İki uzmandan araştırma: Van Gölü suyuyla hazırlanan sprey, Koronavirüs’ün çoğalmasını engelledi

Sinsinati

New member
İki uzmandan araştırma: Van Gölü suyuyla hazırlanan sprey, Koronavirüs’ün çoğalmasını engelledi Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nün suyuyla hazırlanan spreyin, potansiyel hidrojen (pH) pahasının yüksek olması niçiniyle Koronavirüs yayılımını engellediği açıklandı.

Van Gölü, ortasındaki birtakım mineral kıymetlerinin yüksek olması ve biroldukça cilt hastalığına âlâ gelmesi niçiniyle sık sık bilim insanlarının araştırma konusu oluyor. Son olarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi KBB Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Cansız’ın araştırmaları kararında Van Gölü’nün sodalı suyunda değerli bir gelişme kaydedildi.

Van Gölü suyundan örnek alan Prof. Dr. Cansız, bu suyla bir sprey hazırladı. Cansız, 60 korona virüs hastası üzerinde yaptığı araştırmada, 30 hastada bu spreyi kullandı. Spreyi kullanan hastaların taşıdığı virüs ölçüsünde bir azalma tespit edildi.

Araştırma sonucunda, pH bedeli 9,3 olan Van Gölü suyuyla hazırlanan spreyi sıkan hastaların korona virüsü yavaşça atlattığı da orta çıktı. Yapılan bu araştırma, Van Gölü suyunun şifalı olduğuna inanan Vanlıları sevindirdi.

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Koronavirüs hastalarıyla ilgilenen Acil Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Tatlı, Van Gölü’ne tertipli girerek burun mukozalarını daima göl suyuyla temizleme fırsatı bulanların Koronavirüs’e yakalanmasının, bunu yapmayanlara oranla daha az olduğunu söylemiş oldu. Dr. Tatlı, bu durumda sistemli suya girenlerle, çeşitli niçinlerle suya girmeyi aksatanlarda korona virüse yakalanmaların görüldüğüne dikkat çekti.

“Van Gölü’nde tertipli yüzenlerde Koronavirüs enfeksiyonuna hiç rastlanmadı”

İHA muhabirine konuşan Acil Tıp Uzmanı Dr. Tatlı, Van Gölü’nde şu ana kadar yüzenlerin korona virüs salgınına yakalanmadığını, yakalananların ise yavaşça semptomlarla atlattığının altını çizdi. Tatlı, “Van Gölü, ülkemizin en güzide yerlerinden biri, tabiat hoşluğu, şifasıyla, suyun kalitesiyle, ülkemizde ve dünyada en değerli kıymetlerden biridir. Van Gölü suyunun sıhhat noktasına gelince bizler az epeyce bunu iddia edebiliyorduk. Bilhassa korona virüs salgını başladıktan daha sonra Van Gölü’ne sistemli olarak girdiğimiz arkadaşlarımızda neredeyse korona virüs enfeksiyonuna hiç rastlanmadı. Bunu da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Cansız hocamızın yapmış olduğu çalışmayla paralel olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Van Gölü suyu Koronavirüs’ün çoğalmasını engelliyor”

Yapılan araştırmalar sonucunda Van Gölü suyunun korona virüsü engellediğinin kanıtlandığını lisana getiren Tatlı, “Harun hocamız burun mukozası üstündeki tesirlerinden kelam etmiş. Korona virüs enfeksiyonu bildiğiniz üzere hava yoluyla bulaşan bir enfeksiyondur. Hava yoluyla bulaştığı için evvela burun mukozasına yerleşiyor. Van Gölü’nün özelliği sodalı ve alkali su olması, olağan deniz suyu spreylerinden pH pahası 7 ila 8 içinde lakin gölümüzün alkali oranı daha yüksek. Bu da korona virüsün çoğalmasını engellediği Harun hocamız tarafınca ortaya konulmuş bir gerçek. Buradan halkımıza bilhassa salgın burundan yayıldığı için ve burunda korona virüsün çoğalmasını yani viral yük dediğimiz olayın artmasını engellemek ismine Van Gölü suyunu tavsiye edebiliriz” diye konuştu.

“Van Gölü’ne dalış yaptığım için Koronavirüs’ü epey yavaşça atlattım”

Van Gölü’nde 5 yıldır dalış yaptığını ve yakalandığı korona virüsü yavaşça belirtilerle atlattığına dikkat çeken Van Sualtı Arama Kurtarma Merkezi Lideri Halil İbrahim Atacan ise “Van Gölü’nde 5 yıldır dalış yapıyorum. Korona virüs salgını birinci çıktığı vakitte bu hastalığa yakalandım. Hastalığa yakalandığım süreçte dalış yapıyordum ve bu niçinle hayli yavaşça atlattım. Bununla alakalı sualtı ünitemiz bir araştırmada yaptı. Benim de istekli biçimde ortasında yer aldığım araştırmada, korona virüsü geçiren dalgıçlarda görülen belirtiler izlendi. Bu çalışmalarda tüm işçiler, korona virüsü epeyce yavaşça seviyede atlattı. Bu manada korona virüsün epeyce fazla tesirini görmedik. Biroldukca hastalığa uygun gelen Van Gölü, korona virüse de âlâ geldiği tarafıyla tekrar ön plana çıktı” halinde konuştu.