiye’de müzik listelerinin zirvelerinde yer buldu, çeşitli mükafatlar aldı. Murat Dalkılıç’ın az bilinen bir istikameti daha var. O da seyahat tutkusu… Kendisi bununla birlikte bir dalgıç. Bütün yoğunluğuna rağmen kimi birtakım sualtının hoşlukları peşinde, kimi bazı da arkadaşlarıyla macera dolu seyahatlere çıkıyor. Müziklerinin ilhamını bu seyahatlere borçlu olduğunu düşünüyor. Dalkılıç’la yollarda yaşadıklarını, en sevdiği yerleri, kentleri konuştuk.

Tatil rotalarına karar verirken en dikkat ettiğiniz noktalar neler?

Dolar kuru artık hayli değerli. Bir de merak uyandıran yerleri görmekten keyif alıyorum. Bana yararlı olabilecek rotalar bulunmasına dikkat ediyorum.

Nereleri görmeyi merak ediyorsunuz?

Nepal, Vietnam üzere bölgelere gitmeyi düşünüyorum. Oraların kadim külçeşidini keşfettikçe kendimi yeni bir şeyler öğrenmiş sayıyorum.

En epeyce görmeyi istediğiniz yer neresi?

Machu Picchu ve İnkaları epeyce merak ediyorum. Eski uygarlıkların tarihlerini keşfetmeyi fazlaca seviyorum.

Pekala, yurtarasındaki favori adreslerinizi öğrenebilir miyiz?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi, teşebbüsçü Pervin Ersoy’un seyahat programıyla Amasra’ya gittim. Çok güzeldi! Kentin tarihini de öğrenince başka sevdim. Zonguldak fazlaca hoştur. Karadeniz’i de her insanın görmesi gerektiğini düşünürüm. Sümela Manastırı’na gidememiştim. Orayı da görmek istiyorum.

Kartalkaya

En ufak bir tatil fırsatı yakaladığınızda gitmeyi en hayli tercih ettiğiniz 3 favori kent hangisi?

Antalya… En yakın arkadaşlarım orada yaşıyor. 72 lisanı barındıran bir yer bence. İngiliz’i de var Rus’u da. Her yerden insan geliyor, epey keyifli. İzmir ve Nevşehir’e giderim bir de. İzmir, memleketim; Nevşehir’in özel bir gücü var.

Seyahat müziğinizi nasıl etkiliyor? İlham perileri uğruyor mu?

Doğal. Gelmez mi! ‘Tebdilimekânda ferahlık vardır’ diye bir kelam var ya, fazlaca yanlışsız. Hatta bir müziğimde bile kullanmıştım bu kelamı. Yeni şeyler görmek, insanın hem ufkunda hem ruhunda yeni şeyler doğuruyor. Bu ilhamlar müziğime de yansıyor. Olağanda kapanarak üretmeyi tercih ediyorum, genelde bu da seyahat dönüşlerimde oluyor aslına bakarsan.

Avustralya kıyılarında sörf yaparken…

Konser için gittiğiniz kenti deneyimlemek için vaktiniz oluyor mu?

Daha evvel aklınızın kaldığı bir yer oldu mu? Avustralya’da oldu. Sonunda gidebildim lakin gitmedilk evvel ‘Avustralya’ya gitmemek için 30 sebep’ diye bir görüntü izlemiştim. En zehirli yılanlar, örümcekler, köpekbalıkları… Bir denizanası var, insanı öldürmesi 1 saniye sürüyor. Tuvalete giriyorsun, anakonda çıkıyor bir yerden. Fakat bir daha de fazlaca merak etmiştim. 5 yıl evvel turne için gitmiştim. Kentin hoşluğunu bunları kollamaktan 2 gün daha sonra fark edebildim. O denli hoş ki! Avustralya’ya gitmeyen dünyayı gezdim demesin bence. Bir de ‘Yüzüklerin Efendisi’ sinemasının hayranıyım. Yeni Zelanda’da çekilen kimi kısımları vardı. Orayı görmediğime pişman oldum. Bir gün kesin gideceğim. ‘Taşrayı sevmişimdir’ m Büyük beklentilerle gittiğiniz lakin aradığınızı bulamadığınız bir yer oldu mu? Paris… Taşraya gitmeyi daima sevmişimdir. Sanat ve tarih daima fazlaca ilgimi çekmiştir. Bunları keşfettikten daha sonra kentin öteki özellikleri epey klişe gelmeye başladı. Umduğumu bulamadım açıkçası.

