“Çok Riskli” Diyen Altın Kâhini Değerli Tarihi deklare etti!

Tr52Tr

New member
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, kıymetli metal fiyatlarını etkileyecek gelişmelerden bahsederken beklentilerini deklare etti. İşte uzman ismin yeni açıklamaları…

İslam Memiş, altın piyasaları için Fed sonucuna dikkat çekti

Daha evvel de bildirdiğimiz üzere ABD Merkez Bankası’nın (FED) yarın akşam faiz sonucu açıklanacak. Finansal piyasalar, merkez bankasının Çarşamba günü Fed’in gösterge faiz oranında yarım puanlık bir artış açıklamasını bekliyor. Fed fon oranı, bankaların kısa vadeli borçlanma için birbirlerinden talep ettikleri fiyatı denetim eder, lakin hem de birfazlaca tüketici borcu çeşidi için bir işaret direği vazifesi görür.

Siyaset yapıcılar sadece 50 baz puanlık bir faiz artışını onaylayacaklarından neredeyse emin değiller, hem de toparlanma sırasında biriken tahvil varlıklarında azaltmaya gidileceğini de ilan edecek. Lider Jerome Powell, son vakit içinderda şoklara karşı savunmasız görünen bir ekonomiyi öldürmemekle bir arada enflasyonu düşürmeye kararlı bir Fed ortasına bir çizgi çekerek tüm bunları halka açıklamak zorunda kalacak. Kimileri, Fed’in 75 baz puanlık artışa gidebileceğini de düşünüyor. İslam Memiş, bu biçimde bir olasılığın gerçeğe dönüşmesi durumunda global borsalarda sert satışlar olacağını, emtia ve kripto para ünitelerinde düşüş yaşanabileceğini düşünüyor.

Uzman, Temmuz ayı için “riskli” diyor

İslam Memiş, geçtiğimiz hafta altın, gümüş, Bitcoin ve çeşitli pariteler için düşüşlerin final yapacağını belirtmişti. Memiş, artık ise aşağıdaki sözleri kullandı:

Bildiğiniz üzere Nisan’da 4 defa kademeli alım yapmayı, alım işini Mayıs’a bırakmayacağımı, Mayıs-Temmuz aylarında yeni tepeler için bekleme moduna geçeceğimi sık sık söz etmiştim. Dolar karşısında çok kıymet kaybeden bu fiyatlamalar benim nazarımda taban düzeylerdir. Mayıs-Haziran-Temmuz ayları benim bekleme ayımdır. Sürpriz geri çekilmeler olursa tüm imkanlarımı kullanıp ek etmek için efor göstereceğim

Türkiye’de bayram niçiniyle piyasalar kapalı, bu niçinle Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçtiğimiz gün İslam Memiş, hem piyasaların açılacağı tıpkı vakitte FED açıklamalarının piyasaları fiyatlamaya başlayacağı Perşembe gününe dikkat çekmişti. “Bugünkü global ekonomik şartları, jeopolitik riskleri ve belirsizlikleri göz önünde bulundurduğumuzda Mayıs-Temmuz aralığını pek riskli gördüğümü belirtmek isterim,” diyerek tahlilini sonlandırdı.