İsimli Tıp ‘cinsel istismar var’ dedi; mahkeme kanıt yetersizliğinden beraatine karar verdi

Sinsinati

New member
İsimli Tıp ‘cinsel istismar var’ dedi; mahkeme kanıt yetersizliğinden beraatine karar verdi İstanbul 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, İsimli Tıp Kurumu’nun, “genç kızın beyanlarının gerçek olduğu ve ruh sıhhatinin bu olay niçiniyle bozulduğuna” ait oy birliğiyle aldığı karara karşın, kızı T.K.’ye ‘cinsel istismarda’ bulunduğu nedeni öne sürülerek yargılanan baba Y.K’nın, kanıt yetersizliğinden beraatine karar verdi. 17 yaşındaki T.K. sonucu üst mahkemeye taşırken davaya müdahil olan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı da sonucu istinafa taşıyacaklarını duyurdu.

2019 yılının nisan ayında meskenden annesiyle birlikte kaçan T.K. babası hakkında şikayetçi oldu. T.K.’nin annesi ise boşanma davası açtı. İstanbul 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde de cinsel istismar teziyle dava açıldı.

Kanıt yetersizliğinden beraat

İsimli Tıp Kurumu Başkanlığı’ndan istenen raporda, genç kızın beyanlarının hakikat olduğu, olay niçiniyle T.K.’nin ruh sıhhatinin bozulduğuna oy birliğiyle karar verildiği açıklandı. Davanın salı günü yapılan karar duruşmasında mahkeme, kanıt yetersizliği niçiniyle Y.K.’nin beraatine karar verdi. T.K. ise sonucu üst mahkemeye taşıdı.

Bakanlık istinafa taşıyacak

Davaya müdahil olan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı da sonucu istinafa taşıyacaklarını duyurdu. Bakanlığın toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, “Çocuğun birden çok nitelikli cinsel istismarı davasında yargılanan sanık Y.K.’nin beraat etmesi tarafındaki karara istinaf mahkemesi nezdinde itiraz edeceğiz. Bakanlık olarak tüzel süreci takip ediyoruz ve davaya müdahiliz” denildi.

“O yaşta sevgi olarak görmüşüm”

Karara reaksiyon gösteren T.K., 8- 9 yaşlarındayken öz babasının kendisini taciz ettiğini anlattı. Ortaokul sıralarında seminer derslerinde cinsellik hususlarını öğrendiğini aktaran T.K., “Bu durumu idrak ettim. Öz babam bana bunu yapmış. Ben bunu anlamamışım. Sevgi olarak görmüşüm. sonrasındasında ‘baba’ bile demek istemediğim şahsa bunu söylemiş olduğimde o da bana ‘Anneni öldürürüm. Ben cezaevine girerim. Siz de çocuk esirgeme yurduna gidersiniz’ diyerek beni tekraren tehdit etti” diye konuştu.

“’Susturuldum”

Babasının tehditleri karşısında korktuğunu belirten T.K., “Susturuldum. Susturulmak zorunda kaldım. Liseye geçtiğimde daha da büyüdüğümü fark ettim. Annem bu durumu bilmiyordu. Beni tehdit ettiği için onlara ziyan gelmesini istemiyordum” tabirlerini kullandı.

“Anneme, benim ona iftira attığımı söylemiş oldu”

2018 yılında annesi A.K. ile bir arada tatile gittiklerini, orada anneannesi ve dedesiyle bir ortaya geldiklerini aktaran T.K., tacize uğradığını anneannesine dediğini anlattı. T.K., “Anneannem bana ‘kuvvetli kal emin ol ki annen senin gerinde olacak’ dedi. Anneme durumu anlattım. Annem Y.K.’ye olayı söylemiş oldu. Y.K. de ‘Bana iftira atıyor. Ben onun açık giyinmesini istemiyorum. Onun dışarı çıkmasına müsaade vermiyorum’ diyerek benim ona iftira attığımı söylemiş oldu. Annem bana inandı, ona inanmadı. Annem daima ardımda durdu” diye konuştu.

“Annemin hızına kaynar su dökmeye kalkıştı”

Bu olay daha sonrası babası tarafınca konuta kapatıldıklarını anlatan T.K., “Kapımıza polisler geldi. Onu meskenden uzaklaştırdı ancak o bir daha de konuta girmeyi başardı. Annemin boğazına bıçak dayadı. Annemi tekraren aldatıp hızına kaynar su dökmeye kalkıştı. daha sonrasında kapımıza bir daha polisler geldi, onu tekrar uzaklaştırdılar. 2019 Nisan ayında konuttan kaçarak uzaklaştık. Anneannemlerle bir arada yaşadık” dedi.

Babasından şikayetçi olduğunu, annesinin de boşanma davası açtığını anlatan T.K., “Bu süreçte onun ailesinden de kendisinden de epey tehdit aldık. Dün mahkememiz vardı. Mahkeme, kanıt yetersizliği niçiniyle beraat sonucu verdi. Benim isimli tıp raporlarım ve 6 tabip tarafınca onaylanmış raporlarım var. Olaylar daha sonrası psikolojimin bozuk olduğu, ruhsal dayanak almam gerektiğini söylemiş olduler. Dün Y.K. beraat etti. Benim sesimi duyun, bana yardım edin. Bu sapık, pislik elini kolunu sallayarak dışarıda geziyor. Öteki kızların canı yanmasın” sözlerini kullandı.

“Sustukça bu pislikler çoğalıyor”

Kendisi üzere cinsel istismara uğrayan ve susan bayanlara davette bulunan T.K., “Siz de susmayın.

İsimli tıp ‘cinsel istismar var’ dedi; mahkeme beraat sonucu verdi

. Ülkemizde bunlar olmasın. Adalet istiyorum. 2 yıldan beri benim yaşadığım süreci kimse anlayamaz. 17 yaşındayım ve artık kaldıramıyorum. Şu an bu yaptığımdan dolayı utanmıyorum. Rezil de olmuyorum. Rezil olan karşı taraf. Artık kaldıramıyorum, toprağın altına girmek istemiyorum” diye konuştu.

“Kızımın arkasındayım”

Anne A.K. ise 23 yıllık eşi Y.K.’ye boşanma davası açtığını ve kızının ardında olduğunu vurguladı. A.K., “Ben o meskenin ortasında tekraren aldatıldım, sustum, evlatlarım için köpek üzere çalıştım. Erkek işi yaptım. Öz babaları kelamla bile söz etmek istemedim bir kötülük yaptı ve bir daha çocuklarım için o konuttan çıktım mevt dehşetiyle 1 yıl geçirdim. Dövdü, yüzümü yakmaya çalıştı, ‘Sakat bırakırım’ dedi. Kızımın çocuklarımın her hususta ardındayım. Kanımın son damlasına kadar bu çabayı bırakmayacağım. Biz kuvvetli kadınlarız çocuklarımızı da o biçimde yetiştirdim” dedi. (DHA)