İnsan mı toplumu toplum mu İnsanı değiştirir? sorusu Üzerine (zincir kolye metaforu)

Survyy

Global Mod
Global Mod
İnsan mı toplumu toplum mu İnsanı değiştirir? sorusu Üzerine (zincir kolye metaforu) Bu soruya tam bir cevap vermek imkansız üzere duruyor. Yanıt olarak sorunun her iki tarafında bulunanların kendilerince haklı tarafları var ve eminim ki bu karşılıkları güçlüce savunabilirler.

Hatta ofisimin bulunduğu iş hanında kapı komşum olan yaşlı araştırmacı bir amca kitlelerin değiştikçe toplumun değiştiği tarafında oldukça ısrarcı ve her gün en az 10 dakika kendisi ile bunun üzerine tartışma yürütüyoruz
🙂

Benim bu soruya olan karşılığım insanın değiştikçe toplumun değişeceği tarafında. Bana kalırsa toplumu oluşturan tüm bireyler birbirine zincirlerle bağlı. örneğin zincirlerden oluşan bir kolye düşünelim bu zincirlerden tek birini sarıya boyamak istiyorsunuz ve boyuyorsunuz bunu sağındaki ve solundaki zincirlere değdirmeden tamamlamak ne kadar mümkün? İşte tam bu biçimde bir metaforik niyet geliştirdiğimde insanın değiştikçe toplumun değişeceğini düşünüyorum. Hepimiz bir biçimde birbirimize bağlıyız ve birbirimizin boyasıyla boyanıyoruz.

-Bulunduğumuz ortama üzgün biri geldiğinde hepimizin modunda bir grup düşüşler yaşandığı ya da memnun biri geldiğinde gücümüzün yükseldiği zihnimizin hüzün bulutlarından bir ölçü daha ayrıldığı üzere.-

yaşamında önemli manada tıkanıklık hayatış ve bu tıkanıklıkla ruh sıhhati hizmetine başvurmuş bir süre geçirmiş şahıslar bunu daha rahat anlayacaktır.

Tabii aslında ruh sıhhati çalışanları ve bu hizmete başvuranlar şunu fazlaca âlâ bilirler ki aile üyelerinden biri kendi danışmanlık sürecine başladığında meskenin öteki üyelerinde nasıl olduğunu bilemediğimiz bir bozukluk veyahut tıkanma yaşarlar. Bu sebepten şayet bir aile içerisindeyseniz ve kendi kişisel sürecinize başlıyorsanız bunun yanında aile danışmanlığı hizmetine de başvurulmalı ki meskende tıkanan öteki bireyler sürecinize tesir etmesin.

Burada bir şey dikkatinizi çekti mi? Aile toplumun aslında en küçük ünitesi yani minimal bir toplum üzere ele alınabilir. Burada kişi kendi ferdi sürecine başladığında yeterli veya makûs istikamette bu küçük toplumda da değişiklikler oluyor. Bu da hipotezimi bir ölçü doğrular nitelikte bir sonuçtur.