Rönesans mı Aydınlanma mı? – Hayatın anlamsızlığı 3.0 – Blog

Oylum

Global Mod
Global Mod
Vittorio Sgarbi, son haftalarda bana birkaç kez bahsettiği, partilerinden birinin Rönesans adlı projesini gazetelerin dikkatine sundu ve nazikçe listeye katılmamı teklif etti. Birkaç gün önce kendisine, bir nevi siyasi manifestom olan ve şubat başında seçim kampanyası zamanında çıkacak olan demokrasi üzerine kitabımın müsveddesini gönderdim. Ama ona, eğer okumuş olsaydı, seçim meydan okumasına karşı tavrımın oyuna doğrudan katılımla birleştirilemeyeceğini muhtemelen göreceğini söyledim. El yazması gönderildiğinden beri ondan haber almadım, ancak ifadelerinden prensip itirazımı alakasız bulduğunu anlıyorum.

Adillik ve netlik için, kitabın çalışan bir başlığı var Demokrasinin Hayaletive mevcut demokrasilere dayanan tarihsel-politik analizin son özeti, “halkın iradesi sonradan filtrelenip, sulandırıldığında ve partiler tarafından kanalize edildiğinde, kesinlikle demokrasi, yani halkın hükümeti yoktur” diyor. Meclis, hükümet ve cumhurbaşkanı tarafından.Özellikle siyasetçilerin kullandığı rahatsız edici dilde demokrasi yoktur.Parti sekreterleri tarafından adayların birlikte seçilmesinde demokrasi yoktur.Zorla yapılan seçimlerde demokrasi yoktur. seçmenler tarafından şüphelenmeyen, yetersiz veya dürüst olmayan adayların onaylanması Çekimserlerin ve boş oyların siyasi oyundan çıkarılmasında demokrasi yoktur “Çoğunluk” hile kanunlarıyla seçilen bir azınlığın diktatörlüğünde demokrasi yoktur. hiçbir manda kısıtlaması olmaksızın, beş yıl vadeli boş bir yasa tasarısına indirgenen oy.Tek gerçek gücü oluşturan döneklerin cübbe değiştirmelerinde demokrasi yoktur. mecliste mutlak çoğunluk. Hele güvenoyun şantajı altında yürütme yasa koyarken ve yasama yürütürken demokrasi olmaz. Devletin ilk iki erki, yani sanayi ve maliye beşinci erkine tabi olduğunda demokrasi yoktur. Kısacası pratikte demagoji, popülizm, oligarşi, parti siyaseti, plütokrasi ve kleptokrasi varken demokrasi yoktur”.

Sosyal tercihler teorisinin sonuçlarının matematiksel analizinin özetine gelince, “her şeyden önce, her şeyden önce, her şeyden önce kesin sınırlama teoremleri nedeniyle haklar, özgürlük, temsil ve yönetilebilirlik ile çeliştiğinde demokrasi olamaz” diyor. Kenneth Arrow ve Amartya Sen’inkiler. Özellikle, kötü politikacı iyi olanı kovarsa demokrasi olamaz. Seçimler stratejik olarak manipüle edildiğinde demokrasi olmaz. Seçmenler koltuklar arasında, oylar partiler ve adaylar arasında eşit olarak dağıtılmadığında demokrasi olmaz. Bireysel özgürlük toplumsal uyumla bağdaşmazsa demokrasi olmaz. en fazla bir kişi hak sahibi olabilir.Kısacası teoride demokrasinin tek olası biçimi diktatörlük olduğunda demokrasi olamaz”.

Bu önermelere dayanarak parlamentoya aday olmak en azından riskli olacaktır. Ancak bu, Noam Chomsky’nin yakın zamanda 9 Aralık tarihli bir mektubunda bana önerdiği şekilde yapılabilir: “Demokrasi üzerine şimdiye kadar duyduğum en iyi yorumlardan biri, yarı okur-yazar Brezilyalı palyaço Tiririca’nınkiydi. iki yasama meclisindeki ilk ve son konuşmasında, birkaç gün önce parlamento maskaralığını ve buna katılan herkesi güzel bir şekilde kınadı. çarpıtmalarını, saçmalıklarını ve maskaralıklarını vurgulayarak ve vurgulayarak.

Göründüğü kadarıyla Sgarbi’nin partisi bana bu özelliklere sahipmiş gibi gelmiyor. Her şeyden önce, seçim zaferi için belirleyici olma hedefiyle, programatik olarak kendisini merkez sağ için bir destek listesi olarak yapılandırdığı için, gerçekten de Sicilya’da olduğu gibi. Belki de bir Rönesans’tan daha çok bir Aydınlanmaya ihtiyacımız olacaktır: yani, hükümete (yetersiz) evet yerine iktidara hayır demeye istekli, yerleşik siyasi partilerin yanı sıra birbirinden bağımsız bir entelektüel grubu. İlgilinen biri varsa beni haberdar etsin.

Kategorilenmemiş | 1.469 Yorum »