Ons Jabeur, Wimbledon yenilgisini kariyerinin “en acı vericisi” olarak nitelendiriyor

Brown

Global Mod
Global Mod
Tarihe geçmek için çok geç kaldıklarını hisseden bir ülke, bir kıta ve bir dünya tenis severlerin umutlarıyla karşı karşıya kalan Ons Jabeur, ıstırap içinde geride kaldı. İkinci Wimbledon’ı ve Grand Slam’de bir yılda üçüncüsü için Jabeur, büyük bir tek bayanlar turnuvasını kazanan ilk Tunuslu, ilk Afrikalı ve ilk Arapça konuşan kadın olmayı ummuştu.

Bu kadar çok oynama baskısı ve bu kadar çok kişi onları tekrar yakalamış olabilir.

Jabeur Cumartesi günü tek bayanlar finalini 6-4, 6-4’lük setlerle Marketa Vondrousova’ya kaybettikten sonra “Dürüst olmak gerekirse çok fazla baskı ve stres hissettim.” dedi. “Ama her finalde, oynadığım her maçta olduğu gibi kendi kendime ‘Sorun değil, normal’ dedim. Dürüst olmak gerekirse yanlış bir şey yapmadım.”

Jabeur, kendisinin ve hayranlarının çok arzuladığı unvanı kazanmanın yanı sıra yıllardır turnede her şeyi doğru yaptı. Jabeur, şampiyonluk atılımları olacağını umdukları finali kaybettikten sonra ağlayan iki eski Wimbledon finalisti Andy Murray ve Jana Novotna gibi oyunculara katıldığında Merkez Kortta yine gözyaşları aktı.

Geçen yılki Wimbledon finalini ve son ABD Açık’ın finalini kaybeden Jabeur, ilk seri başı olmayan Wimbledon kadınlar şampiyonu olan Vondrousova ile mücadele etti.

Kısa bir süre sonra, sahadaki tören sırasında Jabeur yere yığıldı, kalabalığa konuşurken pembe gözlerindeki yaşları sildi ve ikincilik kupasını kirli bir kase gibi tuttu. Bunu kariyerinin “en acı verici kaybı” olarak nitelendirdi. Daha sonra Wimbledon’ın ana stadyumunun zarif koridorlarına çekilirken, Galler Prensesi Catherine ona rahatlatıcı bir kucaklama yaptı.

Geçen yıl finalde Elena Rybakina’ya kaybettikten sonra aynı şefkatli omuza ihtiyaç duyan Jabeur, “Sarılmalarının her zaman hoş karşılanacağını söyledim,” dedi.

Bir başka ünlü kraliyet kucaklaması, Novotna’nın finalde Steffi Graf’a yenilmesi ve kupa töreni sırasında ağlamaya başlamasının ardından 1993 yılında Kent Düşesi tarafından Novotna’ya verildi. Beş yıl sonra Novotna her şeyi kazandı.

2012’de Murray, Roger Federer’e son mağlubiyetinden sonra harap oldu ve sahadaki konuşması sırasında taraftarlarla ve tüm ulusla zar zor konuşabildi. Kendi evleri Grand Slam’de 77 yıl aradan sonra ilk erkekler şampiyonu olmak için yanıp tutuşan İngiliz sporseverlerin umutlarını taşıyan Murray’in sesi çatladı ve başparmağı ve işaret parmağıyla gözlerini sildi. Birkaç hafta sonra ABD Açık’ı ve ertesi yıl Wimbledon’u, Pazar günü Carlos Alcaraz’ı oynayan bu yılın erkekler finalisti Novak Djokovic’i yenerek kazandı.

Popüler oyuncuların savunmasızlıklarını göstermeleri ve acı bir kayıptan sonra gözyaşı dökmeleri için emsal ve belki de biraz şans var. Jabeur, 2005’te ABD Açık’ı kazanmadan önce dört büyük turnuva finalini kaybeden Kim Clijsters tarafından da kucaklandı. Sonunda, kariyerini her mağlubiyet için bir tane olmak üzere dört Grand Slam single şampiyonluğu ile bitirdi.

Clijsters, maçtan sonra Cumartesi günü verdiği bir röportajda, “Bu olaya nasıl yaklaşılacağına dair pek çok hatırayı ve düşünceyi geri getiriyor” dedi. “Yaşadığım süreci hatırlamaya çalıştım. Gerçek bir sır yok, sadece kendinize o seviyeye geri dönme fırsatı vermekle ilgili.

2001’deki Fransa Açık’ta Clijsters, büyük bir turnuva kazanan ilk Belçikalı olmak istedi. 18. doğum gününden bir gün sonra, epik bir üçüncü sette Jennifer Capriati’ye 12-10 yenildi. Clijsters, o gün kazanmış olsaydı sahadaki tüm dikkat, inceleme ve zorluklara dayanamayacak kadar genç olduğunu söyledi.

Ağustos’ta 29 yaşına giren Jabeur kendini kazanmaya fazlasıyla hazır hissediyor. Ancak her başarısız girişimde baskı artar. Clijsters, Cumartesi günü Jabeur’un vücut dilinin zayıf olduğunu, hatalardan sonra bozulduğunu ve iyi bir atıştan sonra herhangi bir olumlu duygu göstermediğini belirtti.

Clijsters, “Bu, şüphenin oyun sırasında her şeyi alt ettiğini gösteriyor,” dedi. “Öğrenmesi gereken en büyük şey numara yapmak. Yapana kadar uydur.”

Yetenekli olduğu kadar özgün görünen Jabeur için numara yapmak zor olabilir; Hayranların ona bu kadar ilgi duymasının birçok nedeninden biri. 6 numara olarak burada harika oynadı ve geçen yıl çeyrek finalde 3 Numaralı Rybakina’ya ve yarı finalde 2 Numaralı Aryna Sabalenka’ya verdiği yıkıcı mağlubiyetin intikamını aldı. Birçok kişi Jabeur’un zamanının geldiğini düşündü, bu da kaybı daha da acı verici hale getirdi ve Vondrousova’nın kampında bile sempati uyandırdı.

Vondrousova’nın eşi Stepan Simek, “Onu görünce ben de ağlamaya başladım” dedi. “Ons çok iyi bir insan. İyi bir kalbi var ve rakiplerine ve hatta bana karşı çok nazik. Çok üzüldüm çünkü o bir Grand Slam şampiyonu olmayı hak ediyor. Bir gün başaracak.”