Çalışan bir ebeveyn olmak size nasıl hissettiriyor?

Survyy

Global Mod
Global Mod
Çalışan bir ebeveyn olmak size nasıl hissettiriyor? ÇALIŞAN BİR EBEVEYN OLMAK SİZE NASIL HİSSETTİRİYOR?

Sanayi ihtilalinin gelmesiyle birlikte çiftliklerin yerini fabrikalar yer aldı. Endüstrileşme, kentleşmeyi tetiklemiş ve birfazlaca insan köylerden kentlere göç etmiştir. Sanayi ihtilalinde aile yapısında büyük bir değişiklik yaşanmış çekirdek aileler ortaya çıkmıştır. Sanayi toplumu daha sonrasına baktığımızda ise bayanların hizmet bölümünde yer alması aile ortasındaki bağlantıların değişmesine niye olmuş daha eşitlikçi aile kavramı ortaya çıkmıştır. Fenell ve Weinhold (1989), aile ile ilgili en yaygın olan meseleleri ele almıştır. Bu sıkıntılardan bir tanesi ise eşlerin her ikisininin de mesleğinin olmasıdır.

Günümüz kurallarında ekonomik külfetler yaşayan çiftlerin her ikisinin de çalışması gerekmektedir. Her iki çiftinde çalışması durumunda birtakım durumlar sorun olabilmektedir. Ekseriyetle meseleler şunlardır;

• Ev işlerinin paylaşılması ile ilgili sorunlar
  • Çocuk bakımı ile ilgili sorunlar
  • Evin geçimi ile ilgili sorunlar
BAŞARISIZLIK HİSSİ

Çalışan ebeveynler, kendi anne-babalıklarını epeyce fazla eleştirmektedir. Çocuk yetiştirme konusunda kendilerini başarısız hissederler ve bu duyguyu yalnızca kendisinin hissettiğini düşünürler. Akhan ve arkadaşlarının yapmış olduğu çalışması (2012) bu söylemiş olduğimizi dayanaklar niteliktedir. Biroldukça ebeveyn çocuklarını yetiştirme konusunda kendisini başarısız hisseder. Bu mevzuda kendisini fazlaca sorgulayan ebeveynler bir noktadan daha sonra hissedilen başarısızlık hissi gerçekmiş üzere algılanır. Bu hissi gerçekmiş üzere algılayan ebeveynler bir vakit daha sonra tükenmiş anne-babalar ortaya çıkmaktadır. Tükenmiş anne-baba sendromuna girmemek için;

• kendini ödüllendir
  • Yaptığın anne-babalığın farkına var.
KIYASLAMA

Çalışan ebeveynler, dışarıda gördüğü ebeveynle karşılaştırdığında kendisini başarısız dışarıdaki ebeveynleri kusursuz algılarlar. Buna örnek olarak ördekleri verebiliriz. Biz onları suyun üzerinde yüzerken gördüğümüzde hiç bir gayret sarf etmediğini düşünürüz ama bu ördek belirlediği gayeye ulaşabilmek için daima ayaklarını ileri ve geriye hakikat hareket etmesi gerekmektedir. kimi vakit karşıdan gördüğümüz olayların, durumların kusursuz olduğuna inansak bile daima art tarafta karmaşık olabilecek şeylerin olduğunu unutma. Zira hiç bir şey göründüğü üzere değildir.

KALİTELİ BİR VAKİT VE İLGİ

Çocuğunuzla oyun oynadığınızı düşünün telefon çaldı ve acil işe gitmeniz gerekiyor. Yol boyunca ‘ben nasıl anne-babayım?’ ‘ben niye bu kadar epey çalışıyorum.’ ‘çocuğumla kaliteli bir vakit bile geçiremiyorum.’ diye niyetler zihninizde dönüp dolaşır. Bu olumsuz fikirlerden kurtulup kendinize itina gösterin. Tıpkı kabin basıncında bir değişiklik olursa oksijen maskenizi takın uyarısı üzere. Çocuğunuza yardım edebilmek için birinci vakit içinderda oksijen maskesini kendinize takın. Evvel kendi gereksinimlerinizi karşılarsanız oburlarının muhtaçlıklarını da çarçabuk karşılayabilirsiniz. Burada değerli olan acil işe gitmeniz değil değerli olan işe gitmediğiniz vakit diliminde çocuğunuzla kaliteli bir vakit geçirmektedir. Kaliteli bir vakit geçirmek için;

• birlikte kart oyunları oynamak
  • birlikte puzzle yapmak
  • birlikte fotoğraf yapmak
  • birlikte yemek yapmak
  • birlikte kitap okumak
gibi aktiviteler çocuğunuzla hem kaliteli vakit geçirmenize tıpkı vakitte alakanızın kuvvetlenmesine yardımcı olacaktır.

Unutmayın harika diye bir şey yoktur.