İletiyle üye yaptılar; “Aidatını ödemedin” deyip geçersiz haciz süreç evrakı gönderdiler

Sinsinati

New member
İletiyle üye yaptılar; “Aidatını ödemedin” deyip geçersiz haciz süreç evrakı gönderdiler İzmir’de oyunculuk ajansına üye olması için cep telefonuna gönderilen iletiye Türkçe bilmediği için onay veren Suriye asıllı Esat Hamdo (39), dolandırıcıların gayesi oldu. Bir avukatın ismi kullanılarak konutuna üyelik aidatını ödemediği sebebi öne sürülerek uydurma haciz süreci evrakı gönderilen Hamdo, avukatı aracılığıyla savcılığa hata duyurusunda bulundu.

İzmir’de yaşayan Suriye asıllı ayakkabıcı kalfası Esat Hamdo’ya, geçen 20 Kasım’da bir akademi ajansından oyunculuk için üyelik bildirisi geldi. Türkçe yazıları okumayı bilmeyen Hamdo, argümana göre, anlamadan iletiye üyelik için onay verdi. Evli, 3 çocuk babası Hamdo’nun adresine 4 gün daha sonra üyelik fiyatı 3 bin lirayı yatırmadığı sebebi öne sürülerek düzmece bir haciz süreç evrakı gönderildi. Durumu yakınıyla paylaşan Hamdo, avukat Abdi Yaşar aracılığıyla, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu.

Esat Hamdo, “Suriye vatandaşıyım. 2013’tilk evvel Suriye’de yaşıyordum. Savaş olunca buraya geldik. Ayakkabı bölümünde çalışıyorum. Telefonuma bir ileti geldi. O iletiye onay vermişim. daha sonrasında borçlanmışım. Durumu paylaştığım avukatım araştırdı. Bu şahısların dolandırıcı olduğunu öğrendim. Biroldukca kişiyi dolandırmışlar. Beşerler dikkatli olsunlar, dolandırılmasınlar” dedi.

“bu biçimde evrak gelirse savcılığa başvurun”

Avukat Abdi Yaşar ise, “Esat Hamdo’ya meskende oturduğu bir gün kendisine bildiri gelmiş. ‘Akademiye, ajansa üye olmak ister misiniz?’ diye. Okuma yazması olmadığı için bu bildiriye onay vermiş. 4 gün daha sonra da konutuna, bir avukatın ismi kullanılarak, geçersiz imzalı evrak gelmiş. Hukuk sistemimizde yeri olmayan tabirlerle ‘haciz süreci öncesi son ikaz mektubu’ başlıklı bir evrak gönderilmiş. Araştırdım, ne bu biçimde bir avukat ne de bu biçimde bir şirket var. Yalnızca bir internet siteleri var, öteki da bir hukuksal kişilikleri yok. Bilhassa okuma yazması olmayan Suriyelilere tuzak kuruyorlar. Ayrıyeten Esat Hamdo’yu telefonla arayıp, ödeme yapmazsa mahpusa gireceği söylemişler. 3 bin lira göndermesi gerektiği vurgulanmış. Biz araştırdık. Biroldukça şahsa bu stil evrak gönderilmiş. Genelde Suriyeli, ortalarında Türk vatandaşı epey az var. Bu şekil evraklara kanmayın. bu biçimde evraklar gelirse başvuracağınız yer, Cumhuriyet Başsavcılığı’dır” dedi.