Coco Gauff Amerika Açık’ı kazandı ve bir sembol haline geldi

Brown

Global Mod
Global Mod
Eylül ayında Amerika Açık’ta ilk tenis şampiyonluğunu kazandıktan sadece birkaç saat sonra Coco Gauff, geceleri turnuva sahasında dönmek için Tiffany ödülünü yanına aldı.

Yazın sıcak rengi olan pembeyle Nicki Minaj ve Ice Spice’ın 1 numaralı single’ıyla dudak senkronizasyonu yaptı:

“Barbie kadar kötüyüm/bir oyuncak bebeğim ama yine de parti yapmak istiyorum.”

Gauff, 19 yaşındayken bu kültürel anı öğrendi ve onu kendisine ait hale getirdi.

“Bu harika içerik oluşturucuların yaptığı şeydir. Yeni kurulan şirketlerin sporcularla çalışmasına yardımcı olan bir pazarlama firması olan New Game Labs’ın kurucusu Kirby Porter, “Anların özünü yakalıyorlar” dedi. “Öncelikle bunu zaferinde somutlaştırdı. Peki bu video? Kelimenin tam anlamıyla indirdim ve ‘Evet, Ruh Hali!’ dedim. Ben de tam olarak böyle hissediyorum.”

Yeni nesil atlet yaratıcıların çocuğu olarak dünyaya gelen Gauff, bu ABD Açık’ta yazılmamış özgünlüğüyle Z Kuşağının MC’si oldu.Sadece kendi profilini yükseltmekle kalmadı, aynı zamanda Serena Williams’ın emekli olmasının ardından yeni bir ünlüye ihtiyaç duyan kadın tenisinin de tanıtımını yaptı. .

1990’da Wimbledon’da Althea Gibson’dan bu yana büyük bir finalde oynayan ilk siyah kadın olan Zina Garrison, “Benim için birkaç yıldır hiçbir kişiliği olmayan bir durgunluk var” dedi.

Garrison, Gauff hakkında şunları söyledi: “Sanki kadınlar tenis derneğinin hiçbir kimliği yok ve o bu kimliği geri getiriyor.”

Sahada yorulmak bilmez bir savunmacı ve saha dışında kendinden emin bir sese sahip olan ve yorum yapılmasına izin verilmeyen Gauff, sporun çok ötesinde uzun vadeli bir etki yaratmaya hazır olduğunu kanıtladı. 1961’de Florida lisesini entegre eden büyükannesi Yvonne Lee Odom’dan ilham alan Gauff, platformunu Black Lives Matter, cinsiyet adaleti ve iklim değişikliği aktivizmi de dahil olmak üzere sosyal adaleti desteklemek için kullandı.

Artık dünyada 3. sırada yer alan Gauff, bu hafta Cancun, Meksika’da düzenlenecek yıl sonu WTA Finallerine daha acil bir soruyla giriyor: Bu ay Pekin’de düzenlenen bir turnuvada omuz sakatlığından kurtuldu mu?

Bu yaz ve sonbaharda üst üste 16 maç kazanan Gauff, Çin Açık yarı finalinde 2. sıradaki Iga Swiatek’e yenildi. Gauff daha sonra Çin’deki başka bir turnuvadan çekildi.

Team8’den menajeri Alessandro Barel Di Sant Albano, bir röportajda Gauff’un “küçük bir kas yaralanması” yaşadığını ve Cancun’a hazır olduğunu söyledi. “‘Bu turnuvayı kazanacağım’ zihniyetiyle yola çıkıyor” dedi.

Team8 ayrıca onlar adına gelen çağrıları yanıtlamakla da meşguldü.

Barel Di Sant Albano, “En az 100 marka öne çıktı” dedi ve Gauff’un, kendi imzasını taşıyan ayakkabısını yaratan New Balance da dahil olmak üzere halihazırda yedi ortaklığı olduğunu ekledi.

“Biz her zaman ‘daha az, daha büyük, daha iyi’ yaklaşımını benimsedik ve bunun bir gecede gelip geçmeyeceği fikrini benimsedik” dedi. “Sahada olup bitenlere odaklanırsanız saha dışında çok daha fazla şey olacak.”

Gauff, 2018 yılında 14 yaşındayken profesyonelliğe adım attı. Ertesi yıl Wimbledon’da atılım yaptı, ilk turda Venus Williams’ı mağlup etti ve şaşırtıcı bir çıkışla dördüncü tura yükseldi. Ayrıca 2019’da ilk WTA turnuvasını kazandı.

Gauff bu dört yıllık yıldönümünü bir yayınlayarak kutladı: X için videoEski Twitter, bu anı şu alıntıyla kutlamasıyla ilgili: “Ona sarılmak istiyorum.”

Z Kuşağı için faturalar sosyal medya not defterine dahil ediliyor. Bakın: Gauff, 2012 ABD Açık’ta tribünlerde “Call Me Maybe” şarkısıyla dans eden sekiz yaşındaki canlı bir çocuk. Spor ve eğlence alanındaki sponsorluklara odaklanan bir derecelendirme ve veri ölçüm şirketi olan MVP Index’e göre, son üç ayda Instagram hesabını yaklaşık 750.000 kişi takip etti; bu büyüme oranı kadın tenisçiler arasında ilk sırada yer alıyor.

TikTok’ta, Gauff’un Open’daki açılış maçında rakibinin oyalama taktiklerini hakeme protesto ettiği videoyu ESPN’in tekrarı viral oldu ve 2,7 milyon beğeni topladı.

2022’de Serena Williams’ın üçüncü turda kaybetmesiyle ESPN’deki izlenme rekor seviyelere ulaştı. Açık bu boşluğu nasıl dolduracak?

ESPN’e göre Gauff’un Aryna Sabalenka’ya karşı kazandığı üç setlik şampiyonluk, ESPN’in en çok izlenen kadınlar tenis finali oldu. MVP Index’e göre zirve 3,5 milyon izleyiciye ulaştı.

Bu, Novak Djokovic’in Daniil Medvedev’i mağlup ettiği erkekler finalindeki zirve olan 2,7 milyonu çok aştı. MVP Index’in hesaplamasına göre, Dünya Kupası ve WNBA dahil olmak üzere kadın sporlarına ilginin arttığı bir yaz döneminde, Gauff’ın şampiyonası ortalama 2,8 milyon izleyiciye ulaşırken, erkeklerde bu sayı 2,3 milyondu.

Kazandıktan sonra kardeşi Codey’e FaceTime videosu göndermeye çalıştı. Kupa sunumu sırasında Gauff, ailesine teşekkür etti, babasıyla ağladığı için dalga geçti, Venus ve Serena Williams’a ilhamlarından dolayı teşekkür etti ve 50 yıl önce Açık’ta kadınlara eşit para ödülü verilmesini mümkün kılan öncü Billie Jean King’e teşekkür etti. . Gauff 3 milyon dolar kazandı.

Ancak radyo yorumunu yapan Garrison, Gauff’un en unutulmaz mesajını ilettiğinde “sesinin tonu tamamen değişti” dedi. Garrison, kaygısız bir durumdan “Söyleyecek bir şeyim var” durumuna geçtiğini hatırlıyor.

İşte o zaman Gauff, potansiyeline ulaşamadığını düşünen eleştirmenlerine döndü. Ateşine su attıklarını sandılar ama gerçekte benzin atıyorlardı: “Şu anda gerçekten çok parlak yanıyorum” dedi.

Gauff’u programını anladığı için öven turnuva direktörü Stacey Allaster, “2023 ABD Açık’ı daha iyi planlayamazdık” dedi. “Sonra uzanıp yüzlerce ve binlerce kıza kendilerine inanmaları için ilham veriyor. Hadi mikrofonu bırakalım.”

Spor pazarlama danışmanı ve eski WTA ve ABD Tenis Birliği yöneticisi Joe Favorito, Open’dan bu yana reklamlarda neden Gauff’u daha fazla görmediğini merak etti.

“İlgi odağı olduğunuzda bazı şeylerden yararlanmalısınız” dedi. “Bunlar eski fırsatlar.”

Ancak Garrison aynı fikirde değildi. “Bunu Coco’ya yapmak zorunda olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Hiçbir yere gitmiyor. Coco burada kalacak.”