Sakatlığı bulunan Rafael Nadal, Fransa Açık’tan çekildi

Brown

Global Mod
Global Mod
14 kez Fransa Açık tek erkekler şampiyonu Rafael Nadal, kariyerini şekillendiren etkinliğin bu yılki edisyonunda kendisini aylarca sahalardan uzak tutan bir sakatlık nedeniyle yarışamayacak.

2005’ten beri her yıl Paris’te yarışan ve Roland Garros’ta 112-3’lük şaşırtıcı bir rekora sahip olan Nadal, perşembe günü İspanya’nın Mallorca adasındaki tenis akademisinde düzenlediği basın toplantısında duyuruyu yaptı.

Nadal, sağlığına kavuşmak için ara verdiği arayı uzatmaya devam edeceğini ve ardından “muhtemelen profesyonel turdaki son yılım” olacağını söylediği gelecek sezon oynamaya çalışacağını söyledi.

“Bu benim fikrim,” dedi. “Bunun bile olacağını yüzde 100 söyleyemem çünkü ne olacağını asla bilemezsiniz, ama benim fikrim ve motivasyonum denemek ve eğlenmek ve var olan tüm turnuvalardan uzaklaşmaya çalışmak.” tenis kariyerimde benim için önemli.”

28 Mayıs’ta başlayacak olan Fransa Açık’tan çekilmesi sürpriz olmadı. Ocak ayında Avustralya Açık’ta karnının alt kısmından ve sağ bacağından yaralandığından beri oynamadı. Ancak, duyurunun gerçekliği ve uzun süredir hakim olduğu kırmızı toprak korttan yakında yok olması tenis dünyasını sarstı.

Nadal, “Son dört aydır her gün elimden geldiğince çalışıyorum ve çok zor birkaç aydır çünkü Avustralya’da yaşadığım soruna çözüm bulamamıştık.” “Bugün hala Roland Garros’ta oynamak zorunda olduğum standartlarla rekabet etmeye hazır hissetmiyorum.”

Nadal, geçen yıl Fransa Açık’ı kazanarak 22. Grand Slam tekler şampiyonluğunu elde etti ve yılın ikinci büyük turnuvası olan turnuvayı defalarca kariyerinin en önemli turnuvası olarak adlandırdı. Yokluğu, ana stadyumdan sadece birkaç adım ötedeki heykeli aracılığıyla etkinlik boyunca tema olacak büyük bir boşluk yaratacak.

Nadal, gerçekten rekabetçi olma konusunda gerçekçi bir şans olmadan turnuvada oynamak istemediğini açıkça belirtti.

“Roland Garros’ta olup da orada olmaya ve kendimi içinde olmayı sevmediğim bir konuma sokmaya çalışacak tiplerden değilim” dedi.

Nadal, Fransa Açık’a hazırlanmak için acılar içinde mücadele ettikten sonra, toparlanmak için antrenmanlara uzun bir ara vereceğini söyledi.

“Antrenman sahasına ne zaman geri dönebileceğimi bilmiyorum ama bir süre duracağım.” “Belki iki ay. Belki bir buçuk ay. Belki üç ay. Belki dört ay. Bilmiyorum. Geleceği tahmin etmeyi seven bir adam değilim, ama sadece kişisel duygularımı takip ediyorum ve sadece bedenim ve kişisel mutluluğum için doğru olduğunu düşündüğüm şeyi takip ediyorum.

Profesyonel tenis turu, kariyeri boyunca hakim olduğu Avrupa toprak kort sezonunda haftalarca kıvrılırken, Nadal’ın sağlığı ve sendeleyen rehabilitasyon süreci, oyunun ana olay noktalarından bazılarıydı. Monte Carlo, ardından Barselona ve ardından Madrid’deki turnuvalardan emekliye ayrıldıkça sohbet her geçen hafta daha da arttı.

Perşembe gününden önceki en ayrıntılı yorumları, geçen ay sosyal medyada yayınlanan ve karın alt kısmında ve sağ bacağının üst kısmındaki psoas kasındaki yırtığın iyileşmesi için verdiği mücadelenin planlandığı gibi gittiğini açıkladığı bir videoda geldi. Nadal, Ocak ayında, unvanını korumaya çalıştığı yılın ilk büyük turnuvası olan Avustralya Açık’ın ikinci turu sırasında sakatlandı.

Nadal’ın Avustralya’daki sakatlığını takip eden günlerde ekibi, Nadal’ın Avrupa’daki bahar toprak kort sezonu için zamanında geri dönmesine izin verecek bir program olan altı ila sekiz hafta boyunca oyundan çıkmasını beklediklerini söyledi.

