‘Gezmek cüret ve kısmet işi’

Oylum

Global Mod
Global Mod
Giresun, Espiyeli Temel Kahveci… 1965’te doğmuş, 45 yıldır da İstanbul’un Yenibosna ilçesinde yaşıyor. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Kısmı mezunu. İstanbul’da tarih ve toplumsal bilgiler öğretmenliği yapmış, 1993’ten beri de bir daha çeşitli okullarda yöneticilik yapmaya devam ediyor. İşte, gezgin olma kıssasını konuştuğumuz Kahveci’nin anlattıkları…

Bir öğretmen olarak 10 yılda, 50 ülke gezmişsiniz. Seyahat etmeye nasıl başladınız?

Küçük yaşlarımda gezmeye meraklıydım. İstanbul’a gelince bütün tarihi yerlerini gezmiştim; ne kadar araştırmacı ve seyyah olacağım o senelerdan belliymiş. Küçükçekmece’de misyon yaparken okulumuzun öğrencileri ve öğretmenleriyle yaptığımız küçük bir Avrupa çeşidiyle maceram başlamış oldu. Yeşil pasaport sahibi olmamla da büyük ölçüde avantaj sağladım.

Seyahat planlarını nasıl yapıyorsunuz? Nasıl karar veriyorsunuz?

Yalnız gideceğim ülkelere kendim yaparım planlamalarımı. Seyyah olan öteki bir arkadaşımla gideceğimiz ülkeleri de birlikte planlarız. Yaz ve kış seyahatleri olmak üzere ikiye ayırıyoruz seyahatlerimizi. Gideceğimiz rotayı evvelarimize bakılırsa belirleyip her ülke için en az üç gün ayırıyoruz. Kimi ülkeler için iki gün ayırdığımız da oluyor.

Gezmek biraz değerli bir hobi olarak görülür…

6 ay evvelde gidiş ve dönüş biletimizi en ekonomik havayolu şirketinden taksitle alıyoruz. Uçuş tarihine 3 ay kala bir daha en ekonomik otel rezervasyonlarını ve ödemelerini yapıyoruz. Tüm ödemeleri bitirmiş olarak yola çıkıyoruz yani… Yanımıza temel gereksinimlerimizi karşılayacak kadar para alıyoruz. Gideceğimiz ülkelerin paralarını Kapalıçarşı’dan temin ediyoruz. Gideceğimiz kentler hakkında araştırma yapıp görülecek yerleri ‘Maps Me’ programına kaydediyoruz. Biletlerimiz, rezervasyonlarımız, seyahat planları belgemizde hazır oluyor. Kabin bagajı ölçülerinde sırt çantalarımızı hazırlayıp seyahatimize başlıyoruz.

Gezgin kişiliğinizin mesleğinize katkıları oldu mu?

Çok yararı oldu. Tarih öğretmeni olmam, tarihi yerleri, tarihi kentleri ve dünya tarihinde iz bırakmış savaş alanlarını görmem; gördüklerimi öğrenci ve öğretmen arkadaşlarıma aktarmama faydalı oluyor. Farklı kültürleri tanımak fikirlerimi zenginleştiriyor. Ayrıyeten biroldukça meslektaşım seyahatlerimden etkilenerek gezmeye başlıyor.

Nerelere gittiniz?

50’ye yakın ülke gezdim. Balkanlar’ın tamamı; İskandinav ülkeleri hariç Avrupa’nın tamamı; Kore, Japonya ve İran hariç Asya’nın tamamına yakını; Afrika’da Fas, Mısır ve Umman’ı gezdim. Sibirya, Baykal Gölü, Gobi Çölü, Sahra Çölü’nü gördüm. Nepal, Hindistan üzere ülkeleri de gezdim.

Yabancı lisan biliyor musunuz?

Hayır.

Yabancı lisan bilmeden 50 ülke gezmenin zorlukları oldu mu??

