Oğluna konulan teşhisle disleksi olduğunu 53 yaşında öğrendi

Sinsinati

New member
Oğluna konulan teşhisle disleksi olduğunu 53 yaşında öğrendi Kapalıçarşı’da bedelli taşları işleyen kuyumcu Aharon Küçükmatar, çocuğuna uzmanlar tarafınca teşhis temalınca kendisinin de özel öğrenme kuvvetliğü olarak bilinen disleksi olduğunun 53 yaşında farkına vardı.

Küçükmatar, çocukluğundan itibaren disleksi olduğunu bilmeden ömrünü sürdürdü. Rahatsızlığı ailesi ve öğretmenleri tarafınca fark edilmediği için eğitimini yarıda bırakan ve kuyumculuğa yönelen Küçükmatar, 7 yaşındaki çocuğuna disleksi teşhisi temalınca aslında kendi hastalığının ne olduğunu yıllar daha sonra anlayabildi.

Küçükmatar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, disleksi hastalarının farklı düşündüğünü ve değişik bakış açısına sahip olduğunu söylemiş oldu.

“Aptal olarak yaftalandık”

İlkokulda öğrenme zorluğu yaşadığını ve çocukluktan kalma travmaların aklından hala çıkmadığını söz eden Küçükmatar, “Okuma zorluğum giderilemediği ve bana yardımcı olunamadığı için okumayı fazlaca daha sonra çözdüm. Harfleri ve sayıları yanlış yazıyordum. Matematikte harfleri mesela ‘123’ yazacağıma, ‘321’ yazıyordum. Çocukluğumuzda disleksinin ne olduğu bilinmediği için bizler ‘aptal’ olarak yaftalandık. halbuki disleksi olanlar bir yıllık çalışmayla okuma ve yazmasını layıkıyla yapıyor.” dedi.

Küçükmatar, küçüklüğünde kendisine söylenen “aptal” sözünün 53 yaşına kadar iç dünyasından ve aklından çıkmadığını söylemiş oldu.

Disleksi olduğu için yaşadığı ıstıraplar niçiniyle eğitimine devam edememesinin akabinde babasının yönlendirmesi ve kendisinin isteğiyle 12 yaşında kuyumculuğa başladığını aktaran Roni Usta, mesleğini 40 yılı aşkındır devam ettirdiğini belirtti.

Şimdiye kadar iş sanat ve siyaset dünyasından fazlaca sayıda ünlüye takı tasarladığını anlatan Küçükmatar, oğlu 7 yaşına geldiğinde kimi belirtilerinin görülmeye başladığını aktardı. Hastalıkla yüzleştiğini lisana getiren Küçükmatar, oğlu için danıştığı uzmanlar yardımıyla disleksi olduğunu 53 yıl daha sonra öğrendiğini söz etti.

“Disleksi bir hastalık değil, tersine gurur duyulacak bir şey.”

Oğlu için disleksiyle uğraşa devam ettiğini, onun daima telafi eğitimine gittiğini anlatan Küçükmatar, kendisinin yaşadıklarını onun yaşamayacağını lisana getirdi. Disleksi için toplumda farkındalık oluşması ismine Mahrec Sanatevi’nde kuyumculuk eğitimi vermek istediğini aktaran Küçükmatar, şunları kaydetti:

“Gelecek jenerasyonlara, disleksi olan yahut olmayan herkese, kuyumculuğu öğretmeyi, bu sanatı daha ileriye götürmeyi hedefliyorum. Disleksi olanlara çektiğim ızdırapları çekmemeleri için ders vermek istiyorum. Disleksi olanlara ana şeyleri öğrettikten daha sonra daha sonrasındası kendilerine kalmış. Aklı her şeye kâfi. Yalnızca aklını nasıl çalıştırması gerektiği öğretilecek. Ben de bunu öğretebileceğimi düşünüyorum. Kuyumculuk makûs duruma gidiyor ve usta da yetişmiyor. Dileyen herkes derslerimize katılmak için başvurabilir. Herkese kapımız açık. Disleksi bir hastalık değil, bilakis gurur duyulacak bir şey.”