Kazananlar paralarının karşılığını alıyor. Ama kaybedenler harika bir insandır.

Brown

Global Mod
Global Mod
Tek bir oyun kazanamadı.

Sonuçta, Wang Wang tembel biri değil. Nisan ayında dünya sıralamasında kariyerinin en yükseği olan 59. sıraya yükselen 21 yaşında sert bir oyuncu ve en iyilere karşı geçerli bir mücadele verebilir.

Ama kaybetti ve olabildiğince çirkindi: 6-0, 6-0 – tenis jargonunda korkunç bir çift simit. Oyun ısınmadan fazla sürmedi.

Bu tür bir kusurda ihtişamın yattığını söylüyorum.

Yaşasın sakatlar. Yorgunlar ve bitkinler, mücadele edenler ve geri kalanlar. Halkın içinde acınası kayıplar yaşayan sporcular.

Sporda yenilenler yaşasın.

Son bir hafta içinde bunlardan çok gördük ve yakında daha fazlasını da göreceğiz.

Elbette bu sadece Fransa Açık’ın kaygan kumlarında olmayacak.

NBA ve NHL playoffları nihayet finallerine ulaştı. Kolej softbolunun popülaritesi artmaya devam ediyor ve NCAA Division I şampiyonalarının yanında yer alıyor. Oklahoma Sooners, Pazartesi günü yarı finalde Stanford’u fazladan bir vuruşta yendikten sonra üst üste üçüncü bir şampiyonluk ve üst üste 51 galibiyetle Division I rekorunu uzatmak istiyor. Sooners’ın fedakarlık süvarilerine biraz merhamet gösterelim.

Anlatının çoğu, bu şampiyonaların galiplerine odaklanacak. Bu çok doğal. Dünyanın en büyük sporcuları, insan potansiyelinin sınırlarını zorluyor ve zorluyor. En iyinin en iyisi bile zamanı kontrol edebiliyor gibi görünüyor. Onları varoluşsal bir huşu ile izlememize şaşmamalı. Dünyamızda ilahi hale geldiler.

Bu iyi ve anlaşılır, ama bana bir Grand Slam maçında tek bir oyunu kazanmak için mücadele eden tenisçinin adını söyleyin. Önemli serbest atışları kullanan basketbol yıldızının ve kayarak o galibiyet şutunun hızla geçip gitmesine izin veren hokey kalecisinin adını söyleyin.

Bana baskı geldiğinde başarısız olan sinirler ver Eskisi gibi olmayan refleksler için buradayım.

Neden? Kazananlar her zaman haklarını alacaklar. Ama hepimizin bildiği gibi, hata yapmak insanidir – kesinlikle ve harika bir şekilde. Ve pek çok farklı şekilde kaybedenler, elit sporun daha sevimli köşesini işgal ediyor.

Yüksek kondisyonlu, yüksek koordineli ve savaşta sertleşmiş sporcuların yorulabileceğini, kramp girebileceğini, baskıya boyun eğebileceğini, yeterince hava almak için mücadele edebileceğini ve acı verici yenilgiler alabileceğini bilmek güven vericidir. Başarısız olduklarında, kısa bir süre için de olsa, hepimize daha çok benziyorlar.

Böylece, normal sezonda 65 galibiyet rekoru kıran ve NHL playofflarının ilk turunda Florida Panthers’a hemen yenilen Boston Bruins’te teselli bulabiliriz. Stanley Kupası’nın yüksek beklentileri ağırlık oldu. Bunu kim anlayabilir? yapabileceğimi biliyorum

Boston’dan bahsetmişken, NBA play-off’larında Celtics’ten Jaylen Brown ve Jayson Tatum, 3-0’lık bir çukurun ardından karşı koydular ve Doğu Konferansı Finallerinde Miami Heat’i eşitlediler. Ardından, 7. maçta, tarih yazan bir geri dönüşle birlikte bir bok bombası yerleştirdiler ve kariyerlerinin en kötü ve en zayıfları arasında yer alan performanslar sergilediler.

