Forex de Risk Var Mı?

Borsacı

Global Mod
Global Mod
Forex de Risk Var Mı?

Forex uluslar arası piyasalarda işlem gören değerli varlıkların alınıp satıldığı ve yabancı dövizler üzerinde direkt olarak arbitraj yapılması işlemlerine verilen isimdir. Forex çok büyük yatırımlar döndüren bir sistemdir ve günlük olarak ortalama 2 trilyon dolar civarında yatırım burada dönmektedir.

Sizlerle olan ikili görüşmelerimizde karşımıza çıkan sorulardan bir tanesi forex risk nedir? ve forex de risk var mı? soruları oluyor. Bu sorularınızı ortak alandan paylaşmak en doğrusu olacaktır.

Daha önceki yıllarda forex yalnızca çok büyük sermayeli yatırımcıların yatırım yapabildikleri bir alandı ancak artık küçük sermayeli bireyler de forex üzerinden kolaylıkla işlem yapabilmekteler.

Şimdi sizlerle birlikte forex risk üzerine tartışalım.

Forex Riskleri Nelerdir?

Para ile yapılan tüm yatırımlarda risk olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda forex için de aynı yargıda bulunabiliriz. Ancak yatırım yapılabilecek sektörler ve işlem yapılabilecek alanlar incelendiğinde forex piyasasında riskin minimum olduğunu görebilmekteyiz.

Bu nedenle forex piyasasında işlem yapmadan önce kesinlikle bir forex piyasa uzmanından yardım almalısınız. Üstelik piyasada bulunan forex firmaları müşterilerinden kesinlikle ücret talep etmemektedir. Ücretsiz olarak demo sanal programlar ile size forex piyasaları hakkında eğitim verilir ve ardından bu kurumların kontrolünde yatırımlarınıza devam edersiniz. Forex firmaları sadece alış satış farkından ufak bir pay almaktadır.

Tüm bunlara karşılık forex piyasasına ilk girdiğinizde yüksek bedelli yatırımlardan uzak durmalı daha çok ufak çaplı yatırımlar yapmalısınız. Bu sayede riskinizi minimuma indirmiş olacaksınız.

Forex Aracı Firmalara Güvenilir mi?

Forex de işlem yaparken aracılık hizmeti almış olduğunuz forex aracılık firmalarına güvenebilirsiniz. Bu kurumlar SPK tarafından düzenli olarak denetlenmektedir ve en ufak bir hata bu kurumların yetki belgelerinin iptaline neden olmaktadır. Bu nedenle bu firmalar sizden fazla ücret talebinde bulunamayacakları gibi spekülasyona neden olabilecek işlemler için aracılık yapamazlar.

Not: Forex riskini sıfıra indirmek için aracı kurumlardan yardım almak yeterli olmayabilir, forex üzerinde en doğru kararları alabilmek için piyasayı çok iyi bilmeniz ve analiz edebilmeniz gerekmektedir.