Lavantalar içinde bir gün

Oylum

Global Mod
Global Mod
Geçen hafta Teşebbüsçü Bayanlara Teknoloji Gücü isimli bir toplumsal sorumluluk programının davetiyle Kırklareli’ndeydim. Ayça Özer’in kurucusu olduğu Aicha Lavanta tarlalarını ziyaret ettim. Masalsı bir gün vaat eden tarlaların kapıları eşsiz bir tecrübe yaşamak isteyen herkese açık. Mis üzere kokuların ve yeşille lavantanın göz alıcı renginin birbirine karıştığı günbatımında vardık lavanta tarlalarına. Evvel tarhlar içinde gezip bol ölçüde fotoğraf çektik. daha sonra lavantaların kuvvetli bir markaya dönüşmesinin kıssasıyla tanıştık.

Tarladan kozmetiğe

Tarlanın sahibi ve Aicha Lavanta’nın kurucusu olan Ayça Özer, 12 yıllık kurumsal hayat deneyiminin akabinde, Kırklareli Istranca Dağları’nın eteklerindeki yerini 2018’de lavanta tarlasına çevirmeye karar vermiş. Fizibilite çalışmaları ve ağır emeklerin akabinde, dünyanın en büyük lavanta üreticisi olan Bulgaristan’dan getirilen 52 bin fideyi ekmiş. 2019-2020 senelerındaysa fide sayısını 110 bine çıkarıp 55 dönümlük alana yayılmış. Anaçlardan çoğaltılmış, saflığı ve özgünlüğü korunmuş olan bu fideler saf ve katkısız lavanta yağlarına dönüştürülüyor.

Tarlanın 20 lira olan giriş fiyatı Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanıyor.

İş bununla bitmiyor doğal. Lavanta yağları işlenerek deodoranttan dudak balmına, kremden yüz maskesine kadar doğal içerikli farklı eserler haline getiriliyor. Aslında bu bölgede lavantaya yatırım yapılması hem istihdam tıpkı vakitte turizm açısından fazlaca değerli. Çünkü bölgede 2017’ye kadar sırf 30 dekar alandaki lavanta tarlaları, günümüzde 1.270 dekarlık bir alanı kaplıyor. Yakın pozisyonu niçiniyle tarlalar bilhassa hafta sonları İstanbul’dan ağır ziyaretçi çekiyor. Kendinize hoş bir hafta sonu kaçamağı armağan etmek isterseniz, Kırklareli’nin Demircihalil Köyü’ndeki tarlayı ziyaret etmenizi öneririz. Giriş fiyatı sembolik; 20 lira. Ziyaretçilerden gelen gelirler Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanıyor. Bu da gidip görmek için farklı bir motivasyon niçini…