Engebeli başlangıç ve ilk başarılar

Nicea

New member
Ev
İşletme
Öğrenciler için tek seferlik ödeme: inişli çıkışlı başlangıç ve ilk başarılar

Devlet öğrencilere enerji krizinde 200 avro yardım ediyor. Ancak yardım operasyonunun başlangıcı karmaşıktır.

cedric rehman

Bir ders sırasında öğrenciler

Bir ders sırasında öğrencilerimago/fototek

Matthias Konrad, borçlarını ödemek için devletten gelen 200 avroyu kullanmak istiyor. Din bilimleri öğrencisi şu anda öğrenci toplulukları çatı örgütü FZS’nin (öğrenci topluluklarının serbest birliği) Berlin ofisinde aylık 1000 Euro’luk bir harcama ödeneği için çalışıyor.

Tek başına ortak bir dairedeki odası için ayda 600 avro ödediğini söylüyor. Enflasyon ve artan enerji fiyatları göz önüne alındığında, kalan 400 avro günlük maliyetleri karşılamaya yetmedi. Arkadaşlarından, öğrenci arkadaşlarından ve ailesinden borç para aldı. “Şimdi en azından bir kısmını geri ödemek istiyorum” diyor.

Dernek, Stark-Watzinger’ın yardımını eleştiriyor

Konrad, federal hükümet tarafından 15 Mart’ta başlatılan single-payment200.de uygulama platformuna henüz kaydolmadı. Bunun için Heidelberg’deki üniversitesinden aldığı 36 haneli bir erişim koduna ihtiyacı var. Çoğu Alman gibi Konrad’ın da elektronik bir kimlik kartı olmadığı için, üniversitesinin de doğrulama için ona bir PIN vermesi gerekiyor. “Hala erişim verilerini bekliyorum” diyor.

Her halükarda Konrad, uygulama platformunun piyasaya sürüldüğü gün, bir erişim kodu ve PIN ile bile çok ileri gidemezdi. Web sitesi çok fazla isabetten sonra saatlerce çöktü. Tekrar müsait olduğunda, kullanıcılar dijital bir bekleme odasına girdi. Konrad, “Bir saat beklemeleri gerektiği konusunda bilgilendirilen öğrenciler bizimle iletişime geçti” diyor.

Derneği, FDP Bakanı Bettina Stark-Watzinger yönetimindeki Federal Eğitim Bakanlığı tarafından iletişimde sağlanan yardımı “ödenmeme” olarak eleştirmişti. Çok geç, çok az, çok karmaşık – bu, şemsiye kuruluşun yardım konusundaki pozisyonunun özetidir.

Tek seferlik ödeme, üçüncü yardım paketinin bir parçasıydı

Federal hükümet, geçen Eylül ayında yaşanan enerji krizinde Alman vatandaşlarına yönelik üçüncü yardım paketinin bir parçası olarak öğrencilere ödeme yapmaya karar vermişti. O zamanlar üniversitelerde ve kolejlerde yaklaşık 3,5 milyon öğrenciye hızlı ve kolay bir ödeme sözü verildi.

Berlin'deki eğitim zirvesi: Daha bitmeden sert eleştiri

Berlin’deki eğitim zirvesi: Daha bitmeden sert eleştiri

Milli Eğitim Bakanlığı, birkaç aydır kullanıma sunulan çevrimiçi platform üzerinde çalışıyor. Veri korumasını sağlamak ve dolandırıcılığı önlemek için çeşitli kaldıraçlar vardır. Öğrenciler, özel ödemeye hak kazandığını kanıtlamalıdır.

Yardım etmenin yolu federal bir hesaptır

Halihazırda bir elektronik kimlik kartına sahip olan öğrenciler, federal hükümetin başvuru platformunda BundID hesabına kaydolmak için bunu kullanabilirler. Bu, bugüne kadar pek kullanılmayan idari hizmetler için merkezi bir çevrimiçi platformdur. Diğer yerlerin yanı sıra Nüfus Müdürlüklerine başvurulması gereken bir akıllı telefon uygulaması ve bir kimlik kartı şifresi gereklidir. Alternatif olarak, vergi beyannamelerinin idareye dijital olarak gönderilebildiği Elster sertifikaları da kullanılabilir.

