Ertuğrul Özkök: Ey bayanlar, muktedir liderinizi etkilemek için kaç kilo verir, hangi elbiseyi giyersiniz?

Sinsinati

New member
Ertuğrul Özkök: Ey bayanlar, muktedir liderinizi etkilemek için kaç kilo verir, hangi elbiseyi giyersiniz? Ertuğrul Özkök, “Pazar Mektubu” başlığı altında, yazdığı ve “newsletter” olarak paylaştığı yazısında bugün, moda bölümündeki dönüşüme değindi. Modada “Y2K” trendinin yükseldiğini belirten Özkök, “Bana nazaran erkek denen canlı çeşidi var çok Kardashianlar ölmez” fikrini lisana getirdi.

Özkök’ün “Ey bayanlar, muktedir liderinizi etkilemek için kaç kilo verir, hangi elbiseyi giyersiniz?” başlıklı yazısı şu biçimde:

Ey bayanlar, muktedir liderinizi etkilemek için kaç kilo verir, hangi elbiseyi giyersiniz?

Bu pazar günkü mevzumuz “Y2K”nın dönüşü…
Fransız Le Figaro gazetesinin geçen pazarki “Madame” ekinde şu biçimde bir başlık var:
“Bedenin Sonu…”
Ben de bu ikisini şu başlık altında topluyorum:
Kardashian poposunun sonu mu: Üç haftada 7 kilo verdi…”
Bunu en hoş anlatan görsel doküman ise Kim Kardashian’ın bu iki fotoğrafı…

İki Kardashian poposu içindeki farkı bulun

Birincisi bildiğimiz, tanıdığımız Kim Kardashian…
Hani Azeri Ermeni Savaşı sırasında attığı bir tweet niçiniyle poposu Türkiye gündemine oturtulan Kim Kardashian…
Öteki ise bu yıl 2 Mayıs gecesi New York’ta yapılan MET Galası’ndan daha sonra çekilen yeni Kim…
Arada 7 kilo fark var.

Ama asıl farkı, verilen kilo değil, inşa edilen yeni silüet…
Popo artık bedenin, bir daha alımlı ancak orantılı bir uzvu haline gelmiş.
“Kum saati” modelinden “balık eti”ne geçmiş bir silüet bu.

Marilyn Monroe, 1962’de John F Kennedy’ye Memnun yıllar müziğini söylüyor

Muktedir ve kuvvetli lidere aşk ilan etmek için ne giyersiniz?

Kim Kardashian bu muazzam değişimi niye ve nasıl yaptı?
Daha doğrusu yapmayı başardı…
sebebi şu:
MET Galası’nda Marilyn Monroe‘nun o efsane beyaz elbisesinin birebiri giyebilmek için.
Hani 1962 yılında New York Madison Square salonunda muktedir ve kuvvetli Lider Kennedy için düzenlenen yaş günü partisinde giydiği elbise…
Dünyanın en gıcıklayıcı ve tahrik edici sesiyle “Happy Birthday” müziğini sonuna Mr. President sözünü ve “Bana verdiğiniz o hoş hatıralar” için cümlesini ekleyerek kutladığı gece giydiği, üzerinde 2500 cam kristal kesim bulunan beyaz elbise…
Kim Kardashian işte o elbisenin birebiri giydi.
Giymek için de 3 haftada 7 kilo verdi.

Marilyn Monroe diyeti ile 3 haftada 7 kilo nasıl verilir?

Merak edenleri şimdiden uyarayım.
Bu “Marilyn Monroe diyeti” riskli…
Bu ayırıcı yaparak Madame mecmuasından aktarıyorum:
(*) Günde 2 sefer, üzerinde sauna usulü body giysi ile yürüme bandına çıkıp, uzun müddet koşup ter atmak.
(*) Yalnızca zerzevat ve sağlıklı proteinle beslenmek…
Evet iki temel kuralı buymuş.

Son vakit içinderda en az üç bayan bana şunu sordu

Son senelerda estetik konusunda en hayli tartışılan husus hiç elbet Kardashian poposu yahut “Brezilya poposuydu…”
Özellikle kızlar içinde bu eğilim süratle yayılıyordu.
Bu estetik cerrahinin merkezi de Miami olmuştu…
Son vakit içinderda tanıdığım birtakım bayanlar bana daima şunu sordu:
Kardashian poposu senin de güzeline gidiyor mu…”
Belli ki bu mevzu başlarını oldukça kurcalıyordu.
Polemiklere yol açmasın ve kimi arkadaşlarım, “Ulan bu yaşta hâlâ popoyla mı uğraşıyorsun” demesin diye verdiğim karşılığı burada yazmayacağım.

Durum bu biçimdeyse Y2K trendi niye yükseliyor?

Ancak Madame mecmuasının geçen pazar attığı “Body’nin sonu” başlığı dikkatimi diğer bir yere çekti.
Buna göre genç kızlar içinde yayılan asıl trend “Y2K” imiş.
Yani bedenini seksi görünüp görünmemesine hiç ehemmiyet vermeyen, düşük muhakkak küçük eteklerle bacakların kısa, çarpık görünmesinden hiç rahatsız olmayan, göğüslerin hoş, dik, sarkık, pek hoş olmamasına hiç kıymet vermeden sergileyen, yani benim kuşağıma biraz “Cyndi Lauper tarzı”nı hatırlatan yeni bir genç kız profili…
Buna Y2K denmesinin niçini ise bu kavramın 2000’li yılları hatırlatmasıymış.
Hani tam milenyuma geçeceğimiz gece bütün dünyanın bilgisayar yazılımlarının altüst olacağını, ömrün duracağını var iseyan “Y2K” sendromu…

Sadece TikTok üzerinden 11 milyar Y2K paylaşımı

Çünkü yeni usul o günlerin trendlerini yansıtıyormuş.
Britney Spears, Paris Hilton, Christina Aguilera ve Avril Lavigne…
Hatta Spice Girls ve Destiny’s Child tarzı…
Sadece TikTok üzerinden, 11 milyar Y2K modası hashtagli ileti paylaşılmış şu son vakit içinderda.
Evet durum bu biçimde…
Bir sosyolog olarak benim yorumuma gelince…

Bana nazaran erkek denen canlı çeşidi var çok Kardashianlar ölmez

Bana nazaran yeryüzünde benim tanıdığım erkek çeşidi vargayet, “Kardashian poposu” asla yok olmaz…
Ama genç kızların, özgürlük kavramları çerçevesine, “bedenin faşistçe baskısından kurtulma” hususunu eklemesi de acayip hoşuma gidiyor.
Seviyorum o genç ve delikanlı sallapartiliği…
Bana bir tıp meydan okuma üzere geliyor…
Hele hele 6 yaşında kız çocuklarının zorla evlendirildiği, resmen pedofil tecavüzlerine uğradığı bir ülkede ben de bir “Y2K aktivistiyim…”

“Bana Kardashian poposu çirkindir” dedirtemezsiniz

Ama bana Kardashian poposunun aleyhine de tek söz söyleyemezsiniz…
Hele hele Marilyn Monroe elbisesi içine girmek için 7 kilo veren bu yeni Kardashian var ya…
‘Kim’seye laf söyletmem arkadaş…