“Nisan ayında 850 Euro’luk benzin kesintim var”

Nicea

New member
Ev
İşletme
1160 Euro emekli maaşı olan Berlinli: “Nisan ayında 850 Euro benzin kesintim var”

Berlin-Marzahn’dan emekli Günter Lüdemann, Vladimir Putin’e “boynundaki uyuz” diler. Benzin fiyatı freni onun için bir şok anı olur.

chiara maria leister

Berlin-Marzahn: Benzin fiyat freni emekli Günter Lüdemann için bir yük haline geliyor.

Berlin-Marzahn: Benzin fiyat freni emekli Günter Lüdemann için bir yük haline geliyor.Jürgen Ritter/imago

Bu yılın Mart ayından itibaren geriye dönük olarak 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan elektrik ve gaz fiyat freni, aslında enerji maliyetlerinin arttığı dönemlerde vatandaşlara destek olmayı amaçlıyordu.

Doğu Berlin’de doğan Günter Lüdemann için ise durum tam tersi. Geçenlerde Berlin gaz tedarikçisi Gasag’dan mektubu aldığında aklına tek bir şey geldi: “Bir tuhaflıkları var!”

Kimin aklına gelirdi: 81 yaşındaki şimdi sadece iki ayda doğal gaz için neredeyse üç kat daha fazla ücret alıyor. Emeklinin Mart ve Nisan ayları için yeni açıkladığı benzin indirimlerine bakarsanız, burada ciddi bir şeylerin ters gittiğini düşünebilirsiniz. Eylül 2022’de hala aylık 250 avronun altında bir bedel ödüyordu. Mart 2023 için bu değer iki kattan fazla artarak 523 avroya ulaştı. Ancak daha da bariz hale geliyor: Nisan ayında, gaz fiyatı freni olan yaşlılar için gaz maliyeti yaklaşık 850 Euro’dur: Ve bu, temel tedarik tarifesine rağmen. Emekli, Mayıs ayında indiriminin ne kadar yüksek olacağı konusunda henüz bilgilendirilmedi.

Berliner Zeitung’a konuşan Lüdemann, “Bölgede benzin fiyatlarının yükseldiği tek kişi benim” dedi. Arkadaşları böyle bir şok anından kurtuldu. Ayrıca Gasag’a öfkelendiğini ve Berlin’deki temel tedarikçinin onunla konuşmaya hazır olduğunu söyledi.

Lüdemann çok fazla benzin tasarrufu sağlıyor: “Artık duş almıyorsunuz”

Aylık 1.160 Euro emekli maaşı ile Doğu Berlinlilerin Nisan ayında elektrik, yemek, seyahat masrafları ve sigorta primleri için yalnızca 310 Euro’su kaldı – “ve siz tüm hayatınız boyunca bunun için çalıştınız”. Bizimle yaptığı telefon görüşmesinde internetten para biriktirmek için hangi önlemleri kullanabileceğini araştırıyor. Tarifelerin sadece beş dakikada nasıl değiştirileceğini açıklayan bir portalla karşılaşır.

Geçen yıl Ukrayna savaşı nedeniyle fiyatlar yükseldiğinde, emekli hızlı davrandı: “Oturma odası hariç evdeki tüm ısıtmaları kapattım.” Lambaları 4 watt’lık ampullerle donattı ve sıcak suyu bile kapattı. “Artık duş yapmıyorum, elimden geldiğince biriktiriyorum” diye devam ediyor.

Kretschmann tekrar duş almaktan bahsediyor

Kretschmann tekrar duş almaktan bahsediyor
  • hisseler
Lüdemann tüm öfkesiyle sadece bölgesel enerji tedarikçisini ve federal hükümeti değil, aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı’nı da suçladı. “Putin’in boynundaki uyuzların geçmesini dilerim” diyor gülerek. Son birkaç yıl, “Ruslarla tiyatro” başlayana kadar harika geçmişti.

