İBB Lideri İmamoğlu, Rumelihisarüstü-Aşiyan Füniküler sınırını test etti

Sinsinati

New member
İBB Lideri İmamoğlu, Rumelihisarüstü-Aşiyan Füniküler sınırını test etti İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Rumelihisarüstü-Aşiyan Füniküler çizgisinde yapılan test sürüşüne katıldı. Sınırın üretiminde çeşitli zorluklar yaşadıklarını belirten İmamoğlu, “Hikayesi var. Açılışta uzun uzun anlatacağım fakat burada, devraldıktan daha sonra hakikaten olağanüstü bir uğraşla işin bitirilmesi için sonuca kavuştuk” dedi.

İBB Lideri İmamoğlu, Rumelihisarüstü-Aşiyan Füniküler sınırında bugün yapılan test sürüşüne katıldı. Sarıyer Belediye Lideri Şükrü Genç’in de eşlik ettiği İmamoğlu, test sürüşü öncesinde kurmaylarından sona yaklaşılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. İmamoğlu, Sarıyer hudutları ortasındaki Rumelihisarüstü İstasyonu’ndan Beşiktaş ilçesindeki Aşiyan İstasyonu’na muvaffakiyetle gerçekleştirilen test sürüşü sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu’nun açıklamaları şu biçimde:

“Ekim sonuna gerçek burada hoş bir açılışı İstanbullularla yapacağız”

“Hattın üretiminde ihale ve yüklenici firmalar ile zorluklar yaşadık. Öyküsü var. Açılışta uzun uzun anlatacağım ancak burada, sahiden olağanüstü bir çabayla, işi devraldıktan daha sonra bitirilmesi için sonuca kavuştuk. Yapının birtakım teknik problemlerini çözdük. Finansal meselelerini çözdük. vazifesi devraldığımızda, bu araçların daha siparişi verilmemişti. Siparişleri verme konusunda özel bir uğraş sarf ettik ve yükleniciyi devre dışı bırakarak kimi mutabakatlar yapmak zorunda kaldık. Birfazlaca konusu var. Fakat günün sonunda bu tesisi burada yapıyor olmak, benim için büyük bir memnunluk. Artık sonuca hakikat yürüyoruz. Ekim sonuna gerçek, Cumhuriyetimizin 99’uncu yıldönümüne yakın günlerde ya da bir hafta daha sonra burada hoş bir açılışı İstanbullularla yapacağız. Hisarüstü’nü Aşiyan’la buluşturacağız. Aşiyan’dan vatandaşlarımızı Boğaz yoluyla İstanbul’un biroldukça noktasına dağıtıyor olacağız. esasen üstte metro sınırıyla buluşan bir durağı var. Burada en hayli da Boğaziçi’nin o zahmet çeken hoş öğrencilerine bu hediyeyi bu vakitte vermek, beni epeyce fazlaca memnun ediyor. Onların hayatlarını pek kolaylaştıracak.”

İmamoğlu, gazetecilerin, “Burada zahmetli geçmişini lisana getirdiniz. Öteki sınırlar için de bir daha tıpkı meşakkatler sürüyor mu? Çözebildiniz mi” sorusuna şu cevabı verdi:

“Bostancı-Dudullu sınırını Aralık’ta açacağız”

Metro sınırlarımızda, ne yazık ki elimiz birçok vakit rahat olmadı. Lakin mesela aralık sonunda Bostancı-Dudullu sınırını açacağız. örneğin burada, başta Vilayetler Bankası üzerinde bir finans sağlanmış. Lakin hiç bir hesap kitap yapılmamış. Bir daha sonrasıyla ilgili bir fikir ortaya konmamış. Neredeyse yüzde 55’e yakınlık bir kısmı, bizim devrimizde tümden kendi öz kaynağımızla ödenerek, sonuca ulaştık. Çok zorlandık. Ancak bu sıkıntı şartlarda finansın, dövizin, enflasyonun arttığı ortamlarda, Aralık’ta da oranın açılışını yapacağız. Yaklaşık 13,5 kilometrelik bir çizgimiz. Örneğin, son malum artan maliyetlerden ötürü, iki tane çizgimizin müteahhidi mukaveleyi feshetti. Bir tanesi Pendik-Kaynarca-Tuzla çizgimiz. Bu da kıymetli bir sınır. Şu an ihale süreci sürüyor. bir daha Kirazlı-Halkalı çizgimiz. O da iptal etti. Fesih hakkını kullandı. Oranın da ihale sürecini hazırlıyoruz. ötürüsıyla buradaki zorlukları da aşıyoruz. Kayıplarımız oldu natürel, 6-7 ay belirli oranda finansmanlarını sağladığımız.

“75 milyon Euro, bakanın önünde yaklaşık 9 aydır bekliyor”

Örneğin; Finans Şehir’de, anlamsız, anlamsız, anlamsız. Yani parası hazır. Bu ülkeye 75 milyon Euro IBRD’den finans gelecek. İBB Meclisi’nden oybirliğiyle onayı çıkmış bir sınırımızın onayı. Bir kalem ve bir mürekkep onayı; istatistik için onayı. Bu bir kefalet değil. 75 milyon Euro, bakanın önünde yaklaşık 9 aydır bekliyor. Ve öz sermayeden orayı da yürütmek zorunda kalıyoruz. Bütün zorlukları aşacağız. Ben, buna inanıyorum. Ancak İstanbul’un bu kadar bedelli süreçlerini yönetirken, aslında her insanın birbirine el vermesi lazım. Katkı sunması lazım. Ben tıpkı durumda olsam, inanın cansiperane bir gün evvel nasıl imzalarım diye ya da bir an evvel bu iş olsun, nasıl olsun diye bütün mesaimi feda ederim bu çeşit işlere. Bu nasıl yapılır? Bu hangi akıldır? Benim inanın hiç bir biçimde ne mantığım alıyor ne aklım alıyor. Allah’a havale ediyorum. Ve onları halkımıza şikâyet ediyorum.

“her neyse, 7 ay kaldı. Hepsini bitireceğiz inşallah”

Finans Şehir’de Göztepe-Ataşehir-Ümraniye sınırı epey kıymetli. 80 bin insanın oraya giriş-çıkışı kelam konusu. Biz aldığımızda, metroya başlanmamıştı bile. Yani oradaki müteahhit zorluk yaşamasaydı, Finans Kent tahminen 2 sene evvel bitecekti; ortada metro yoktu. Yüzde 2-3 seviyesinde aldığımız bir metro sınırı. Şu an yüzde 50’lere yaklaşıyoruz orada. Bunun önünü açsana, buna dayanak olsana. Tek şey ne biliyor musunuz? ‘Bak, yapamadı.’ Karalamak, filan. Bu millet onu yemez. her neyse, 7 ay kaldı. Hepsini bitireceğiz inşallah. Az kaldı.” (ANKA)