Bilgisayar asi – Hayatın anlamsızlığı 3.0 – Blog

Oylum

Global Mod
Global Mod
Whitfield Diffie’nin saçları artık beyaz, ancak omuzlarını geçen uzunluğu, giyen kişinin yarım yüzyıldır asi olduğunu hatırlatıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hikayesi Steven Levy’nin bir kitabında anlatılıyor. Kripto: Kod İsyancıları Hükümeti Nasıl Yendi ve Dijital Çağda Gizliliği Nasıl Kurtardı? (Çalkalayın, 2002).

Diffie ve meslektaşı Martin Hellmann’ın savaşlarında kullandıkları silahlar mahremiyet ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı’na (NSA) karşı, her ikisi de onlara 2015’te bilgi işlem alanında Turing ödülünü kazandıran açık anahtar kriptografisi ve dijital imzalama idi.

Ağ ve sorunları hakkında ne zaman düşünmeye başladınız?

çok iyi hatırlıyorum Ağustos 1973’tü ve müstakbel eşim Mary ile bir parkta bankta oturmuş sohbet ediyorduk. Bir noktada, gelecekte bilgisayarın insanların tamamen yabancılarla derin ilişkiler kurmasına izin vereceğini söyledim ve birlikte kaçmamıza rağmen benim deli olduğumu söyledi.

İlk görüşmeniz miydi?

Hikaye biraz daha karmaşık ama Levy’nin kitabı bunu ayrıntılı olarak anlatıyor. Ancak Mary daha sonra haklı olduğuma kendini ikna etti ve sorunu çözmek için birlikte çalıştık.

Tam olarak neydi?

Telekomünikasyon yakında birçok yüz yüze iletişimin yerini alacak. Ve bu, doğal mekanizmalarını önemli ölçüde değiştirirdi. mahremiyetki bence kültürün temel yönlerinden birini oluşturur. Bu nedenle, yeni iletişim türlerine daha uygun hale getirmek için bu eski mekanizmaları güncellemek gerekiyordu.

Ancak ağ o zamanlar yaygın değildi.

Seyircide değil. Ama Yapay Zekanın babalarından John McCarthy ile Stanford Yapay Zeka Laboratuvarı’nda çalışırken uzun süredir Savunma Bakanlığı’nın ARPANET’ini kullanabiliyordum ve ne olacağını hayal etmiştim.

Yani, dedikleri gibi, Al Gore interneti icat etti mi?

Gazeteciler bunu söylüyor, ancak bu büyük bir medya basitleştirmesi. Yaptığı ve övgüyü hak ettiği şey, 1991’de Senato’da “bilgi otoyolunun” yolunu açan sözde Gore Yasasını geçirmekti. Ancak gerçekte ağ çok daha önce vardı ve doğrudan veya dolaylı olarak orduyla bağlantılı çeşitli laboratuvarları ve devlet dairelerini birbirine bağlamaya hizmet etti.

Yine dedikleri gibi, ağın stratejik nedenlerle icat edildiği doğru mu?

Bu da bir icat gibi görünüyor. Gerçek şu ki, 1960’ların başında ARPA’nın direktörü olan Bob Taylor’ın ofisinde her biri belirli bir projeye bağlı birkaç terminal vardı ve bunları bir şekilde birbirine bağlama fikrini ortaya attı, böylece onunla konuşmaktansa birbirleriyle daha verimli konuşabilirlerdi. Ancak daha sonra stratejik terimlerle haklı gösterilmesi kesinlikle mümkündür: özellikle ARPA’yı yalnızca askeri uygulamalar içeren projeler üzerinde çalışmaya zorlayan 1973’teki sözde Mansfield Değişikliğinden sonra.

Çok İtalyan bir davranış gibi görünüyor!

Bütün dünya vatandır. John McCarthy’nin bir keresinde bana ARPA’nın patronlarından birinden bir mektup aldığını söylediğini hatırlıyorum. Onlar iptal edilmişti.

