Nefes darlığı şikayetiyle doktora gitti, boğazında 9 yıldır plastik mum tutacağı olduğunu öğrendi

Sinsinati

New member
Nefes darlığı şikayetiyle doktora gitti, boğazında 9 yıldır plastik mum tutacağı olduğunu öğrendi İzmir’de pasta yerken yuttuğu plastik mum tutacağı soluk borusuna takılan ve 9 yıldır da bundan habersiz yaşayan 22 yaşındaki bayan, geçirdiği operasyon daha sonrası rahat nefes almaya başladı.

Manisa’nın Salihli ilçesinde yaşayan bir çocuk annesi Nuray Lütfiye Kalaycı, 9 yıl evvel bir yakınının doğum günü kutlaması sırasında pasta yerken mumların konulduğu tutacağı ezkaza yuttu.

Yuttuğu cismin vakit ortasında bedeninden çıktığını düşünen Kalaycı, 1,5 yıl evvel gebe kaldığı süreçte nefes darlığı şikayetiyle Manisa’da hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler ve denetimlerin akabinde akciğerde sorun tespit eden hekimi, Kalaycı’ya tedaviye başlanması için gebeliğini sonlandırmasını önerdi.

Çocuğunu dünyaya getirmek için tedaviyi erteleyen Kalaycı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gitti. Burada Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Hikmet Özhan tarafınca muayene edilen Kalaycı’nın akciğerine giden soluk borusunda bir cisim olduğu fark edildi.

Bebeğini dünyaya getiren Kalaycı, soluk borusundaki cismin çıkarılması için Sıhhat Bilimleri Üniversitesi İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu.

2 cm büyüklüğünde

Göğüs Cerrahı Doç. Dr. Banu Yoldaş, Kalaycı’nın yaklaşık 9 yıldır soluk borusunda bulunan 2 santimetre büyüklüğündeki mum tutacağını ameliyatla çıkardı.

Yoldaş, hastanın 15 gün evvel kendisine başvurduğunda yaptığı denetimlerde yabancı cismin hava yolunu büsbütün tıkadığını belirlediğini söylemiş oldu.
Hastasını acil olarak ameliyata alma sonucu verdiğini belirten Yoldaş, şunları kaydetti:

“Hastamızın akciğeri, geçirdiği enfeksiyonlara bağlı göğüs duvarına yapışmıştı. Ameliyatta evvel bu yapışıklıkları gidermek zorunda kaldık. Tıkanmış olan hava yolunda önemli enfeksiyon oluşmuş, sağ akciğerinin orta ve alt modülünün artık fonksiyon görmemesine sebep olmuştu. Pasta mumlarında kullanılan 2 santimetrelik plastik tutacağı 4 saatlik bir ameliyatla hastamızın soluk borusundan çıkardık. Hastamız rahat nefes almaya başladı. Kısa müddet daha sonra taburcu olmasını planlıyoruz.”

Ağız yoluyla yutulan cisimlerin soluk borusu ve akciğerde olumsuz sonuçlara niye olabileceğini lisana getiren Yoldaş, nefes darlığı yaşayan bireylere kesinlikle bir doktora başvurmasını önerdi.

“Zor nefes alıyordum”

Nuray Lütfiye Kalaycı da sıhhatine kavuştuğu için memnun olduğunu söz etti.

Yaşadığı bu süreçte kendinden epeyce bebeği için endişelendiğini anlatan Kalaycı, “Karnımda canımdan bir can vardı, onu bırakmak istemedim, doğurmak istedim. daha sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde soluk borumda yabancı bir cismin olduğunu öğrendiğimde keyifli oldum. Ameliyattan daha sonra rahat biçimde nefes almaya başladım. Son 1 yıldır epeyce sıkıntı nefes alıyordum, ameliyat daha sonrası kendime geldim” diye konuştu.