Bir Stratejist ve Bir Analist: Altın Rekor Düzeylere Gidecek, Ancak!

Tr52Tr

New member
Altının Kasım ayından bu yana 300 dolarlık rallisi daha büyük bir hareketin yalnızca başlangıcı. Lakin bir stratejist, altın meblağlarının çok gerilmiş olması ve düzeltmeye gitmesi gerektiği için yatırımcıları piyasayı takip etmemeleri konusunda uyarıyor. Ayrıyeten bir teknik analist, bir çeşit satın alma baskısının resme geri dönmesinin an sorunu olduğunu düşünüyor.

“Altın için bir düzeltme sağlıklı olur, daha sonra…”

Aracı kurum DeCarley Trading’in kurucu ortağı Carley Garner, altının bu yıl 2.100 doların üstündeki tüm vakit içinderın en yüksek düzeylerine ulaşmasını beklediğini söylüyor. Garner, 2.100 dolardan daha sonra bir daha sonraki ana direnç noktasının 2.600 dolar civarında olacağını ve 2016’daki uzun vadeli trend çizgisinin bir uzantısı olduğunu da kelamlarına ekliyor. Lakin altının bir gecede rekor düzeylere ulaşmayacağını da belirtiyor. Bu bağlamda Garner, şu açıklamayı yapıyor:

Altının bir düzeltme olmadan yükselmesi enderdir. Altın, trade’i fazlaca güç bir pazar olabilir ve kendini beğenmiş traderları hakikaten cezalandırabilir.

Yakın vadede Garner, altın fiyatlarını 1.800 dolara geri götüren bir düzeltme görürse şaşırmayacağını söylüyor. Garner, “Bu sağlıklı olur. Bu ralliyi kaçıran bir epeyce kişinin geri çekilmeyi beklediğini düşünüyorum,” diyor.

“İşte bu biçimde altının yükseldiğini nazaranceğiz!”

Garner’ın düzeltme kestiriminin arkasındaki değerli bir niye, enflasyonun 40 yılın en yüksek düzeyine çıktığı geçen yılki hayal kırıklığı yaratan performansın akabinde biroldukça yatırımcının bedelli metalden vazgeçmesi. Bu doğrultuda Garner, şu yorumu paylaşıyor:

Yıl sonunda kimse altını izlemiyordu, kimse altın hakkında konuşmuyordu, lakin bu ralli biraz dikkat çekmeye başladı. Bir noktada, altın kıymetli bir konuşma konusu olacak ve bu biçimde fiyatların yükseldiğini bakılırsaceğiz.

“Fed sonucu, kısa periyodik, sarı metal üzerinde baskı yaratabilir”

Altın meblağlarının 1.940 doların biraz üzerinde dirence çarpmasıyla bir arada Garner, ABD dolarının da 102’nin çabucak altında süreç nazarann ABD doları endeksi ile takviye bulduğunu kaydediyor. Garner, gelecek hafta Federal Reserve para siyaseti sonucunın, altın üzerinde yük yaratacak olan dolar için kısa vadeli bir yükseliş ivmesi sağlayabileceğini söylüyor.

aynı vakitte, uzun vadede Fed’in sıkılaştırma döngüsünü bitmiş oldurmeye daha yakın olduğunu ve bunun ABD dolar endeksini 90 puan civarına geri çekebileceğini de kelamlarına ekliyor. Garner, “Dolar haricindeki tüm piyasalar, 2022’deki kaostan kaynaklanan tüm kazanımlarını iade etti. Bence ABD dolarının boğa piyasasının ayı piyasasına dönüşmesinin eşiğindeyiz,” diyor.

Bitcoin sıfıra mı gidecek?

Kriptokoin.com
’dan takip ettiğiniz üzere, altın için bir öbür yükseliş faktörü, geçen yıl kripto pazarındaki kaos oldu. Yakın vakitte Twitter’da yaptığı bir yorumda Garner, Bitcoin’in sıfıra gideceğini düşündüğünü söylemiş oldu. Bu bağlamda şu paylaşımı yaptı:

Bitcoin yükselmeye devam edebilir, fakat buna değmez. Yatırımcıların tüm oynaklıktan bıktığını ve paralarını daha klâsik varlıklara yatırmaya hazır olduklarını düşünüyorum.

After seeing the reaction (read the comments) to this analysis (which happens to be mine), I'd like to revise my analysis…Bitcoin is going to zero.
😂
😂
😂
https://t.co/IgSZBxeND9

— DeCarleyTrading.com (@carleygarner) January 24, 2023

Altın piyasası teknik tahlili: Sonunda 2.000 dolara gidecek

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik görünümünü şöyle resmediyor. Altın piyasaları, Perşembe günkü süreç seansında, ortasında bulunduğumuz evvelki kanalın doruğunu test etmek için dövüldü. Bu da biraz piyasa hafızasının devreye girmesine niye oldu. Bunu akılda tutarak, bir tıp satın alma baskısının resme geri döndüğünü görmemizin muhtemelen an problemi olduğunu düşünüyorum. Lakin burada aşağıya inersek, aslında altın için fazlaca yükseliş olacağını düşünüyorum. Zira, açıkçası ben de dahil olmak üzere, bariz bir boğa trendinde bir çeşit kıymet bulmaya çalışan bir hayli insan var.

Bence altının eninde sonunda 2.000 dolar düzeyine gideceğini düşünüyorum. Bu niçinle kâfi vakit verilirse orada hayli sayıda alıcı olduğunu kestirim ediyorum. Lakin 1.900 dolar düzeyine geri çekilmesi en azından biraz dikkat çekecektir. Ayrıyeten, kanalın en altına ve hatta esasen o bölgeye gerçek yarışan 50 Günlük EMA’ya kadar inebiliriz. Gün ortasında güçlenen ABD doları, altının kıymetine karşı işe yaradı. Lakin bu noktada, altının en azından geçerli bir varlık olmaya devam etmesini sağlayacak kadar zenginliği muhafaza dileğinin olduğu bir durumla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum.

Son birkaç gündür her düştüğümüzde, alıcılar bu trend çizgisine geri döndü. Bu yüzden, bir rekor olarak bunun çok vahim göründüğünü belirtmekte yarar var. Fakat, seansın sonlarında geri dönüp toparlanırsak, işler her zamanki üzere olur. Bu noktada altını açığa satmak neredeyse imkansız. Ayrıyeten, muhtemelen gördüğümüz şeyin her şeyden çok biroldukca insanın kar almaya çalışması olduğundan şüpheleniyorum.