Kuzeyden gelen yeşil elektrik – tüm Almanya için mi? Rota eleştirisi

Nicea

New member
Ev
İşletme
Enerji geçişi: kuzeyden yeşil elektrik – tüm Almanya için mi? Rota eleştirisi

Habeck’in ısı geçişi ile yenilenebilir enerjiler sorunu doruk noktasına ulaştı. Rotanın yardımcı olması gerekiyordu, ancak eleştirildi. Operatör ve Federal Ağ Ajansı tepki gösterir.

chiara maria leister

Politikacılar, 50Hertz çalışanları ve medya temsilcileriyle birlikte gelecekteki elektrik hattının başlangıç noktası olan Wolmirstedt trafo merkezinden geçiyor.

Politikacılar, 50Hertz çalışanları ve medya temsilcileriyle birlikte gelecekteki elektrik hattının başlangıç noktası olan Wolmirstedt trafo merkezinden geçiyor.Klaus-Dietmar Gabbert/dpa

Almanya genellikle elektrik şebekesi nedeniyle eleştirilir – kuzeyde bol miktarda yenilenebilir elektrik var ve güneyde çok az. Bu, planlanan elektrik hattı ile değiştirilecek.

Enerji teknolojisi departmanından bir mühendis geçtiğimiz günlerde Berliner Zeitung’a, yetersiz elektrik şebekesi nedeniyle şu anda yenilenebilir enerjilerden bazı yerel fazla elektrik üretimi olduğunu ve bunun alternatif olarak üretilen elektriğin tüketiciye aktarılmasını engellediğini söyledi.

Almanya’nın en büyük emlak grubu Vonovia, Alman elektrik şebekesinin iddia edilen zayıflığını da eleştirdi. Almanya, İsveç ve Avusturya’da yarım milyondan fazla daireye sahip olan grup, elektrik şebekesine bağlantı olmaması nedeniyle henüz 70 kadar kurulu ısı pompasını devreye sokamadı. Yani iletim sistemi operatörlerinin kuzeyden güneye elektrik geçişi oldukça doğru değil mi?

Ekonomi Bakanı Robert Habeck: “İleriye doğru önemli bir adım”

Sözde Suedostlink, elektriği yüksek voltajlı doğru akım iletiminde (HVDC) kuzeydoğudan Almanya’nın güneyine taşımak için tasarlandı. 2027’den itibaren, 540 kilometre uzunluğundaki ilk elektrik otoyolu, Brandenburg, Mecklenburg-Batı Pomeranya ve Saksonya-Anhalt’ın yanı sıra güneyde Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ndeki rüzgar çiftliklerinden büyük miktarlarda elektriği güvenilir bir şekilde iletebilir. , federal hükümete göre. Federal Ekonomi Bakanı Habeck Mart ayında inşaatın başlangıcında “Bu ileriye doğru önemli ve büyük bir adım” dedi.

Federal Şebeke Ajansı’na göre, yenilenebilir enerjilerden üretilen elektriğin tüketimdeki payı 2022’de zaten yüzde 48,3’tü, bu da bir önceki yıla göre neredeyse yüzde altılık bir artış anlamına geliyor. Bununla birlikte, federal hükümete göre, elektrik sektöründe iklim nötrlüğüne ulaşmak için önümüzdeki yirmi yıl içinde kilometrelerce ek elektrik şebekesinin inşa edilmesi gerekecek. Herkes bundan hoşlanmıyor gibi görünüyor.

Elektrik: “Ülkede güvenilir bir şekilde dağıtılıyor”

Alman iletim şebekesi dört kontrol bölgesine bölünmüştür. Şebeke operatörü 50Hertz, kuzey ve doğu Almanya’daki gerilim alanının iletiminden sorumludur. Berliner Zeitung’un 50Hertz sözcüsü, elektrik hattının 540 kilometre uzunluğunda olması ve kuzey ve güneyi eşit parçalar halinde etkilemesi gerektiğini söylüyor.

“Almanya, iklim açısından nötr olma hedefini belirledi; bu nedenle yeşil elektriğin ülke genelinde güvenilir bir şekilde dağıtılmasını sağlamak gerekiyor” diyor.

Eleştiri: İletim şebekeleri yalnızca elektrik ticaretini iyileştirir

Bununla birlikte doğru akım yolları da eleştirilere yol açmaktadır. Suedlink’e Karşı Federal Yurttaş Girişimleri Derneği bu şekilde kuruldu. Sözde SuedLink, HVDC hatlarının inşası için planlanan bir koridorla ilgilidir. Bunlar öncelikle Federal Cumhuriyetin kuzeyindeki rüzgar enerjisinden üretilen elektrik enerjisini yaklaşık 700 km’lik bir mesafe boyunca güney Almanya’ya taşımalıdır.

Dernek, ülke çapındaki ağıyla, planlanan elektrik otoyollarına uygulanabilir bir alternatif olarak merkezi olmayan ve vatandaş dostu bir enerji politikasından yanadır. Ancak yurttaş gruplarına göre güzergahta, planlama sürecinin durdurulmasını bile talep edecek kadar yanlış olan ne var?

Rotanın hiç kullanılıp kullanılmayacağına dair şüpheler var. Derneğe göre, Almanya’daki arz güvenliği şu anda risk altında değil çünkü mevcut elektrik şebekesi dünyanın en güvenli şebekelerinden biri. Ayrıca iletim şebekelerinin sadece elektrik ticaretini güçlendirmesini ve komşu ülkelerden gelen kömür ve nükleer enerjinin piyasada tutulmaya devam edilmesini eleştiriyor.

Dernek, “İletim şebekelerinin genişletilmesi, merkezi bir enerji sistemine hizmet ediyor ve bölgesel veya merkezi olmayan enerji geçiş konseptlerinin uygulanmasına karşı çıkıyor” diyor. Ortaya çıkan maliyetler şu anda yaklaşık 95 milyar avro olacak ve bu da genel halk tarafından karşılanacak. Ayrıca Yurttaş İnisiyatifleri Derneği de kendi adına konuşuyor. daha fazla vatandaş katılımı Operatörler ve Federal Ağ Ajansı buna nasıl tepki veriyor?

Vatandaş katılımı: Operatörler ve yetkililer yerel halkı dahil ediyor mu?

50Hertz’deki bağlantımız, “Bir iletim sistemi operatörü olarak vatandaşların katılımı konusunu çok ciddiye alıyoruz” diyor. Mümkün olduğunca yerel halkın planlamaya dahil edilmesine özen gösterilmektedir. Planlanan ve devam eden önlemler hakkında bilgi veren irtibat kişileri vardır. İnsanlarla diyalog içinde projeler kontrol edilebilir ve sıklıkla geliştirilebilir.

En başından itibaren planlamada doğa ve çevre koruma konularına da yüksek öncelik verilecektir. Avrupa ve Alman çevre hukuku, burada açık ve geniş kapsamlı gereklilikler sağlayacaktır. “Bu, müdahalelerin mümkün olduğu kadar az kalmasını garanti ediyor” diyor. Müdahalelerden kaçınılamadığı durumlarda, bunları etkili bir şekilde telafi etmek ve değiştirmek için uygun önlemler kullanılır.

Berliner Zeitung, elektrik hattı eleştirisiyle Federal Ağ Ajansı’nın karşısına çıktığında, sözcüsü bu soruyu yanıtlamanın mümkün olmadığını söyledi. Yetkili, girişimlere yönelik eleştirilere ilişkin açık bir açıklama yapmak istemiyor.

Geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! briefe@Haberler