Çok zorluk yaşamadım. Yalnızca Çin’de Google Translate’ten faydalandım. Gideceğim ülkelerle ilgili ayrıntılı ayrıntıları haritaya kaydettiğim için zorluk çekmiyorum. Lakin lisan bilmenin ne kadar kıymetli olduğunu da bu seyahatlerde anladım.

Öğrencileriniz ve etrafınız gezginliğinizle ilgili neler diyorlar.

Evvel şaşırdılar. daha sonra alıştılar. Onlara da gittiğim ülkeler ve kültürleri hakkında bilgiler veriyorum. Bilhassa öğrencilerimi dünyayı tanımaları konusunda cesaretlendiriyorum. Etrafımdakiler artık telefonla aradıklarında kelama “Türkiye’de misin?” diyerek başlıyor.

Pandemi daha sonrası için seyahat planlarınızı yaptınız mı?

Pandemi biter bitmez arkadaşımla Güney Amerika tipi planlıyoruz. Akabinde Afrika’da gitmediğim ülkeleri gezeceğiz. Ayrıyeten Trans Sibirya da planlarımızın içinde.

Yaptığınız seyahatlerle ömrünüzde neler değişti?

hayatımı büsbütün değiştirdiğini söyleyebilirim. Azla yetinmeyi, olaylara minimalist yaklaşmayı öğrendim. Gezmenin yürek ve kısmet işi olduğunu öğrendim. Dünyada düzgün insanların hayli olduğunu gördüm. Hoş yerlerin ve hoş kültürlerin olduğunu gördüm. İnsan hayalle yaşamalı ve hayalini gerçekleştirmek için çalışmalı.

Son olarak, en çok etkilendiğiniz ülke…

Nepal’den etkilendim. Keyifli beşerler ülkesi…

‘ORHUN ANITLARI’NI ARARKEN BAŞIMIZA GELENLER…’

“Moğolistan’daydık. Orhun Anıtları’na gidiyorduk. Polis otomobilimizi durdurdu. Hayvan hastalığı niçiniyle yolun kapalı olduğunu söylemiş oldu. Anıtlara varmamıza yaklaşık 20 kilometre kalmıştı ve bize çayırı işaret ederek ‘Buradan gidin’ dedi. Ne tabela ne yol vardı. Yardım alacak kimse de yoktu. Kestirimi bir biçimde yola devam ettik ve birkaç saat daha sonra anıtların olduğu bölgeye ve müzeye ulaştık. Benim için fazlaca enteresan bir olay ve hem de maceraydı.”

GEZGİN ÖĞRETMENDEN TAVSİYELER: İYİ ÇANTA, UYGUN AYAKKABI, AZ KIYAFET!

– Öncelikle yakın etrafınızda gezmeye başlayın. Seyahat blog’larını ve seyahat kitapları okuyun.

– Gezginlik turistik bir faaliyet değildir. Parayla yapılmaz, istekle yapılır. Zira en uygun otel yahut hostellerde kalacaksınız. Kimi geceler havaalanında sabahlayacaksınız. Birtakım günler marketten aldığınız tonbalığı ve meyvelerle karnınızı doyuracaksınız. Yani azla yetinmeyi öğrenip lüks beklentilerinizden vazgeçeceksiniz.

– Kent ortasında metro, tren ve belediye otobüsleriyle seyahat edeceğiniz için bunlara hazırlıklı olun.

– Telefonunuza kesinlikle çevrimdışı çalışabilen bir harita programı indirin. Zira seyahatin ana rehberi bu program oluyor.

– Gezgin olacaksanız evvela yavaşça, sağlam, sağlam ve uygun bir markanın sırt çantasını deneyerek satın alın. Ayrıyeten hayli yürüyeceğiniz için kaliteli, rahat, sağlam bir spor ayakkabısı almak yapacağınız birinci işlerden biri olsun.

– Seyahat çantanız seyahat konforunuzu düşürmeyecek biçimde yavaşça olsun; yani kıyafet olarak iki tişört ve iki pantolon alın.

– Son ve en değerli konu; yol arkadaşı seçiminizi epey lakin epey dikkatli yapın.

– Hayal kurun ve peşinden koşun…