Kuran kursunda istismar davasında karar: Sanık belletmene 33 yıl mahpus cezası verildi

Sinsinati

New member
Kuran kursunda istismar davasında karar: Sanık belletmene 33 yıl mahpus cezası verildi SARIYER’de bulunan bir yatılı kuran kursunda takımsız belletmen F.Ö.’nün, 10 ila 13 yaş içindeki 4 erkek çocuğa cinsel tacizde bulunduğu argümanıyla yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, sanığı 4 çocuğa karşı “Sarkıntılık seviyesinde çocuğun cinsel istismarı” cürmünden toplam 33 yıl 1 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırdı. Sanığa bu çocuklara karşı “sıradan yaralama” kabahatinden ise toplam 18 bin TL isimli para cezası vererek kararın açıklanmasını geri bıraktı.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık F. Ö. katılırken taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

“Tuzağa düşürüldüm”

Son savunması sorulan sanık F.Ö. “Konuşmayı fazla beceremiyorum. Hatasızım, tuzağa düşürüldüm. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi. Son kelamı sorulan F.Ö. “Bana yapılan ağır suçlamaları kabul etmiyorum” diye konuştu. Sanık avukatı ise müvekkilinin beraatini talep etti. Şikayetçi avukatları ise sanığın cezalandırılmasını talep ettiler.

sonucunı açıklayan mahkeme heyeti sanık F.Ö.’yü, A.A.O., B.K., E.M.Ç. ve S.Y.A.’ya karşı, “Sarkıntılık seviyesinde çocuğun cinsel istismarı” hatasından toplamda 33 yıl 1 ay 15 gün mahpus cezası verdi. Mahkeme tıpkı mağdurlara karşı “sıradan yaralama” hatasından da sanık F.Ö.’ye toplam 18 bin lira para cezası vererek kararın açıklanmasını geri bıraktı. Heyet sanık F.Ö.’nün tutukluluk halinin devamına hükmetti.

İddianame

İstanbul Başsavcılığı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesi Ofisi tarafınca hazırlanan iddianamede, Sarıyer’de bir mescide bağlı yatılı kuran kursunda belletmen olarak vazife yapan kuşkulu F.Ö. tarafınca A.A.O. (11), B.K. (11), E.M.Ç. (10) ve S.Y.A. (13) isimli 4 erkek çocuğa 23 Şubat ve 18 Mayıs 2021 tarihleri içinde cinsel istismarda bulunduğu öne sürülüyordu. Ayrıyeten şüphelinin sistematik bir biçimde eliyle, terlik, ayakkabı çekeceği, kaşık üzere sert cisimlerle çocukların bedenlerinin değişik bölgelerine vurmak suretiyle mağdur çocukların psikolojisi ve ruh sıhhati üzerinde tahrip edici hareketlerde bulunduğu sav ediliyordu. Şüphelinin çocuklara yaşananları kimseye anlatmamalarını istediği kaydediliyordu. İddianamede, kuşkulu F.Ö.’nün mağdur çocuklar A.A.O., B.K., E.M.Ç. ve S.Y.A’ ya karşı 4 kere “Çocuğun zincirleme olarak cinsel istismarı” ve “Çocuğa karşı eziyet” hatalarını işlediği argümanıyla toplamda 74 yıldan 171 yıla kadar cezalandırılması isteniyordu. (DHA)