Şimdi Ekonomi Bakanlığı konuşuyor

Nicea

New member
Federal hükümet 500.000 kilometre uzunluğundaki Alman gaz dağıtım ağlarını parça parça sökmeyi mi planlıyor?

Bild gazetesi Pazartesi günü Ekonomi Bakanlığı'nın “Gaz/hidrojen dağıtım ağlarının dönüştürülmesi” başlıklı 23 sayfalık makalesini sızdırdı. Gazete, gaz dağıtım ağlarına en geç 2045 yılına kadar mevcut şekli ve kapsamıyla artık ihtiyaç duyulmayacağını belirtiyor.

Gelecekte ağ operatörleri, artık ekonomik olmadıkları takdirde gaz bağlantılarını da sonlandırabilecekler. Şu anda yüzde 50 gazlı ısıtmaya sahip olan milyonlarca kiracı ve mülk sahibinin gelecekte yalnızca en fazla yüzde 20 oranında gazlı ısıtmaya güvenmek zorunda kalacağı söyleniyor. Bölgesel ısıtma ve ısı pompalarının bunların yerini alacağı söyleniyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Almanya'da gazlı ısıtmada patlama: Hidrojen yok mu?

Almanya geçen yıl gazlı ısıtmada benzeri görülmemiş bir patlama yaşadı. 790.500 yeni gaz kazanı satıldı: rekor! Enerji uzmanları, gazlı ısıtıcı sahiplerinin daha sonra mevcut gaz ağlarına hidrojenin eklenmesini bekleyebileceklerini ve bunun da ısıtma geçişinde cihazın meşruiyetini artıracağını tahmin ediyor.

Ancak sızdırılan belgeye göre Ekonomi Bakanlığı, hidrojen ve biyometanın da ısıtma için yeterince kullanılabilir olacağına inanmıyor gibi görünüyor. Kısaca Isıtma Yasası olarak bilinen yeni Bina Enerji Yasası, hidrojeni tam teşekküllü bir gaz alternatifi olarak öngördü. Tüketicilerin şimdi neye hazırlanmaları gerekiyor?

Robert Habeck'in (Yeşiller) liderliğindeki Federal Ekonomik İşler ve İklim Koruma Bakanlığı (BMWK), başlangıçta talep üzerine her şeyi açıklığa kavuşturuyor. Bir bakanlık sözcüsü Berliner Zeitung'a “Dönüşümün bir parçası olarak gaz dağıtım ağlarının güvenli bir şekilde çalışmaya devam etmesi gerekiyor” dedi. Alternatifler geliştirilinceye kadar güvenli ve ekonomik bir tedarik garanti edilmelidir.

Ekonomi Bakanlığı gaz şebekesinin sökülmesine ilişkin: “Tamamen teknik istişare başladı”

Ancak sonuçta bunun 700'den fazla gaz dağıtım şebekesi işletmecisi için yerel koşullara bağlı olacağı söyleniyor. “Belediyeler şu anda ilk aşamada ısı planlaması üzerinde çalışıyor ve nerede bölgesel ısıtmaya güvenmeleri gerektiğine ve gaz dağıtım ağlarının nerede hidrojen ağlarına veya biyometana yeniden tahsis edilmesi gerektiğine karar verecekler.”

Ekonomi Bakanlığı, sızdırılan belgenin henüz bitmiş bir plan olmadığının sinyalini verdi. Sözcü, BMWK'nın şu anda “gelecekteki düzenleyici çerçevenin nasıl tasarlanabileceğine ilişkin soruları formüle eden ve ilk tartışma için kasıtlı olarak çeşitli seçenekler sunan, gaz ağlarının sökülmesi konusunda tamamen teknik bir danışma” başlattığını vurguladı ve devam etti: tartışma meselesidir. Tespitler değil sorular. İstişarenin cevapları artık beklenecek ve daha sonra huzur içinde değerlendirilecek.”

Bakanlık, Berliner Zeitung'un gaz şebekelerinin sökülmesinin neden federal hükümetin hidrojen ithalat stratejisi sunulmadan önce planlandığına ilişkin sorusuna yanıt vermedi. Yetkili, böyle bir ithalat stratejisinin hazırlanıp hazırlanmayacağı ve ne zaman sunulacağı konusunda da yorum yapmadı.

Ekonomi Bakanı Habeck Pazartesi günü Hamburg'da Kanada'dan temsilcilerle olası bir hidrojen ortaklığını tartıştı; şu anda yedi Alman-Kanada projesi planlanıyor ve uygulanıyor. Ancak Alman gaz ithalatçıları derneği Zukunft Gas, daha önce kağıt üzerinde gaz alternatiflerinin ithalatına yönelik tek tip bir stratejinin bulunmamasını eleştirmişti.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler