Çölün gizemi, renklerin büyüsü

Oylum

Global Mod
Global Mod
Ürdün her keresinde farklı bir istikametiyle tesiri altına alıyor ziyaretçilerini. Ay Vadisi olarak da bilinen Rum Vadisi’nde akşam çölde otururken yüzümüze vuran ılık çöl rüzgârının yaşattığı hazzı hiç unutamam…

Hafızama kazınan bu his, bir daha Ürdün’e yanlışsız yola çıkmama sebep olmuştu. kimi vakit mavi, birden fazla vakit da kızıl diye özetleyebileceğim ülke zıtlıklarla dolu hem de. Heyecanlı, keyifli, yorucu, şaşırtan bir seyahat…

Taşın en büyülü hali Petra Antik Kenti’nde kızılın en hoş rengini gördüm, çöl alanı Rum Vadisi’nde Mars’a gitmiş kadar oldum, Bedevi hayatını deneyimledim, Meyyit Deniz’de suyun üzerinde kitap okudum, Akabe’de Kızıldeniz’in rengârenk resiflerine daldım. İşte diğer yerde bakılırsameyeceğim Ürdün hoşlukları… Su üstünde kitap okuyun Dünya olağanüstüsü Kızıldeniz’in incisi Büyülü çöl tecrübesinden daha sonra sıra geldi Kızıldeniz’in sularına kendimizi bırakmaya. Yalnızca şnorkelle bile dalarak sualtının rengârenk dünyasını izleyebilirsiniz. Ben tüplü dalış yapmadan şnorkelle mercan kayalıklarının içinde yüzdüm, denizden çıkmak istemedim.

Petra: Dünya mükemmeli

Nebatilerin kayıp kenti Petra birçok insanın aklına Ürdün’ü sokup seyahate çıkaran bir yer.

Birtakım yerler kartpostallardaki manzaralarından daha da hoştur ya, işte o denli bir yer Petra. Yalnızca kayalıkların güneşin açısına nazaran pembe, kırmızı, turuncu ve sarıya dönüşen rengini görmek için bile gitmeye bedel.

Girer girmez ‘surma yahut kohl’ çekilmiş gözleriyle Bedeviler çıkacak karşınıza. Sizi atla gezdirmek için yanınıza geliyorlar, biraz fazla ısrarcılar. Açıkçası bu rahatsız edici olabiliyor. Biz peşimize takılan atlılardan kurtulmak için turizm polisine başvurmak zorunda kaldık.

200 metre uzunluğundaki kayalıkların içinde kalan, vakit zaman 2 metreye kadar daralan bir kanyondan geçiyorsunuz. Kanyonda ilerlerken tarihi çizimler, mezarlar ve kente su taşıyan boruların kalıntılarını bakılırsaceksiniz. Yüremeye devam edince kumtaşı kayalıkların yontularak freskler ve sütunlarla süslenmesiyle yapılmış El-Khazneh, yani ‘hazine’ çıkacak karşınıza. El-Khazneh’i ‘Indiana Jones’ sinemasında görmüş olmalısınız. Nebatiler devrinden kalmış ve o devirde kraliyet mezarlığı olarak yapılmış. daha sonrasındaysa korsanların hazinelerini saklamak için kullandıkları söyleniyor.

Petra’yı gece de görmek büyüleyici bir tecrübe. ‘Petra by Night’ etkinliğinde El-Khazneh önünde yüzlerce mum yakılıyor ve kanyon yalnızca mumlarla aydınlatılıyor.

Rum Vadisi: Yeryüzündeki Mars

Ürdün seyahatinin en unutulmaz kısımlarından biri de Rum Vadisi. ‘Ay Vadisi’ manasına geliyor. Kayalık dağların milyonlarca yılda rüzgâr erozyonuna uğramasıyla oluşmuş. Size her köşesinde ‘uzaya gitmiş olabilir miyim’ hissi yaşatacak bir yer.

‘Arabistanlı Lawrence’, ‘Transformers’ üzere biroldukca sinemada plato olarak kullanılmış. O denli günübirlik gezilip görülecek bir yer değil. Gerçek bir çöl tecrübesi yaşamanız için kesinlikle gecelemeniz gerek. Ben çölde Bedevi kampında kaldım. Gündüz çöl güneşinde gezmenin tadını çıkarıp günbatımında deveyle dolaştım.

Bölgeyi keşfedip çölün derinliklerine inmenin en hoş yollarından biri de araçla çöl safarisi yapmak. Akşam saatlerindeyse çöl serinliğinde yakılan ateşle ısınıp Bedevilerin müziklerine eşlik ettik. Açıkçası çölün gece bu kadar serin olacağını ve üşüyeceğimi düşünmemiştin. Gece Bedevilerin rehberliğinde yıldızları izlemeye gittik. bir daha burada da zifiri karanlığın tam ortasında ateş yakmışlardı, üşümedik. Ateşin etrafında çayımızı içtikten daha sonra biraz zirveye yanlışsız yürüyüp kendimizi gökyüzünün ışıltısına bıraktık. Ben yıldızları daha evvel çıplak gözle bu kadar net ve kendime bu kadar yakın görmemiştim. bu biçimdece çölde geçirdiğim bu gece ömrümün en heyecan verici anıları içinde yerini almış oldu.

Rum Vadisi’nde Bedevi kamplarında konaklamak için teklifim fütüristik görünümü ve küre biçimli çadırlarıyla Sun City Camp, Wadi Rum Night Luxury Camp, Hasan Zawaideh Camp.

Lut Gölü: Su üstünde kitap okuyun

Ürdün’den diğer bir yerde yaşayamayacağınız bir öteki tecrübe de Lut Gölü’nde, öteki ismiyle Meyyit Deniz’de kitap okumak. O denli göl kenarında değil, şahsen üzerinde uzanarak. Tuz oranı o kadar yüksek ki su sizi batırmıyor. Deniz düzeyinin yaklaşık 400 metre altında olması niçiniyle dünyanın en alçak noktası da burası.

Akabe: Kızıldeniz’in incisi

Büyülü çöl tecrübesinden daha sonra sıra geldi Kızıldeniz’in sularına kendimizi bırakmaya. Yalnızca şnorkelle bile dalarak sualtının rengârenk dünyasını izleyebilirsiniz. Ben tüplü dalış yapmadan şnorkelle mercan kayalıklarının içinde yüzdüm, denizden çıkmak istemedim.

Ürdün Lezzetleri

Fettuş salatası: Kıtır pideler, bol materyalli domates, marul, salatalık ve sumakla hazırlanıyor.

Mansaf: Kuzu etli, bademli, bir cins Bedevi pilavı. Mansaf ve öbür lezzetleri Sufra isimli restoranda deneyebilirsiniz.

Tabule: İnce ince kıyılmış maydanoz, domates, bulgur, limon, sarımsak ve zeytinyağının bir ortaya gelmesiyle yaptıkları olağanüstü bir salata.

Mütebbel: Hatay mutfağından da bildiğimiz közlenmiş patlıcan, tahin, limon, sarımsak ve yoğurtla yapılan bir çeşit meze.

Humus: Haşlanmış nohudun içine tahin, kimyon, limon suyu katılarak hazırlanıyor.

Zahter salatası: Zahter bir tıp dağ kekiği. Kaynatıp bitki çayı olarak içildiği üzere yemeklerde ve salatalarda da kullanılıyor.

Künefe: Habihah, künefe yemek için Amman’da uğramanız gereken birinci duraklardan.