Sol, eğitim zirvesi talep ediyor: sorunları açıkça tanımlayın

Sol, eğitim zirvesi talep ediyor: sorunları açıkça tanımlayın

Federal İstatistik Dairesi’ne göre, 2022’de Alman vatandaşlarının yalnızca yüzde sekizi elektronik kimlik kartını kullanacak. Bu nedenle federal hükümet, bir erişim kodu ve PIN ile BundID hesabına giriş yapmanıza da izin veriyor. Öğrenciler bunları üniversitelerinden almalıdır.

Bir jeneratör öğrenciler için kodları sağlar

Freie Universität sözcüsü Carsten Wette, Eğitim Bakanlığı’nın bu amaçla üniversitelere bir erişim kodu üreteci sunduğunu açıklıyor. Wette, “Freie Universität’ta PIN, kampüs yönetim sisteminde öğrenciler için hazır tutulur” diye açıklıyor.

Öğrenciler 49 avroluk bilet için daha adil bir çözüm talep ediyor

Öğrenciler 49 avroluk bilet için daha adil bir çözüm talep ediyor

Sözcü Heike Bräuer, Humboldt Üniversitesi’nde öğrenciler için erişim verilerinin üniversite platformu AGNES’te gece yarısı kullanıma sunulduğunu söylüyor. “Sadece on saniye sonra, ilk öğrenci zaten indirmişti, saat 1’de zaten 3.000’den fazla kişi vardı” diyor.

Kodlar ve PIN’ler de Humboldt Üniversitesi’nde önceden oluşturuldu. 15 Mart’tan önce ülkeyle pek çok koordinasyonun gerekli olduğunu söylüyor. Başlamadan kısa bir süre öncesine kadar, hangi öğrencilerin tek seferlik ödemeye hak kazandığı nihayet netlik kazanmamıştı. “Teknik uygulama aynı zamanda çok kısa bir zaman aralığında önemli bir çaba gerektiriyordu.
çalıştırın.”

Öte yandan, Berlin Teknik Üniversitesi sözcüsü Susanne Chlodonicki’ye göre, bir kereye mahsus ödemeye hazırlanmak için harcanan çabayı “yönetilebilir” olarak değerlendiriyor. Erişim kodu ve PIN’ler iki e-postayla gönderildi. TU sözcüsü, başvuru platformunun başlatıldığı gün tüm öğrencilerin bunları almış olması gerektiğini garanti eder.

Senftenberg'de öğretmen eğitiminin başlangıcı yaklaşıyor

Senftenberg’de öğretmen eğitiminin başlangıcı yaklaşıyor

Artık yabancı uyruklu öğrencilerin de başvuru yapabileceği netlik kazandı. Yardım vergiden muaftır ve sosyal yardımlardan mahsup edilmemelidir.

Bafög acil durum mekanizması enflasyon için geçerli değildir

Şemsiye kuruluş FZS, tek seferlik ödemeyi hâlâ kaçırılmış bir fırsat olarak değerlendiriyor. Eylül ayında Federal Meclis, öğrenciler için Bafög hibesinde bir değişiklik yaptı. Krizler için sözde acil durum mekanizması oluşturuldu. Korona tecritleri gibi öğrenciler için iş piyasasının etkilendiği durumlarda uygulanmalıdır. Ancak yeni mekanizma enerji krizi ve enflasyon için çalışmadı.

Öğrenciler için 200 Euro'luk başvuru platformu başlıyor

Öğrenciler için 200 Euro’luk başvuru platformu başlıyor

Öğrenci Matthias Konrad, öğrencilerin geçen yıl ayda ortalama 100 avro ek maliyetle başa çıkmak zorunda kaldıklarını tahmin ediyor. Bir kereye mahsus 200 avroluk ödeme, pek çok öğrencinin tehlikeli durumunu neredeyse hiç değiştirmiyor. Federal İstatistik Ofisi geçen yıl 2021’de Almanya’daki öğrencilerin yaklaşık yüzde 40’ının yoksulluk riski altında olduğuna dikkat çekti. Konrad, “Almanya’da sosyal açıdan eşitlikçi eğitimi yeniden mümkün kılmak istiyorsak, o zaman çok daha fazla paraya ihtiyacımız var” diyor.