Naomi Osaka ABD Açık’a geri dönüyor. Ama tenis için değil.

Brown

Global Mod
Global Mod
Naomi Osaka, Çarşamba öğleden sonra Billie Jean King Ulusal Tenis Merkezi’ne vardığında raketi yoktu. Osaka’nın tenis oynamayı planı yoktu.

Dört kez Grand Slam tekler şampiyonu olan Osaka, “Buraya geri dönmek benim için çok şey ifade ediyor” dedi. “Uzun zamandır görmediğin eski bir arkadaşını görmek gibi.”

Osaka Çarşamba günü Arthur Ashe Stadyumu’nun ana haber konferans odasında konuştu. O iyi biliyor. 2018 ve 2020 ABD Açık şampiyonlukları gibi muhabirlerin sorularını yanıtlamak için en iyi fırsatlarından bazılarını burada elde etti ve aynı zamanda geçen yılki turnuvada ilk turda elenmesi de dahil olmak üzere zor anları da burada yaşadı.

Osaka oda hakkında “Biraz gözyaşı döküldü” dedi. “Çok fazla.”

Çarşamba günü Osaka, tüm zamanların en madalyalı Olimpiyat sporcusu olduğuna inanılan Amerikalı yüzücü Michael Phelps ile bir panel tartışması için geri döndü; doktor Genel cerrah Vivek Murthy; ve doktor Brian Hainline, NCAA’nın baş sağlık görevlisi ve Amerika Birleşik Devletleri Tenis Birliği yönetim kurulu başkanı.

Panelin konusu olan ruh sağlığı ve spor, Osaka’nın 2021’de Fransa Açık’tan çekildiğinde akıl sağlığı endişelerini dile getirdiğinden beri sıklıkla konuştuğu bir konu. Onun ayrılışı daha sonra tenise ara verilmesine neden oldu.

2013 yılında gençliğinde profesyonelliğe adım atan ve Serena Williams’ın tahtının varisi olarak kabul edilen Osaka, artık tenisi de bıraktı. Ocak ayında hamile olduğunu ancak 2024 Avustralya Açık’ta oynamayı planladığını duyurdu. Temmuz ayında kızlarını doğurdu ve bunu Instagram’da “harika bir küçük mola” olarak nitelendirdi.

Çarşamba günü, 25 yaşındaki Osaka, spordan emekli olduğu süre boyunca düşünmek için çok zamanı olduğunu söyledi.

“Bu kesinlikle hafife aldığım birçok şeyi takdir etmemi sağladı” dedi.

Osaka panel tartışması sırasında tenise ne zaman dönmeyi planladığını söylemedi ancak daha sonra ESPN’e verdiği bir röportajda 2024’te oynamayı planladığını söyledi ve antrenman yaptığını ve yakında topa vurmaya başlaması gerektiğini ekledi.

Bu odada Osaka uzun bir kariyer fikrinden bahsetti.

Osaka, “Avustralya Açık’ı izlediğimi ve çok üzüldüğümü hatırlıyorum çünkü hiçbir Avustralya Açık’ı kaçırmadım” dedi. Ancak izlerken Osaka, Serena ve Venus Williams’ın kariyerlerine ne kadar geç başladıklarını düşündüğünü söyledi.

Geçen yıl ABD Açık’tan emekli olan Serena Williams, 40 yaşına kadar oynadı. 43 yaşındaki Venus Williams bu yıl turnuvada oynadı ve tekler ilk turunda mağlup oldu.

Osaka, “Muhtemelen onun yaşında asla oynamayacağımı düşündüm” dedi. “Ama burada oturduğumda, ‘Biliyor musun? Bunu yapabilirim.”

Osaka, hamileliğin kendisine düşünmek için bolca zaman verdiğini ve zaman zaman kendini yalnız hissettiğini söyledi. Yardım istemek için kendini zorlamak zorunda kaldı.

“Aslında hamileliğim sırasında kendimi yalnız hissettim çünkü pek çok şeyi yapamayacağımı hissettim” dedi.

Şöyle ekledi: “Genelde ‘Bağımsız bir kadın olmak istersem kimseden yardım istemeyeceğim’ diye düşünürüm. “Bir şey olursa çenene götür.” Ama sonra yardım istemem gereken bir noktaya geldim.”

Onlarca yıldır birçok sporcu zihinsel sağlık sorunlarını paylaşma konusunda isteksiz davrandı. Bu, özellikle işleri vücutlarını maksimuma çıkarmalarını gerektiren profesyoneller için geçerlidir. Ancak son yıllarda sporcular, konu ruh sağlığını tartışmaya geldiğinde giderek daha açık hale geldi. Osaka’nın yanı sıra jimnastikçi Simone Biles, basketbol yıldızı Kevin Love ve teniste bir zamanlar ilk 25’te yer alan ve mayıs ayında sporu bıraktığı için zihinsel sağlık sorunları yaşadığını belirten genç Amerikalı Amanda Anisimova da bu listede yer alıyor.

Olimpiyat sporcuları arasında Phelps, zihinsel sağlık konusu hakkında da konuşmak için baskı yaptı.

Akıl sağlığı sorunlarıyla da mücadele eden Phelps, Osaka’da olduğu gibi bu sorunlarla uğraşmanın, ulaşıp yardım istemesi gerektiğinin farkına varması gerektiğini söyledi.

Phelps, “Her şeyi kendi başıma yapamayacağımı öğrendim” dedi.

2004 Atina Oyunları’nda altı altın madalya kazandıktan sonra Phelps, “Olimpiyat sonrası depresyon” adını verdiği bir duruma düştü. Ancak Phelps, birisinden yardım istemek yerine yüzerek ve daha fazla egzersiz yaparak sorunlarını izole ettiğini söyledi.

Phelps, bu durumun “kırılma noktasına” geldiği 2014 yılına kadar sürdüğünü söyledi.

“Bir şeylerin değişmesi gerektiğine karar verdim” dedi. “Yani hayatımda ilk defa savunmasız olmak zorunda kaldım.

Osaka tekrar ne zaman oynayacağını tam olarak söylemese de geri döndüğünde turne hayatının zorlukları takip edecek: B. aileden uzakta olmak ve bireysel bir sporda rekabet etme baskısı. Ancak bu sefer Osaka, ihtiyacı olduğunda yardım aramanın daha kolay olacağını söyledi.

Osaka, yalnızlıkla mücadele ederken güvenebileceği iki arkadaşı olduğunu söyledi.

“Ona istediğim zaman ulaşabileceğimi biliyorum ve bunun gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Hiçbir konuda yalnız değilsin.”