Signa’nın üst düzey yöneticisi şüphe nedeniyle bildirimde bulunulmadan görevden alındı

Nicea

New member
Viyana–Sorunlu emlak ve ticaret grubu Signa, en önemli alt şirketlerinin CEO’sunu görevden aldı. Milyarder René Benko tarafından Viyana’da kurulan Signa Grubu, Signa Prime Selection AG ve Signa Development Selection AG’nin olağanüstü denetleme kurulu toplantılarında, patronları Timo Herzberg’in derhal geçerli olmak üzere görevinden alındığını ve haber verilmeksizin feshedildiğini duyurdu.

Görevden alınmaların nedeninin, yönetim kurulu üyesi olarak ağır görev ihlallerine ilişkin acil şüphe olduğu belirtildi. Tadilatçı Erhard Grossnig, yenilenecek ve yeniden yapılandırılacak her iki emlak şirketinde de yönetim kurulu sözcüsü rolünü üstlenecek. Birkaç Signa grubu şirketi yakın zamanda iflas başvurusunda bulunmuştu.

Berlin ve Hamburg’da kullanılmayan inşaat projeleri

“Maalesef bu kararı vermek ve bu zor adımı atmak zorunda kaldık. Şüphe açıktı ve denetim kurullarına başka seçenek bırakmadı,” dedi iki şirketin denetim kurulu başkanı Avusturya’nın eski şansölyesi Alfred Gusenbauer. Özellikle zor zamanlarda, ilgili kişilere %100 güven ve kararlarda birlik gerekiyor.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Signa portföyündeki en önemli mülkler ve inşaat projeleri Signa Prime’a aittir; bunlar arasında şu anda Hamburg’da durdurulan Elbtower inşaat projesi, Berlin’deki KaDeWe ve Galeria Karstadt Kaufhof zincirindeki büyük mağaza mülkleri bulunmaktadır. Signa Prime, geçen yıl yaklaşık 1 milyar avro zarar açıkladı ve 2022 sonunda yaklaşık 10,8 milyar avro borcu vardı. Signa Development ise 316 milyon avro zarar açıkladı.

Geçtiğimiz birkaç yıldaki düşük faiz oranı döneminde Benko, grubunu önemli ölçüde genişletmek için ucuz krediler almayı ve mali açıdan güçlü yatırımcıları çekmeyi başardı. Faiz oranlarındaki, inşaat maliyetlerindeki ve enerji fiyatlarındaki son artış, karmaşık şirket ağını zor durumda bıraktı.