Satranç dünyası şampiyon oyuncu Magnus Carlsen’in hile imasını konuşuyor

Sinsinati

New member
Satranç dünyası şampiyon oyuncu Magnus Carlsen’in hile imasını konuşuyor Şampiyon Magnus Carlsen ve genç rakibi Hans Niemann bu ay başında karşı karşıya geldiğinde, satranç tahtasına hile gölgesinin düşeceği kimsenin aklına gelmezdi. 19 yaşındaki Amerikalı turnuvaya katılan isimler içinde sıralamada en sondaki isimdi. Karşısında ise son 20 yıla damga vuran oyuncu Magnus Carlsen vardı.

31 yaşındaki Norveçli son 53 oyunu kaybetmediği üzere Niemann karşısında birinci taşı oynama avantajına da sahipti. Fakat Niemann sinmek bir yana oyunun denetimini ele geçirdi ve deneyimli rakibini köşeye sıkıştırdı. Sonuç şoke ediciydi lakin daha sonrasında yaşananlar bu kararı da unutturdu.

Altı müsabakası daha bulunan Carlsen turnuvadan açıklama yapmadan çekildi. Bu düzeyde, eşine rastlanmadık bir olaydı bu. Carlsen, daha sonra Twitter’dan ünlü çalıştırıcı Mourinho’nun “Konuşursam başım belaya girer” halindeki bir maç sonu röportajını paylaştı.

Niemann ismen anılmasa da bu paylaşım hile iması olarak yorumlandı. sonrasındasında 8 Eylül’de Chess.com sitesi, Niemann’ın hile yaptığı sebebi öne sürülerek oyun platformunda yasaklı pozisyonda olduğunu duyurdu.

19 yaşındaki Amerikalı, sitede bilgisayar programı takviyesi ile 12 ve 16 yaşlarında iki defa hile yaptığını kabul etti. Lakin turnuvada hile yaptığı argümanını reddetti. Genç oyuncu savları boşa çıkarmak için çıplak bir biçimde tahtanın karşısına geçebileceğini de söylemiş oldu:

Niemann kendini savunurken, “Umurumda değil zira pak olduğumu ben biliyorum. Bir kapalı kutu ortasında, dışarıdan bilgi transferi alamayacak bir kapalı kutu ortasında de oynarım. Ben buraya kazanmak için geldim” cümlelerini kullandı.

Niemann’ın 20 ayda sıçrayışı

Satrançta hile birinci defa olmuyor fakat akıllı telefonlar bunu daha kolaylaştırdı. Programlar oyunculara neredeyse harika atılımları sunuyor. Bu niçinle satranç tahtası başında kullanımları yasaklandı.

Ancak Niemann’ın bu türlü suçlanması hala pek alışılmadık olarak tanımlanıyor. İstatistik uzmanı Profesör Kenneth Regan, satranç hilelerinin tespiti manasında dünya çapında bir uzman olarak görülüyor.

Regan Niemann’ın oyunlarını tahlil etti ve hile ispatı bulamadı. Delil yokluğu niçiniyle satranç dünyası genç ismin verdiği röportajlarda bilgi kırıntısı aramaya başladı.

Bazılarına göre 20 ay ortasında 800’ncü kolay birinci 50’nin içine girebilmiş olması bir göstergeydi. Büyük ustalar içindeki İngiliz Nigel Short da hile savına kuşku ile bakıyor ve Carlsen’e karşı hile yapıldığının delili olmadığının altını çiziyor.

Short’a nazaran büyük muvaffakiyet baskısı altında olması Carlsen’in bu türlü davranmasını açıklıyor olabilir. Satranç dünyanın tartıştığı şaibe savı için Carlsen turnuva bitiminde bir açıklama yapacağını söylemiş oldu.