Nadal’ın on kez rekor kazandığı Roma’da oynamayacağına dair bu ayın başlarında yapılan duyuru, büyük alarm zillerini çalmıştı. Oradaki koşullar, Fransa Açık’taki koşullara en yakın olanıdır. Hafta sonu boyunca, önümüzdeki hafta Fransa’da kırmızı toprakta bir Challenger etkinliğinin organizatörü, Nadal’ın o turnuvada rekabet etmeye çalışmadığını söyledi. Bu, Roland Garros’taki açılış oyununun dört aydan uzun bir süredir ilk gerçek müsabakası olması gerektiği anlamına geliyordu.

Nadal, geçen ay sakatlığı için ek tedavi görmeyi planladığını söylemiş ancak bu tedavinin neleri içerdiğine dair herhangi bir ayrıntı vermemiş ve ne zaman tekrar rekabet edebileceği hakkında hiçbir fikri olmadığını söylemişti. Rekor kıran ancak sakatlıklarla dolu kariyeri boyunca Nadal, büyük ölçüde memleketi İspanya’daki Dr. Angel Ruiz Cotorro.

Nadal’ın bir Grand Slam turnuvasına ilgili yüzeyde bir ayar oynamadan katılması alışılmadık bir durum değil. Nadal, geçen yıl Wimbledon’da 2019’un ortasından bu yana çimde rekabetçi bir maç oynamadan yarıştı. Yarı finale yükseldi ancak mide rahatsızlığı nedeniyle emekli olmak zorunda kaldı.

Psoas kası yaralanması, son 18 aydaki bir dizi rahatsızlığın en sonuncusudur – kronik bir ayak yaralanması alevlenmesi, kaburga kırılması ve karın kası gerginliği – Nadal’ın 3 Haziran’da 37 yaşına girmesine yol açtı. genellikle programında olan birçok turnuvayı kaçırdı. Kariyerinde, emekliliğin daha az kavramsal ve her geçen hafta daha çok yaklaşan bir gerçek gibi hissettirdiği bir noktaya geliyor.

Daha da kötüsü, tenis hareketsizliği uzun süreli işten çıkarmalardan geri dönmeyi özellikle zorlaştırabilecek şekillerde cezalandırır. Nadal tüm toprak kort sezonunu kaçırırsa, dünya sıralamasında son yirmi yılda yaşadığı hiçbir şeye benzemeyen feci bir çöküş yaşayacak.

Mart ayında Nadal, 18 yıl sonra ilk kez ilk 10’dan düştü. Fransa Açık’ı kaçırarak, 2003’ten bu yana ilk kez ilk 100’ün dışında kalacak. Bununla birlikte, ne kadar süre kenarda kaldığına ve sıralaması koruma için uygunsa, bir joker kart isteyerek herhangi bir turnuvaya erişim elde edebilecektir, seribaşı olmayabilir ve muhtemelen daha önce en iyi oyunculara karşı çok oynayacaktır. normalden daha.

Sık sık forma girmek ve daha zayıf rakiplere karşı galibiyet serisi ile ritmini bulmak zorunda olduğundan bahseden Nadal için özel bir zorluk olacak. Daha yüksek bir sıralama olmadan, böyle bir fırsat olmayacaktır ve daha yüksek bir sıralama elde etmenin tek yolu maç kazanmaktır. 15 Mayıs’ta 36 yaşına giren Britanyalı Andy Murray, iki kez Wimbledon şampiyonu oldu ve 2016’da 1 numaraya yükseldi ve dört yıl önce büyük bir kalça ameliyatı geçirdikten sonra geri döndüğünden beri bu ivmeyle mücadele ediyor.

Nadal’ın devamsızlık sayıları, bu ayın başlarında 20 yaşına giren ve geçen yıl ABD Açık’ı kazandıktan sonra zirveye ulaşan en genç adam olan İspanyol sansasyonel Carlos Alcaraz için kapıyı ardına kadar açık bırakıyor; veya 22 Grand Slam tekler şampiyonluğu ile Nadal ile berabere kalan Novak Djokovic. Djokovic, bu hafta Roma’da düzenlenen İtalya Açık’ta sağlam bir formda görünmesine rağmen, toprak kort sezonu boyunca kendi sakatlık sıkıntılarını yaşadı.

Nisan ayında Tur’a geri döndüğünde, Monte Carlo ve Banja Luka’da kötüleşen bir dirsek yaralanması geçirdi. Ardından, altı kez kazandığı Roma’da ve en son 2021’de olmak üzere iki kez kazandığı Roland Garros’ta dinlenmek için Madrid’den emekli oldu.

Dünya no. Biden yönetimi bu şartı kaldırdı, yani Djokovic ABD Açık’ta oynayabilir.