Ona geri mi dönelim?

Benim endişem tam olarak iletişimin güvenliğiydi. 1965 yılında, NSA için çalışan Bill Mann adlı bir arkadaşım, çalıştığı binadaki telefon görüşmelerinin şifreli olduğunu bana yanlışlıkla söylemişti. Doğru değildi ve o zamanlar nasıl yapılacağı bilinmiyordu ama nasıl yapılabileceğini ve her şeyden önce yapmanın ne gibi bir avantajı olacağını düşünmeye başladım. Her zaman kesinlikle sistem karşıtı bir tavrım olmuştur ve beni açık anahtarlı kriptografiye götüren bu motivasyondur.

İlk sonuçlarınızı ne zaman aldınız?

60’ların sonlarında ofisim, Unix’ten Windows’a tüm modern işletim sistemlerinin doğduğu işletim sistemi olan Multics Projesi’nin geliştirildiği binadaydı. Multics, koruma için çok ayrıntılı bir mekanizma içeriyordu. dosya, ancak bu beni tatmin etmedi çünkü sistem yöneticisi hala korumaları aşabiliyordu. Benim fikrim, onu korumanın tek gerçekten güvenli yoluydu. dosya kullanıcının erişim anahtarlarının doğrudan kontrolünü elinde tutmasıydı.

Ve bugün telefon görüşmelerinden e-postaya kadar her şeyi kolayca koruyabilirsiniz?

Kolayca bilmiyorum: bu pratik bir uygulama sorunu. Ama prensipte evet, kırk yıldır bu alandaki ana başarısızlıklardan biri sözde Kapatma Sorunu’nu çözememek olsa da: Birine verilen bilginin daha sonra başkalarına aktarılmadığından nasıl emin olunur? diğerleri. Ya da daha genel olarak, bir programın çalıştırılmasının tali hasara yol açmasının nasıl önleneceği.

Bir programın doğruluğunu onaylama anlamında mı?

Hayır. Adaleti tasdik etmek benim kastettiğimden daha az: sosyal hizmetlere girmekten kaçınmak, ama ben hapse girmekten kaçınmak gibi. Ya da Solzhenitzyn’in dediği şeye son vermekten kaçının ilk daireaslında yerine Gulag Takımadaları. Bu arada Solzhenitzyn’in romanı, Moskova banliyölerindeki bir araştırma laboratuvarına çalışmak üzere gönderilen hükümlüleri anlatıyor. çok gizlibu kısmen kriptografik oldu!

Solzhenitzyn temelde bir matematikçiydi ve Nobel Vakfı web sitesi için yazdığı otobiyografisinde matematiğin hayatını iki kez kurtardığını söylüyor.

Ah, bunu bilmiyordum! O bilir acılarımı hafiflet kahramanına ilham kaynağı olan Lev Kopelev tarafından ilk daire? Bunu daha da ilginç buluyorum çünkü bu sadece bir roman değil, anılar. Hükümete karşı tavrım göz önüne alındığında Kopelev ile tanışmak isterdim ama bu benim başıma hiç gelmedi.

Adalete geri mi dönelim?

Programları “hata” olmadan kullanmanızı sağlayan kesinlikle önemli bir sorundur. İlk başta onun bilgisayar mühendisliğinde en önemli kişi olduğunu düşündüm, tam da bu yüzden MIT’den Stanford’a geçtim: çünkü McCarthy doğru programları kanıtlama şampiyonuydu.

Ve işe yaradı mı?

Söylemezdim çünkü düşündüğümüzden çok daha zor ve çok daha pahalı çıktı. Sonunda, programların doğruluğunu kanıtlayamamamızın nedeninin kodlamayı bilmememiz olduğuna ikna oldum: bu yüzden şimdi ilgilendiğim şey olan programlama metodolojisine odaklandım.

(Basılı nüshasının Terza Sayfasında yayınlanan makale) Cumhuriyet günümüzün)

Kategorilenmemiş | 2.867 Yorum »