Berlin'de kaç şube kalacak?

Nicea

New member
Artık kesin. Çarşamba günü, iflas yöneticisi Stefan Denkhaus ve Galeria'nın patronu Olivier Van den Bossche, iflas eden büyük mağaza zinciri Galeria Karstadt Kaufhof'un yeni sahibini tanıttı. Buna göre satın alma konusunda ABD'li yatırım şirketi NRDC ve Alman girişimci BeHaberler Beetz'den oluşan bir konsorsiyum ile anlaşma sağlandı. Denkhaus'a göre mevcut 92 Galeria şubesinden 70'inden fazlasının devam etmesi bekleniyor. Bu, işlerin büyük çoğunluğunun korunmasını mümkün kılar.

İki yatırımcı son büyük mağaza grubuna yabancı değil. Bildirildiği üzere New York merkezli yatırım şirketi NRDC, aynı zamanda 2015 ile 2019 yılları arasında Galeria Kaufhof'un da sahibi olduğu büyük mağaza şirketi Hudson Bay Company'nin de çoğunluk sahibi olan Kanadalı girişimci Richard Baker'a ait. yapım ticaret şirketi daha sonra Signa Grubuna satıldı ve Karstadt ile birleştirildi. BeHaberler Beetz, 2018 ve 2019 yıllarında Kaufhof'un denetim kurulu başkanıydı.

73 yaşındaki Beetz Çarşamba günü şirketin Essen'deki genel merkezinde şunları söyledi: “Galeria'nın geleceğine inanıyoruz ve tek bir odak noktamız var: büyük mağaza.” Uzun vadede yatırım yapmak, gelişmek ve büyümek istiyorsunuz. İş ortağı Baker, Galeria'yı tüm Almanlar tarafından paylaşılan ve onu bir bütün olarak işletmeye istekli sahipleri hak eden “ikonik bir marka” olarak nitelendirdi.

Ancak satın alma henüz bitmiş bir anlaşma değil, ancak Essen bölge mahkemesi ve alacaklılar toplantısının iflas yöneticisi Stefan Denkhaus tarafından hazırlanan iflas planını onaylamasıyla geçerli olacak. Bu olmazsa satış gerçekleşmez. Denkhaus iflas planını Nisan ayı sonuna kadar sunmak istiyor. Alacaklılar toplantısı 28 Mayıs'ta yapılacak.

Ancak sektör uzmanları da Çarşamba günkü duyurulara şüpheyle tepki gösterdi. Worms Üniversitesi'nden Jörg Funder, 70 şubenin faaliyete devam etmesini beklemiyor. 20 şubenin gerçekçi bir rakam olduğunu düşünüyor. Funder, bunun ötesinde herhangi bir şeyin, sözleşmeyi alabilmeniz için iflas yöneticisine verilen bir imtiyaz olduğunu söylüyor.

Dümene bunu yapamayacaklarını zaten kanıtlamış insanlar geliyor.”
Thomas Roeb, Bonn-Rhein-Sieg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ticari Yönetim Profesörü

Bonn-Rhein-Sieg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi perakende uzmanı Thomas Roeb, yeni sahiplerin büyük mağaza grubunun düşüşünü hızlandıracağından bile korkuyor. Berliner Zeitung'a verdiği röportajda “Dümene, bunu yapamayacaklarını zaten kanıtlamış insanlar geliyor” dedi. Özellikle insanların hatalardan ders aldığını göremediği için.

Ticari yönetim profesörü, Galeria'daki durumun temelde umutsuz olduğunu düşünmüyor. Kendisi, şirket içi stratejik değişikliklerin ardından görünüşte ilk başarıların elde edildiğini söylüyor. Bu açıdan yatırımcıların kendilerini Galeria'nın likidite sorununu çözmekle sınırlaması gerekiyor. Eğer 2010'ların sonunda Kaufhof'ta olduğu gibi, o zamanlar işe yaramayan yeni bir büyük mağaza konsepti kurmaya çalışırlarsa yine başarısız olurlar. “O halde en geç iki yıl içinde Galeria Karstadt Kaufhof'ta bir iflas daha bekliyorum. Ama bu son olacak” diyor Roeb.

Kapanış planları Nisan ayında sunulacak

Daha önceki iki iflasta Berlin'de dört büyük mağaza kapanmak zorunda kaldıktan sonra, şu anda şehirde toplam 1.200'e yakın satış elemanıyla sekiz Galeria Karstadt Kaufhof şubesi bulunuyor. Yıllardır Hermannplatz'ta çalışan içlerinden biri, “Sadece bekleyip müşterilerimize mümkün olan en iyi şekilde hizmet edebiliriz” diyor.

Verdi sendikası Berlin'deki sekiz şubenin tamamının muhafaza edilmesini talep ederken, Münih merkezli BBE Handelsberatung'un başkanı Johannes Berentzen, Berlin'deki büyük mağazalardan yalnızca bazılarının gelecekte ayakta kalabileceğine inanıyor. Yönetim danışmanı, Alexanderplatz, Schloßstrasse ve Hermannplatz'daki şubelerin adlarını vererek, “KaDeWe lüks mağazasına ek olarak iki veya üç mağaza daha hayal edebiliyorum” diyor. Galeria Karstadt Kaufhof'a göre kesin kapatma planları Nisan ayında sunulacak. Genel iş konseyine yakın kişilerden öğrendiğimize göre sosyal planlar şimdiden hazırlanıyor.