Marzahner’in Doğu Almanya kariyeri: bira üreticisinden baş müfettişliğe

Önce mal üretiliyor, sonra mal ticareti yapılıyor ve son olarak mal korunuyor: 81 yaşındaki meslek hayatını böyle anlatıyor. Günter Lüdemann ilk işinde bira üretti. Daha sonra ailesini desteklemek için vardiyalı çalışmak zorunda kalmamak için perakende işine girdi.

Ayrıca siyaset biliminde dört yıllık uzaktan eğitimini tamamlayarak polise katıldı ve orada başmüfettişliğe kadar yükseldi. Oğlu yeniden birleşmeden kısa bir süre önce batıya kaçtığında, doğu polisi onu bunu bilmekle suçladı. Bunun siyasi olarak kabul edilemez olduğu söylendi ve Lüdemann yeniden birleşmeden kısa bir süre önce serbest bırakıldı. “Sırf oğlum çok cesur diye; sınırlar açıkken geri geldi, böylece kendisini eylemden kurtarabilirdi” diyor.

Suç kariyerinden sonra işler tamamen farklı bir yöne gitti: Berlinli bekçi oldu. Sadece üç ay sonra, tüm Lichtenberg’in bekçisinin başıydı. “Her zaman merdiveni tırmandım çünkü kendimi her zaman işime gerçekten adadım.”

Bu da yetmezmiş gibi Lüdemann, belediye konut idaresi (KWV) tarafından satıldığında bir kez daha yeni bir yola girdi. Lüdemann’a göre batılı patronlar her şeyi farklı yapmak istiyordu. Daha sonra eşiyle birlikte işçi sınıfı bölgesindeki Friedrichshain’de bir piyango dükkanını devraldı. Emekli olana kadar orada çalıştı.

Yüksek benzin maliyetlerine rağmen hayatının bozulmasına izin vermiyor.

Lüdemann hayatı boyunca Doğu Berlin’de, daha doğrusu Mahlsdorf’taki 120 metrekarelik müstakil evinde yaşadı. Ev altı yıl sonra 100 yaşında olacak diyor. Berlinli, yedi yıl önce karısını parktaki bir bankta kucağında uyuyakaldığında kaybetmişti. Bu korkunç zamanın ardından iki çocuğu, hayata geri dönmesi, yeni arkadaşlar edinmesi ve dikkatini dağıtması için onu cesaretlendirdi.

Dul, iki yıl önce internet aracılığıyla yeni bir kadınla tanıştı. Arka planda “İkimiz de birbirimizi harika bulduk” diyor. “Biraz aşk, biraz özgürlük” radyoda şarkı söylenir. Ancak bir ilişki de paraya mal olur. Ayda ona kalan 310 euro ile büyük hediyeler veremezsiniz.

Geriye doğru git: Gasag fiyatları yarıya indirdi

Geriye doğru git: Gasag fiyatları yarıya indirdi
  • hisseler
Orada en fazla küçük bir buket lale var, değil mi? Yeni kız arkadaşı iki kat daha fazla emekli maaşı alıyordu çünkü o ve o zamanki kocası mühendisti. Lüdemann, emeklilik planı sayesinde hem geçimini sağlıyor hem de artan benzin masraflarını karşılayabiliyor. Ek olarak, kendisinin hala “kenarda” birikimi var. Bu yüzden bu faturanın onun için her şeyi mahvetmesine izin vermiyor.

Ve gelecekte işler nasıl devam edecek?

Lüdemann, “Politikacıların aptalca dedikoduları için aldıkları maaş ve ödemeleri okuduğumda midem bulanıyor” diyor. Ona göre emekliler de gösteri yapabilir ve mevcut grev yetkilileri gibi ayda 500 avro daha talep edebilir.

“Bütün bu yaygaranın” yakında duracağını ve fiyatların tekrar aynı seviyeye geleceğini umuyor ve bekliyor. Şimdiye kadar, sadece kabul etmek ve onunla başa çıkmak zorunda kaldınız, diyor. Kıdemli hala parasını geri istiyor – aksi takdirde “pudinge vurmaya” devam etmek zorunda kalacaktı. Herhangi bir işlem yapılmazsa Gasag’a bir televizyon muhabiri gönderecek. “Sana söz veriyorum.”

Geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! briefe@Haberler