Sofia Kenin Wimbledon’da dövüş formunu yeniden keşfediyor

Brown

Global Mod
Global Mod
Sofia Kenin Melbourne’de iki eliyle yüzünü kapatıp gözyaşlarına boğulalı üç buçuk yıl oldu. O gece 21 yaşında Avustralya Açık’ı kazanmıştı ve dünyaya her nokta ve her şut için savaşma azmini göstermişti.

Ellerini indirirken gülümsemedi bile, görünüşe göre hayatının anıyla ıslanırken soğukkanlılığını korumaya odaklanmıştı.

Bugüne kadar, diyor Kenin, zaferin belirli bir zihinsel blokaj gerektirdiğini hatırlayarak.

Perşembe günü iki yıldan fazla bir süredir kazandığı en büyük galibiyetin ardından, “Bunu çok fazla düşünmemeye çalışıyorum çünkü biraz duygusallaşabilirim,” dedi. “Yani oldu ve tekrar yapabileceğime gerçekten inanıyorum.”

Son yıllarda, Moskova doğumlu Amerikalı oyuncu Kenin için bu olasılık son derece düşük görünüyordu. Ancak Wimbledon’ın ilk haftasında, onu bir zamanlar kadın tenisinin zirvesine taşıyan beceri ve azmin bir kısmını sergiledi.

Pazartesi günü ilk turda Coco Gauff’u yendi. Perşembe günü Xinyu Wang’ı 6-4 ve 6-3’lük setlerle mağlup ederek 2021 Fransa Açık’ın dördüncü turuna çıktığından beri ilk kez büyük bir turnuvanın üçüncü turuna yükseldi.

Yeniden öne çıkma kampanyasının henüz ilk aşamalarında. Yapabileceğini merak eden şüpheciler olduğunu biliyor ve Perşembe günü bu insanların yanıldığını kanıtlamak için motive olduğunu söyledi.

“Sadece yolumu bulmam gerekiyordu,” dedi. “Mücadele ettim. Umarım devam edebilirim.”

Bu, Tour’da 76. sırada yer alan Elina Svitolina’nın Cuma günü üçüncü turda eleneceği anlamına geliyor.

Kenin, dünyada 128. sırada yer alan Wimbledon’a geldi ve ana çekilişe katılmak için eleme turlarında üç maç kazanması gerekiyordu. Bu, bazı eski Grand Slam turnuva galiplerini incitebilir, ancak Kenin göreve kararlılık, alçakgönüllülük ve bir tutam mizahla yaklaştı ve eğer bilseydi sözde elemelere katılmanın ana turnuvanın üçüncü turuna girmesini garantileyeceğini söyledi. turnuva berabere biterdi, düzenli olarak yapardı.

Ancak girdiği her turnuvada üst sıralarda yer almayı beklediği bir zaman vardı. Kenin, 2020 Avustralya Açık’ı Garbiñe Muguruza’yı yenerek kazandıktan sonra dünyadaki sıralaması 4. sıraya yükseldi ve geleceği çok parlak görünüyordu.

Ancak sonraki üç yıl çaresiz bir mücadeleye dönüştü. Kenin, önüne çıkan engeller arasında üçüncü derece ayak bileği yırtığı geçirdi; acil apendektomi geçirdi; babası ve koçu Alexander Kenin’den alenen ayrıldı; ve koronavirüse yakalanmıştır. Bir yıl önce, dünyadaki sıralaması 426’ya düşmüştü ve Ocak ayında sadece 280 idi.

Kenin, babasını kovduğunu sosyal medyada duyurmasından sekiz ay sonra, 2021 sonbaharında babasıyla yeniden bir araya geldi. Perşembe günü kalabalığın içindeydi ve Kenin Wang, Merkez Kortun gölgesinde, sadece birkaç yüz kişilik bir dış kort olan küçük 4 No’lu kortu sökerken yakından izledi. Kenin son yıllarda birkaç koçla çalıştı ancak babası yine takımın bir parçası, yine sürekli bir varlık ve Kenin son başarılarının bir parçası olduğunu söyledi.

“Kesinlikle işlerin yolunda gittiğini düşünüyorum,” dedi, “tabii ki tüm alıştırmalar ve her şeyi doğru yapmak. Gerçekten çok çalışıyorum ve o sadece benim için oradaydı ve bunun için gerçekten minnettarım.”

Sahada Wang’ı domine etti ve sahada çok etkili olan becerikli bir dilim kullandı, özellikle de genellikle topu geçirip etkili bir şekilde geri sekmek için yeterince derine inmek için mücadele eden daha uzun Wang’da. Kenin, tıpkı Gauff’a karşı yaptığı gibi, sahanın her tarafındaki çizgilerin içine defalarca toplar batırarak gelişmiş servisine de güveniyordu.

Hem maçlarda hem de sıralama turlarında, inkar edilemez rekabetçi ruhunu gösterdi.

Maçtan sonra Gauff, “Elbette bir Grand Slam kazandı, ancak kariyerinin zor bir aşamasında” dedi. “Büyük bir motivasyonla oynayacağını biliyordum.”

Perşembe günkü zaferi, bu yıl arka arkaya oyunlar kazandığı dördüncü kez oldu. Ancak bu yıl servetini değiştirdiği için bir zarar görüyor. Mart ayında Indian Wells’te, o zamanlar 10. sırada olan ancak geçen ay Fransa Açık’ı kazandıktan sonra şimdi 3. olan Elena Rybakina’ya üst üste setler halinde kaybetti. Ancak her iki set de eşitliği bozdu ve Kenin bu deneyimi özümsedi ve bunu sürüş güvenine dönüştürdü.

Rybakina geçen ay Avustralya Açık finaline ulaşmıştı ve Kenin bu maçı ilerlemesini ve en iyilerle rekabet etme yeteneğini ölçmek için kullandı.

“Bunun benim için bir dönüm noktası olduğunu hissettim” dedi.

Sonraki hafta Bianca Andreescu’ya kaybetmeden önce Miami Açık’ta iki maç kazandı ve o zamandan beri Wimbledon elemeleri de dahil olmak üzere 9-6 kazandı.

Hem sıralama hem de tutarlılık açısından daha kat etmesi gereken çok yol var. Ama iki yıldır ilk kez mücadeleye geri döndü.

“Çaba sarf edersem ve doğru şeyleri yaparsam, sonunda yerine oturacağını biliyordum” dedi ve “buraya geldiği için çok mutluyum.”