Tatilde yaptığınız en bâtın şey neydi?

Yurtdışına gittiğimde Tinder açmıştım. Yani çevrimiçi platformda eşleşerek tanışma programı. Türkiye’ye dönerken de hesabımı kapamayı unutmuşum. Havaalanında arkadaşıma yakalanmıştım. O da kullanıyormuş, beni görür görmez haber verdi çabucak. ömrümdeki en büyük paniği yaşadığım bir andı.

Seyahatte ünlü biriyle denk gelecek olsanız kiminle karşılaşmak isterdiniz?

Oyuncu Morgan Freeman’la kesin karşılaşmak isterim. Onun epey derin bir insan olduğunu hissediyorum. Sohbet etmek keyifli olabilir. Bill Gates’i de “Bana anlat; ne oluyor artık dünyada” demek için görmek isterdim. Üretimci, belgeselci Phil Rosenthal’la da en hoş yemekleri yemek için görüşmek isterdim. O kadar seviyorum ki adamı…

Erkek erkeğe tatil mi yoksa sevgilinizle bir tatili mi tercih edersiniz?

Fark etmiyor… esasen programları da hiç ben yapmam. Ya erkek arkadaşlarım ya da kız arkadaşlarım yapar ve beni kolumdan tutup gdolayırler. Yoğunluklarımdan dolayı kimi vakit bu biçimdesi daha kolay oluyor. m Sizi fazlaca şaşırtan tatiller oldu mu? Singapur ve Londra’da gece kulübünde kendi müziklerimi dinlediğimde şaşırmıştım. İçeride 3 bin 500 kişi vardı. Tayland’da da birebir biçimde hoş ve şaşırtan bir ilgiyle karşılaşmıştım.

‘TANINMA TASAM YOK’

Tatile birlikte gitmek istediğiniz ünlü kim olurdu?

Komedyenler olurdu. aslına bakarsanız gereğince gerilimli ve ağır bir hayatımız var. Gülmeyi, mizahla alakalı bize güzel gelecek şeyleri hayatımıza uyarlamayı unutuyoruz birçok vakit.

Bavulunuzun şayet olmazsa olmazları var ise sayar mısınız bize?

Tıraş makinesi, yüz kremlerim, dışarıda alışveriş yaparak bulamayacağım her şey diyebilirim. Ve alışılmış ki diş fırçam. Bu hususa epey takıntılıyım. m Tatilde tanınmamak için yaptığınız en komik şey ne oldu? Tatilde istediğim üzere gezerim. Şort, tişört hatta… Tanınma telaşım yok. Hayranlarım ilgi gösterirse bunu fazlaca özel buluyorum.

Yaptığınız en havalı seyahat neydi?

Dalgıcım beraberinde. Dalmak için gittiğim yerlerde acayip hoşlukların olduğu denizler daima o havalı seyahatlerle oluyor. kimi vakit o denli bir seyahat yapıyorsun ki örneğin; inanılmaz bir tecrübe yaşıyorsun. Kendini Indiana Jones üzere hissediyorsun. Maldivler’de bu duyguyu yaşadım, fazlaca havalıydı.

Ünlü arkadaşlarınızdan tatil yapmayı en sevdiğiniz 3 ismi söyler misiniz?

Eser Yenenler ve eşi, Buray (esasen tatil arkadaşım) ve Sezer Çakır. Bu takım aslına bakarsanız birlikte tatile gidiyoruz.

Barcelona Dalkılıç’ın ziyaret etmeyi en sevdiği kentlerden

‘KAFİLEDEKİLER AĞLAYARAK BENİ BEKLİYORDU’

Başınıza gelen en unutulmaz tatil anınızı anlatır mısınız?

13 yaşlarımda bir Türk kafileyle lisan öğrenmeye İngiltere’ye gittim. Gittiğimde bavulum kayıptı. Bulmak için yarım saatlik bir tren seyahati yapmam gerekiyordu. Ancak yoldaki çalışma yüzünden seyahat 7 saat sürdü. Kafile kaybolduğumu düşünmüş. Geri döndüğümde onları da bulamadım. Tek başıma kalakaldım. Kafilenin olduğu yere giden bir tren gördüm. Trenden inince bu sefer taksiciyle meseleler yaşadım. Adam İngilizce bilmiyor. Aldım telsizi, ben anons yaptım. Sonunda döne dolaşa vardım. Kafile beni ağlayarak bekliyordu. Bu macera küçük yaşta yaşadığım değerli bir dönüm noktasıydı…