‘İznim bitecek’ korkusu pazartesi sendromundan beter

Oylum

Global Mod
Global Mod
Tatile çıkmadan evvel beklentilerimizi o kadar yükseltiyoruz ki seyahate çıktığımızda yüklediğimiz bu mananın altında eziliyoruz. Aslında tatil planımızın tek emeli şarj olmakken bütün planlarımızı o bir-iki haftaya sığdırmaya çalışarak daima bir yerden bir yere koşuşturuyoruz. Ya da tam karşıtı tüm tatili deniz kenarında yatarak yahut ağaç gölgesinde oturarak asgarî eforla tamamlıyoruz. Anın tadını çıkaramadan, tam olarak da rahatlayamadan işe ve kent hayatımıza geri dönüyoruz. Kısa molamız bittiğinde büründüğümüz ruh hali de pazartesi sendromundan daha fazlaca moralimizi bozuyor. Mindfulness (Farkındalık) eğitmeniTuba Müftüoğlu seyahatlerimizde farkındalığımızı ve huzurumuzu arttıracak teklifleri sıralıyor…

* Yavaşça telefonunuzu bırakın: Telefonunuz ya da dizüstü bilgisayarınızla bağınızı ne kadar keserseniz kendinize ve tatil tecrübenize o kadar bağlanacaksınız. Telefonla yakalamak istediğimiz her anda aslında gerçek ‘an’ı kaçırıyoruz.

* Çabuk etmeyin: Farkında olmasak da hayattaki en manalı anlarımızı bir yerden bir yere koştururken kaçırıyoruz. Bu, farkındalığın tam aksisi. Sakin kalarak yaşadığımız anları hissetmeyi öğrenmeliyiz.

* Nefesinizle ‘an’da kalın: Rutin hayatımızda yanlışsız nefes almak ne kadar kıymetliyse tatilde de o kadar değerli. Derin bir nefes almak için vakit ayırmak, ruhunuzu yenilemenin tahminen de en kusursuz yolu.

* Yediğiniz her lokmanın tadına varın: Seyahat etmenin bizi en çok baştan çıkaran yanlarından biri gastronomik tecrübeler. Fakat birçok vakit bunu aceleye getiriyoruz. Her lokmanın tadını çıkarın ve ortasındaki lezzetleri keşfedin.

* Spontane davranın: Tatilinizde bir programa yani ‘gezilecek yerler’ yahut ‘yenecek yemekler’ üzere listelere bağlı kalarak gerilime girmek yerine, dolambaçlı yollara açık olun. Tahminen şu köşeyi döndüğünüzde şahane bir lezzet durağını keşfedeceksiniz.

* Yeni beşerler tanıyın: Farkındalık kendinize ve diğerlerine açık olmakla ilgilidir. Beşerlerle göz teması kurmaktan, onlara sabahları günaydın demekten, gülümsemenizi paylaşmaktan çekinmeyin.

* Meditasyona vakit ayırın: Gün ortasında meditasyona 10 dakikanızı bile ayırsanız sakin ve huzurlu bir ‘an’ yaratabilir, zihninizi hür bırakabilirsiniz. Meditasyon yaparken duyusal ikazları daha epey fark edeceksiniz. Karaya vuran dalgaların sesi, sabah öten kuşların cıvıltıları, omuzlarınızdaki su damlacıklarının serinliği… Tabiatın sizi içine almasına fırsat verin.

‘Duygularınıza odaklanın’
Dr. Emel Kurt, Mindera Psikiyatri Kliniği psikiyatri uzmanı

* Günümüzde bir fazlaca insan, çağdaş hayatın getirdiği süratli şartlara ahenk sağlamaya çalışırken hayatın getirdiği hisleri deneyimleyemeden geçip gitmek durumunda kalıyor. Zihninizin dinlenebilmesi için tatilde hislerinize odaklanın, bedensel ve ruhsal gereksinimlerinizi dikkate alın.

* Tatil daha sonrası süreçte motivasyonun düşmesi biraz tatilin gereğince verimli geçip geçmemesiyle ilgili. Tatil yalnızca maddi seçimlerden yahut lüksten ibaret değildir. Kişinin dinlenmesi, keyifli aktiviteler yapabilmesi ve toplumsal gereksinimlerine yönelebilmesi için bir vakit dilimidir. Bu niçinle tatil, ruhsal bir gereksinimdir. İçeriğiyse kişinin beklentilerine ve imkânlarına bakılırsa düzenlenebilir. Şayet süreç doyumlu biçimde yaşanırsa tatil daha sonrası sendrom ortaya çıkmayacaktır.

‘Dönüşü pazara bırakmıyorum’
Sosyal medyadaki seyahat paylaşımlarıyla tanınan Ebru Ayaşlılar

Pazartesi sendromuna tatilden dönüş travması da eklenmesin diye dönüşümü pazar gününe bırakmıyorum. Mümkünse cuma tatili bitiriyorum. Cumartesi ve pazar bavulumu boşaltıyorum. Kuaförden randevu alıp kendimi ödüllendiriyorum. Konser, sinema ya da tiyatro üzere epeyce sevdiğim bir aktifliğe gidiyorum. bu biçimdece tatilden kent hayatına keyifli bir geçiş yapıyorum. Pazar günümü de uzun uzun uyumaya ayırıyorum. Pazartesi fazlaca kuvvetli uyanıyorum.

‘Gittiğim yerin keyfini çıkarıyorum’
Hürriyet Seyahat Gezgini Gürhan Kara

Tatilde büsbütün goreceğim yerlere ve tadacağım yemeklere konsantre oluyorum. Mümkün olduğunca işle ilgili mevzuları geride bırakmaya çalışıyorum. Vakit zaman aklıma ‘Bu seyahat de bitecek ve kendini dönüş uçağında bulacaksın’ niyeti geliyor ve o anda gerilime girdiğimi hissediyorum. Dönünce de bir süre hüzünlü oluyorum. Bu histen kurtulmak için de sistemim seyahatte oluşturduğum içerikleri çabucak yazıya ve görüntüye dökmek oluyor.