BİOTREND ETRAF VE GÜÇ YATIRIMLARI A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)

Brown

Global Mod
Global Mod
BİOTREND ETRAF VE GÜÇ YATIRIMLARI A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) BİOTREND ETRAF VE GÜÇ YATIRIMLARI A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

İlgili Şirketler []
İlgili Fonlar []
Türkçe
Özel Durum Açıklaması (Genel)

Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Hayır (No)
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
Hususa Ait Daha Evvel Yapılan Açıklamanın Tarihi

Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
Bildirim İçeriği

Açıklamalar

Şirketimiz Biotrend Etraf ve Güç Yatırımları A.Ş. (“Şirket”) ve bağlı iştirakleri ve iştirakleri tarafınca yürütülen ve aşağıdaki tabloda belirtilen projelere ait olarak, İstekli Emisyon Azaltımı sertifikası sağlayıcı kuruluşlar nezdinde VERRA / Verified Carbon Standard (“VCS”) karbon varlığı sertifikasyonu ve International Carbon Registry (“ICR”) karbon varlığı sertifikasyonu (verifikasyon ve/veya validasyon) süreçleri yürütülmektedir.
Şirket
Tesis

Serenti Güç A.Ş.
Giresun Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi
VERRA

MD Biyokütle Güç Üretim A.Ş.
Aksaray Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi
VERRA

Doğu Star Elektrik Üretim A.Ş.
Malatya 2 (Kapıkaya) Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi
VERRA

İzmir Doğu Star Elektrik Üretim A.Ş.
Bergama Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi
VERRA

İnegöl Biyogaz Elektrik Üretim Tesisi
VERRA

Malatya Belediyesi Katı Atık Alanı Çöp Gaz Elektrik Üretim Santrali (Lisanssız) Orduzu
ICR

Nov Güç Elektrik Üretim A.Ş.
Sivas Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi
ICR

İzmir Novtek Güç Elektrik Üretim A.Ş.
İzmir Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi
VERRA

Landfill Güç Sanayii Ticaret A.Ş.
Balıkesir Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi
VERRA

Uşak Yenilenebilir Güç Elektrik Üretim A.Ş.
Uşak Biogaz Elektrik Üretim Tesisi
VERRA

Şirketimizin yukarıdaki tabloda yer verilen bağlı ortakları ve iştiraklerinin (ilgilisine nazaran) VERRA ve ICR standartları altında karbon varlığı sertifikasyon süreçleri için, Şirketimiz tarafınca Mundo Verde Climate SA’dan danışmanlık hizmetleri temin edilmesine ve sertifikasyon süreçleri tamamlanan karbon varlıklarının Mundo Verde Climate SA aracılığıyla satışına ait olarak 7 Ekim 2022 tarihindeki bir danışmanlık kontratı akdedilmiştir.
Anılan sözleşme uyarınca Şirketimizin üstte anılan bağlı paydaşlık ve iştiraklerinin projeleri kapsamında VERRA standardı altında geliştirilecek toplam 4.000.000 tCO2e karbon kredisinin münhasıran Mundo Verde Climate SA aracılığı ile satışı konusunda mutabık kalınmıştır. Geliştirilecek olan 4.000.000 tCO2e karbon kredisinin şimdiki piyasa şartlarında 5 ABD Doları/ton ortalama birim fiyat ile yaklaşık olarak 20.000.000 ABD Doları fiyatında varlık yaratması öngörülmekte olup satış anındaki şimdiki piyasa fiyatı ile gelir yazılacaktır. Sözleşme uyarınca en geç 30.12.2022 tarihine kadar, minimum olarak 5.000.000 ABD Doları tutarında gelir elde edileceği öngörülmektedir.
İşbu açıklamanın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.

BIST