Frances Tiafoe ailesi, oyunu ve ırkı hakkında konuşuyor

Brown

Global Mod
Global Mod
Frances Tiafoe tur attı. Yukarıda, aşağıda, içeride, dışarıda. Billie Jean King Ulusal Tenis Merkezi’nin her köşesine dokundu, 90 saniyelik röportajlar gerçekleştirdi, el sıkıştı ve yoluna çıkan herkesin yüzünü güldürmeye çalıştı.

Geçen ay Amerika Açık’ın arifesiydi ve 25 yaşındaki Tiafoe, en büyük zaferine, dört kez şampiyon olan Rafael Nadal’ın da mağlup olduğu 2022 Açık yarı finaline geri dönüyordu.

Açık, Tiafoe’nin açılma partisiydi. Geçen yıl turnuvada 26. sırada yer aldığında, bu yılki Açık’ta ilk 10’da yer aldı; bunda büyük ölçüde, bu sezon Houston ve Almanya’nın Stuttgart kentinde kazandığı iki ATP şampiyonluğunun gücü vardı. Ayrıca Daniil Medvedev’e yenilmeden önce Indian Wells’te yarı finale yükseldi.

Ancak kariyeri, ebeveynlerinin Sierra Leone’den göç etmesi ve babasının Maryland, College Park’taki Junior Tennis Champions Center’da bakım müdürü olmasıyla başlayan Tiafoe, bu yıl büyüklerde zorluk yaşadı.

Avustralya Açık, Fransa Açık ve Wimbledon’da üçüncü turda kaybetti. ABD Açık’ta çeyrek finalde Amerikalı vatandaşı Ben Shelton’a yenildi.

Tiafoe ve Shelton, Team World kaptanı John McEnroe tarafından Vancouver, Britanya Kolumbiyası’ndaki Laver Cup’ta oynamak üzere seçildi.

Geçen yılki Kupa’da Tiafoe ve Jack Sock, Federer’in kariyerinin son maçında Nadal ve Roger Federer’i mağlup etmişti. Tiafoe daha sonra Stefanos Tsitsipas’ı yenerek Team World’ün galibiyetini garantiledi. Bu, etkinliğin beş yıllık tarihinde Avrupa Takımının kazanamadığı ilk seferdi.

Aşağıdaki röportaj düzenlendi ve özetlendi.

Roger’ın son maçında Roger ve Rafa’ya karşı oynamak nasıldı?

Ben ve Jack şaka yapıyorduk: Çok çabalamalı mıyız, bunu iyi bir şov haline getirmeli miyiz? Dışarı çıkıp sıkı bir şekilde oynadığımız için mutluyum.

Sonuç o kadar önemsizdi ki. O akşam tenis kazandı.

Son noktadan sonra internette karşılaştığınızda Roger’a ne dediniz?

“Son 20+ yıl için teşekkür ederim. Sadece sahadaki performansınız için değil, aynı zamanda kişi olarak kim olduğunuz için de teşekkür ederim. Yaptığın şey asla ölmeyecek.”

O halde belirleyici maçta Tsitsipas’a karşı dört maç puanı mı kurtarmak zorunda kaldınız?

Dostum, sanki 100 maç puanı kaybetmişim gibi hissettim. Çılgıncaydı. Daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım. Yedek kulübesindeki efsanelerle inanılmaz şut becerileri. İnanılmaz bir atmosferdi.

Bu yıla dönüp baktığınızda harika bir yıl olduğunu mu yoksa daha iyi bir yıl geçirmeniz gerektiğini mi söylüyorsunuz?

Slams dışında harika bir yıl geçirdiğimi düşünüyorum. Ama dürüst olmak gerekirse Slam’ler gerçekten umursadığım tek şey.

Arthur Ashe’den ve sporda siyahi bir adam olmanın ayrıcalığından bahsettiniz. Ancak Arthur aynı zamanda hissettiği yükten de bahsetti. Bu konumda olmanın ve başkalarını motive etme zorunluluğunun baskısını hissediyor musunuz?

Yüzde yüz çünkü ağırlıklı olarak renkli sporlar olan basketbol ya da futbol gibi değil. Sadece birkaç kişiden biri değilsiniz, aynı zamanda bunu süper yüksek bir seviyede yapıyorsunuz. Beklentiler var ama insanlar sana hayranlık duyuyor ve senin gibi olmak istiyorlar, insanların hayatlarını değiştirebilecek kapasitedesin. Bu kesinlikle bir yük ama aynı zamanda bir lütuf.

Annen için en önemli şeyin, maçtan hemen önce seni ne kadar sevdiğini söylemesi olduğunu söyledin. Aileniz başarınız için ne kadar önemli?

Aile benim için her şeydir. Ailem için her şeyi yapardım. Bu oyunu ailem için üst düzeyde oynuyorum. Bu her gün benim en büyük motivasyonlarımdan biri. Ailem bu duruma geldiğimize bile inanamıyor.

Sizi tanımlayan bir yaşam amacı var mı?

Ben işim bittiğinde, her iki ebeveyn de muhtemelen ayaklarını kaldırabilecektir. Sierra Leone’deki çocukların tenis oynamasına yardımcı olabilmek istiyorum. Aslında bu benimle ilgili değil.