Eski Eon yetkilisi Habeck'le çelişiyor: “Bu saçmalık”

Nicea

New member
Nükleer santralle ilgili belgelerin ortaya çıkmasının ardından siyasi sarsıntı devam ediyor: Şimdi enerji şirketi Eon'un eski denetim kurulu başkanı Karl-Ludwig Kley de konuşuyor.

Ntv haber kanalına verdiği röportajda Kley, Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck'in (Yeşiller) nükleer enerjinin aşamalı olarak ortadan kaldırılmasının “açık uçlu” bir yaklaşımla incelendiği yönündeki açıklamasına karşı çıkıyor. Eski Eon yetkilisi, “Nükleer santralleri çalışır durumda tutma kararı teknik bir sorun değil, siyasi bir sorundur” dedi.

İfadesi neye dayanıyor? Mart 2022'de, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasından kısa bir süre sonra, Federal Ekonomik İşler Bakanlığı ve Federal Çevre Bakanlığı, iki neden öne sürerek, nükleer santrallerin hizmet ömürlerini daha fazla uzatmadan kapatılmasını bir denetim notunda savundu: Öncelikle toplam 4,4 gigawattlık üretim enerji tedariği için yeterli değildi ve diğer taraftan santrallerin ömrünün uzatılması da teknik engeller nedeniyle mümkün değildi.

Eon uzmanı Robert Habeck hakkında: “Nükleer enerjiyi kesinlikle istemiyordu”

Kley, ntv röportajında ”Kusura bakmayın ama ikisi de saçmalık” yorumunu yaptı. 4,4 gigawatt, en az 15 milyon ton CO₂ emisyonunu önleyebilecek “son derece anlamlı bir miktardır”. Operasyonun devam etmesi teknik olarak da mümkündü. Robert Habeck hakkında şunları söylüyor: “Ancak benim anlamadığım şey, neden nükleer enerjiyi kesinlikle istemediğini söylemediği.”

Kley, nükleerin aşamalı olarak durdurulmasına ilişkin eleştirilerini dile getiren ilk şirket temsilcisi değil. Eon'un mevcut yönetimi ve eski nükleer santral işletmecisi PreussenElektra (PE), daha önce Robert Habeck'in Bild raporunda, operatörlerin kaygıları nedeniyle nükleer enerjiyi aşamalı olarak durdurmaya karar verdikleri yönündeki açıklamasını yalanlamıştı.

Tartışma, Cicero dergisinde çıkan ve Almanya'daki nükleer santrallerin ömrünü uzatma kararının Ekonomi ve Çevre Bakanlığı yetkilileri tarafından manipüle edildiğini öne süren bir haberle alevlendi. Bazı bilgi ve notlar Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck'e ulaşmadı. Habeck, ZDF'nin “Markus Lanz” programına katıldığı sırada bu durumun fikrini etkilemiş olabileceği yönündeki suçlamayı “kesinlikle doğru değil” diyerek reddetti.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.