Hiç büyük bir şeyin eşiğinde durdunuz mu, toplum içinde başarısız oldunuz mu? Evet ben de, repliklerimi unuttuğum, sahnede ayağımın takıldığı ve neredeyse burnumu kırdığım beşinci sınıf oyununa geri dönelim. Brown ve Tatum’a sempati duymak zor değildi, çünkü onlar atış üstüne atış yapıyorlar ve Miami milyonlarca izleyici önünde 19 sayı farkla kazandı.

Hiçbir adımın güvenli olmadığı, hiçbir atlamanın güvenilir olmadığı ve her maçın zorlu bir maratona dönüşebileceği Roland Garros’un kırmızı toprak kortu, sporun ezici gerçeğine herhangi bir net bakış sunuyor.

Oyuncular sahalara bronz tenli ve ütülü kıyafetlerle Parisli podyum mankenleri gibi adım atıyorlar. Oyunlar başlayınca gerçekler devreye giriyor.

Diğer Grand Slam tenis turnuvaları genellikle puanlarla ilgilidir. Roland Garros toprak kortta puanlar John Coltrane solosu gibi uzatılabilir. Her zaman devam edebilirsiniz, baskı artar, hız bir kreşendo ile artar.

En uzun ve en zorlu oyunlarda, oyuncuların başına hem zihinsel hem de fiziksel olarak ıstırap geldiğine sıklıkla tanık olunabilir. Belirsizlik içeri girer ve onunla birlikte zayıflar. Kaslar zayıflar ve titrer. Yeni kıyafetler -ayakkabılar, çoraplar, gömlekler, bilezikler, saç bantları, şapkalar- ter ve kil topaklarıyla bir araya geliyor.

Wang, Swiatek’e karşı böyle acı çekecek kadar uzun süre sahada değildi. Ama Fransa’dan Gaël Monfils öyleydi. Kendi seyircisinin önünde belki de son Grand Slam’i için yarışan 36 yaşındaki tecrübeli tecrübeli oyuncu Monfils, beşinci sette 4-0 yenik düşmesine rağmen ilk tur maçını kazandı. Yol boyunca akciğer ağrısı ve bir dizi bacak krampıyla mücadele etti. Maçtan sağ çıktı ama o kadar yorgun ve ağrılıydı ki, iki gün sonraki ikinci tur maçı için sahaya çıkamadı.

Zamanın geçişi kimseyi beklemez.

Birkaç gün sonra, çok daha genç bir oyuncu, İtalyan Jannik Sinner – 21, 8 numarada yer aldı ve hızla yükseldi – Suzanne Lenglen Mahkemesinde 79 numarada kalfalık olan Daniel Altmaier ile karşılaştı.

Günahkar fazla sorun yaşamadan kazanmalıydı.

Erken kazandı ama mücadele etti. Bir saat geçti. Altmaier yetişti. Bir saat daha geçti. Oyun bir çıkmaza dönüştü. Üç saat dörde döndü. Sinner iki kibrit puanı aldı ve ikisini de kullandı. Beşinci sete girdiler. Sinner geride kaldı ve geri döndü: Dört maç puanı vardı ama hepsini kazandı.

Ve sonra… ve sonra, 5 saat 26. dakikada, Sinner, bir as için uzanmış raketinin yanından çığlık atan bir servis atışını izledi. Oyun. Cümle. Yerleştirmek. Final Puanı: 6-7(0), 7-6(7), 1-6, 7-6(4), 7-5. Sürpriz, Fransa Açık tarihinin en uzun beşinci maçıydı.

Günahkar sahayı dağınık ve itişip kakışmış halde terk etti, yüzü kaybedenlerde yaygın olan kendinden şüpheyi ele veriyordu. Başka bir deyişle, o güzel bir insandı.