Ruşeymli Bebek Ekmeği

Tr52Tr

New member
Ruşeymli Bebek Ekmeği Tanımı İçin Materyaller

• 3,5 su bardağı tam buğday unu
  • 1.5 çay bardağı ılık su
  • 1 tane instant kuru maya
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı ruşeym
Ruşeymli Bebek Ekmeği Tanımı Yapılışı

Not EkleTanımı Yazdır

1. Birinci evvel yoğurma kabımıza su ve mayamızı koyup mayamızı eritiyoruz ve 10 dk kadar bekliyoruz.
  2. Akabinde zeytinyağını ekliyoruz, unumuzu denetimli bir biçimde yoğurma kabımıza boşaltıyoruz ( ben 3. 5 su bardağı kullandım unun markasına bakılırsa değişebilir siz eksik yahut fazla da koyabilirsiniz kâfi ki hamur fazlaca katı olmasın).
  3. Unumuzu da ekledikten daha sonra 1 tatlı kaşığı ruşeymi ekleyip yoğurmaya başlıyoruz ele yapışan bir hamur olucak lakin o kadar da yapış yapış değil kulak göğsü kıvamından bir tık daha yumuşak.
  4. Hamurumuzu yoğurup üzerine streç ile sarıp 1 saat mayalanmasını bekliyoruz.
  5. Hamur mayalandıktan daha sonra tezgaha ya da bir daha kabın ortasında ellerimizi ıslatarak tekrar yoğurup istediğimiz formu verelim ben yuvarlak yaptım.
  6. çabucak sonrasında pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsimize alalım.
  7. Hamurumuzu üzerine fırça sayesinde her yerine su sürelim.
  8. Fırınımızın içine yanmaz bir kaba bir ölçü su koyuyoruz ki ekmeğimiz yumuşak olsun bu püf noktası 200° fırında yaklaşık 30 dk kadar pişiriyoruz
  9. Fırından fırına bir daha değişiklik olabilir denetimli bir biçimde pişirin.
  10. Ekmeğimiz piştikten daha sonra fırından çıkartıp bir beze sarıyoruz birinci başta ekmeğimizin üstü sert olacaktır ama beze sarınca yumuşacık olacak ????
    ☺
    Şimdiden afiyet olsun miniklere şifa olsun
    ❤
    Doktorunuza istişareyi unutmayın ????.